Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Tentokrát je cílem procházka po Praze, nikterak náročná cca 8 km možná ani ne, je na co se dívat co poznávat, takže člověku ani nepříjde, že toho nachodí více
Pojdme se projít Prahou - ne všichni tu žijeme a tak tato procházka může být inspirací pro ty, kteří Prahu navštíví jen zřídka kdy nebo třeba i poprvé a chtějí poznat něco málo zjejích krás.
Začneme Vyšehradem - projdeme Leopoldovou branou a již se ocitáme vnárodní kulturní památce.Právě zde, na základě ustanovení Karla IV., musela začínat každá korunovační cesta českých králů. Původní památkou dochovanou vrománském stylu je Rotunda Sv. Martina, dále je vareálu Kostel sv. Petra a Pavla je řekněme takovou hlavní dominantou a velmi navštěvovaným cílem všech turistů včetně přilehlého hřbitova se Slavínem (B. Smetana, A.Dvořák, V.Burian, R. Deyl, N. Gollová, M. Horáková...... a mnoho dalších významných čechů naší historie je zde pochováno)
Ve vyšehradských sadech jsou sousoší od J. V. Myslbeka, přístupná je galerie Vyšehrad, kasematy, sál Gorlice....
Po té se vydáme po schodech dolů směrem knábřeží podél Vltavy až kPalackého mostu,přejdeme jej a dorazíme na „Anděla" dáme se ulicí doleva kolem Švandova divadla a pokračujeme stále rovně směr Malostranské náměstí.Zde nepůjdeme ulici Nerudovou nahoru ale zahneme do ulice Doprava projdeme kolem sídla parlamentu ČR a zahneme doleva , úzkou cestou sklenbami nad hlavou procházíme mezi domy a ubíráme se pomalu kPražskému hradu.Vystoupáme schody a ocitneme se zlevé strany pod Pražským hradem a podél bran vstupujeme na Hradčanské náměstí, před námi sochá prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Vrátíme se zpět a projdeme branou mezi strážemi, právě jsme vstoupili do areálu Pražského hradu. Procházíme nádvořími až se ocitáme přímo před Chrámem sv. Víta - nejlákavější turistickou památkou - ve večerních hodinách tu člověk nepotká ani živáčka a má celou tuto úctyhodnou stavbu pro sebe.Tentokrát neprocházím celým komplexem ale vracím se zpět před hrad a sestupuji směrem kNerudově ulici, okouzlující místo, každý druhý dům má svou historii a specifický název včetně vyobrazení nad vchodem do domu, nevyjímaje ani slavný dům U dvou slunců, chce žil J. Neruda a tolik známý právě zNerudových Povídek malostranských. Po smrti otce se přestěhoval do protějšího domu U tří Černých orlů.
Scházíme pomalu Nerudovou ulicí zpět k Malostranskému náměstí a nemůžeme si samozřejmě nevšimnou dominanty, která se před námi tyčí , je to Chrám Sv. Mikuláše a je nejkrásnější barokní stavbou vPraze, jeho mohutná kopule a tíhlá zvonice neodmyslitelně patří k významným dominantám Prahy a je dílem zrodiny Dienzenhoferů.
Od Malostranského náměstí zamíříme směrem ke Karlovu mostu - původně nazývanému most Pražský či Kamenný. Projdeme branou a ocitáme se na mostě v této části po obou jeho stranách na tomto břehu Vltavy se rozprostírá Kampa. Most má 16 oblouhů, postaven je z pískovcových kvádrů, dlouhý je 515 metrů a po svém obvodu je lemován řadou sousoší.Přejdeme most celý a na jeho konci(pokud přícházíme zMalé strany)procházíme též branou , konkrétně Staroměstskou mosteckou věří, která je dílem Petra Parléře, měla funkci jak obrannou tak reprezentační a je velmi bohatě zdobena například erby zemí,které spadaly pod správu Karla IV.
Přejdeme ulici a vstoupíme do ulice Karlovy, po levé straně míjíme Klementinum.Procházíme uličkami až k Staroměstskému náměstí, přícházíme zleva od Staroměstské radnice s Orlojem, před námi se tyčí věže Týnského chrámu a pomalu se rozprostírá celé Staroměstské náměstí, uprostřed s pomníkem mistra Jana Husa.
nejedli jsme, jsme místní ale samozřejmě lze doporučit hospůdky v Nerudově ulici - sice trochu dražší
na vyšehradě je též restaurace a na Staroměstkém náměstí též
mám rád areál Vyšehradu a po té samozřejmě malebné zákoutí Malé Strany, Kampu, Karlův most...je toho spousta, každé z těch míst má svou specifickou atmosféru
pojmuto jako procházka, vstup může být maximálně v Galerii Vyšehrad, chrámu sv. Víta no a samozřejmě penízky za nějaký ten dobrý oběd