Kam a jak jedeme?
Vracíme se domů z našeho třídenního
putování převážně po Sedlčanském kraji, při kterém jsme navštívili 6 rozhleden a jeden minipivovar. Na zpáteční cestě se musíme zastavit ještě na jedné rozhledně, která je v přírodním parku Hřebeny, v těsném sousedství CHKO Brdy.
Za čím jedeme?
Přírodní park Hřebeny o rozloze 184 km2 prakticky navazuje na CHKO Brdy směrem k Praze. Byl založen r. 2009. Je to převážně zalesněný, minimálně obydlený hřeben se smíšenými lesy, kde převažují buky, kde jsou rozptýlené staré stromy, ale kde je i řada kulturně historických památek, např. barokní
poutní areál Skalka ze 17. století s kostelem, klášterem a poustevnou. Najdete tam i
zbytky hradišť - hradiště Pišťák (Malá Babka), Hradec a Plešivec (654 m) - poslední jmenovaný je jen kousek od hranic CHKO Brdy. Na
Plešivci je i řada skalních útvarů, vyhlídka Čertova kazatelna a viklan. Sem jsme si vyšlápli naposledy vloni.
Nejvyšším kopcem je
Písek (691 m n.m.), hned po něm je
Studený vrch (660 m n.m.). Svůj název získal od studeného větru, který tu často fouká. Je asi 4 km na jihovýchod od Hostomic a 8 km na západ od Dobříše, kam katastrálně patří. Na tomto vrcholu byla r. 1940 postavena jedna z devíti
zeměměřičských věží u nás. Využívala se do konce minulého století, pak zůstala opuštěná a začala chátrat. V květnu 2004 se podařilo věž převést od státu do vlastnictví občanského sdružení Turisté severních svahů Brd a Sdružení za ekologický rozvoj krajiny. Po provedených opravách byla tato zděná sedmiboká šestipatrová věž dne 7. května 2005 zpřístupněna turistům.
Rozhledna je 17,5 metrů vysoká, na vyhlídkovou plošinu ve výši 16,5 metru vede 81 hodně strmých schodů. Jsou z ní vidět šumavské vrcholky, Krušné hory s Klínovcem, Křivoklátská vrchovina, České Středohoří s Milešovkou,
Říp, Karlštejn, Jistebnická vrchovina, Brdy. Za dobré viditelnosti i Ještěd a Sněžka.
Výhledu částečně brání vršky okolních stromů, ale jsou napadeny kůrovcem a předpokládá se jejich vykácení. Rozhodnout o tom musí majitel z rodu Colloredo-Mansfeldů.
Vstup na rozhlednu není zpoplatněný, je tam však kasička na dobrovolný příspěvek. Je možno si zde koupit upomínkové předměty i občerstvení.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Když je věž otevřená, můžete si tady koupit nějaké pamlsky i pití (nealko i pivo), prodávají zde i klobásy, které si každý venku na ohýnku může sám opéct. Nebo může na lavičce nebo pod přístřeškem pojíst z vlastních zásob. O tom, kdy je otevřeno, se dočtete na stránkách rozhledny
http://www.rozhlednastudenyvrch.estranky.cz/.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je fajn, že se našel někdo, kdo nedopustil, aby se taková zajímavá stavba rozpadla a našel pro ni další využití. Dokonce upravil a perfektně využil i vrchol toho kopce.
Ostatní informace
Nejkratší cesta k rozhledně je z parkoviště u zastávky autobusu Dobříš, Na Hradci, která je na silnici z Dobříše do Hostomic. Pak je to pěšky 2 km po červené. Jen je nutno na rozcestí Pod Studeným vrchem nepřehlédnout odbočku k rozhledně.
Možností, jak se na rozhlednu dostat, je daleko víc. Nechá se krásně udělat výlet třeba i vlakem. Ze zastávky ČD v Hostomicích vyrazit po zelené na Jelení palouky a po červené k rozhledně – to je skoro 8 km. Zpátky pak pokračovat po červené na sedlo Kuchyňka a po žluté do Hostomic. Vyjde to na 16 km s převýšením 350 metrů. Z Dobříše už je to dál.
Líbil by se mi i dvoudenní trek z Mníšku pod Brdy přes rozhlednu do Jinců. I když zdatní turisté 32 km zvládnou za jeden den. Jen spojení hromadnou dopravou není moc ideální. Aspoň z Plzně ne.
Poslední aktualizace: 8.10.2022
Přírodní park Hřebeny, rozhledna Studený vrch a vrch Plešivec na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Přírodní park Hřebeny, rozhledna Studený vrch a vrch Plešivec
1) Vlastníkem objektu zůstává stát, turisté a spolek jsou nájemci za symbolickou cenu, s…
Podle fotek pěkná příroda. Ostatně mám dojem, že to byla doména pražských trempů.