Studený vrch na počátku prázdnin
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Trasa pro pěší a zdatnější cyklisty na rozhlednu (dříve zeměměřičskou věž) na nejvyšším vrcholu brdských Hřebenů, Studeném vrchu (660m). Vyrazit můžeme z Hostomic nebo Osova (obě zastávky ČD), z Malého Chlumce či miniparkoviště u komunikace Hostomice-Dobříš (omezená kapacita), hned před závorou. Další možností je Dobříš (cca 23km tam a zpět) s dobrým autobusovým spojením na Prahu a Příbram, fajnšmekři volí trasu z Mníšku p.B. přes Skalku na Stožec atd., nebo z Jinec (také zastávka ČD) - obě posledně jmenované jsou už fyzicky, časově i délkově o něco náročnější).
Za čím jedeme?
Využijeme termínu od 1.7. do 10.7.t.r., kdy je každý den, včetně dnů všedních v provozu rozhledna na Studeném vrchu. Kromě skutečně dalekých rozhledů se můžeme těšit i na pozornou, přátelskou a neformální obsluhu zdejšího občerstvení, která má vždy přichystány vybrané lahůdky - především zdejší (domácí) raritu - grilovanou Studenovršskou klobásu, ale třeba přijdou jako chuťovka vhod i topinky s česnekem, sádlem a se solí. Na skladě je alko i nealko pivo, různé limonády, čaj, káva, grog i ostřejší delikatesy, sušenky, džusy apod. K zakoupení je i sběratelsky ceněné tričko s emblémem věže na Studeném vrchu. Samozřejmě nechybí ani příslušná turistická známka, kterou jinde nezískáte, pohledy a vrcholové razítko. Příjemné je i posezení u udržovaného ohniště, kde si výletníci samozřejmě mohou ohřát nebo opěci vlastní donesené poživatiny. (Pro potřebné je k disposici i v čistotě udržovaná "kadibrdka"). V případě nepříznivého počasí je možno využít posezení v zastřešeném altánu nebo přímo ve věži (zde ale zákaz kouření). Najdeme tu mnoho zajímavých informačních materiálů - jak o samotné lokalitě, tak i o širším okolí. Obsluha (posádka) věže ráda a ochotně zodpoví případné dotazy. Na vyhlídkové plošině je umístěna i výhledová růžice a za dobrého počasí (a viditelnosti) skvěle poslouží. Méně už zapůjčovaná (zdarma) dalekohledná roura, pořízená zřejmě na pouti.
Trampové, kteří jsou na Hřebenech doma, zde využívají několika blízkých kempů, mnozí ale volí i přenocování přímo pod věží. U ohně a kytar se dobře sedí (i leží) a letní noc uběhne velmi příjemně (a i rychle).
Samotný přístup na rozhlednu je dle vlastního značení (dřevěné směrovky) od odpočivadla na tzv. "Dobříšské Babě" na červeně značené brdské magistrále (zabloudit se snad ve dne ani nedá... - je to stále do kopce).
Studený vrch se stává v poslední době skutečným pojmem na Brdech a jeho návštěva opravdu stojí za tu trochu námahy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení je k disposici - viz výše. Ubytování je možné v Dobříši, Mníšku, Hostomicích, Jincích nebo v Příbrami - no a samozřejmě v přírodě - třeba zrovna v okolí věže. (O trampských kempech se nezmiňujeme).
Ceny jsoum lidové až mírné (pivo 10°- 18,-Kč, 12°- 30,-Kč, vydatná klobása s chlebem, hořčicí/kečupem - 35,-Kč, topinka s česnekem, sádlem a solí - 5,-Kč, džusy a limonády vesměs za 15,-Kč, sušenky okolo 8,-Kč).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Příjemná, trochu zálesácká atmosféra, výhledy, nádherná příroda, pohoda - a to dokonce i v dešti.
Ostatní informace
Vstupné na rozhlednu je dobrovolné a slouží k jejímu dalšímu zvelebování. V současnosti jsou pro zájemce k disposici i podpisové archy petice za vyhlášení CHKO ve Středních Brdech, které chce opustit naše armáda.