Rodinná dovolená u jezer v Korutanech (1. část)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Korutany leží na jihu Rakouska u hranic s Itálií a Slovinskem – autem z Prahy tam dojedete za cca 6 hodin. Pokud použijete nejrychlejší trasu po dálnici, budete potřebovat rakouskou dálniční známku (cca 200,- Kč) a 10,- Euro na tunel. Ti kteří nechtějí vyrazit autem mohou využít pohodlného vlakového spojení. Ale já bez svých „motorových tenisek“ nevyrážím!
Za čím jedeme?
Všechno zlé, je k něčemu dobré – toto známé pořekadlo se dá vztáhnout i k cestování. Pro nás suchozemce je moře jedním z hlavních cílů letních dovolených a o nějakém jiném cíli většinou uvažujeme až jako o druhé variantě – třeba když přijde krize (ať už finanční či bezpečnostní). Když na zájezd k moři z těchto důvodů nedojde, máme ideální možnost hledat nové destinace kde strávit dovolenou. A to je ta pozitivní část krize – protože objevíme krásné kouty světa, poznáme tamní lidi a obohatíme svůj život o další nové zážitky.
K létu patří slunce, voda a koupání. A když koupání, tak ideálně v čisté vodě – všechny tyto atributy splňují jezera v Korutanech. V Korutanech se nachází na 1.280 jezer a jejich voda je tak čistá, že nejedno z nich splňuje přísné parametry pro pitnou vodu.
Jako ideální pro rodinnou dovolenou se jeví Ossiacher See. Jezero je dlouhé cca 10 km, šířka je od 600 do 1.500 metrů a maximální hloubka cca 50 metrů. V létě se teplota vody vyšplhá až k 27 °C, v době naší návštěvy (polovina června to bylo 21 °C). Křišťálová čistota vody je pro našince až neskutečná – pokud si vaše dítě při dovádění v jezeře náhodou trochu lokne, určitě se nemusíte obávat žádných zdravotních následků, které by vám mohli dovolenou znepříjemnit. Voda je tak průzračná, že není problém pozorovat ryby plující pod hladinou (většinou kapry, pstruhy – ale viděli jsme i 2 sumce). A pokud si k vodě vezmete třeba rohlík, určitě si nějaké ty kapříky nakrmíte (pokud je v boji o rohlík nepředstihnou Kachny, nebo Lysky). Ale to hlavní proč bych Ossiacher See doporučil jako místo pro dovolenou s dětmi je šíře možností, co všechno tu s nimi můžete podniknout. O parádním koupání už byla řeč, dalším bodem který stojí za zmínku je cykloturistika. Kolem celého jezera vede pěkná cyklostezka (cca 28 km) – profil trasy je logicky téměř bez stoupání – čili jezero dokola objedou i ti nejmenší cyklisté. Cestou potkáte několik pítek s pramenitou vodou u kterých se můžete případně občerstvit , nebo si odpočinout – to pochopitelně platí i o restauracích (kde už pouze u vody zůstat nemusíte). Pokud patříte k náročnějším a sportovně zdatnějším cyklistům, kopců je tu tolik, že je nestihnete pokořit ani do důchodu! Pokud nemáte kola svoje, není problém si je obstarat v půjčovnách + většina hotelů má pro své hosty kola vlastní. A pokud naopak patříte mezi méně zdatné jezdce, nebo chcete vyrazit na delší trasu, můžete si půjčit třeba E-bike (elektrické kolo) – jejich obliba strmě stoupá a po jeho vyzkoušení musím konstatovat, že to má něco do sebe. Další významnou cyklostezkou je např. Drávská stezka – vedoucí podle řeky Drávy.
Pokud máte raději pěší turistiku, mám pro vás tip na skvělou procházku. Nad jezerem (500m nad mořem) se tyčí hora Gerlitzen (1.911m). Na vrchol vás dopraví ve dvou etapách lanovka. Tady mírně odbočím – v Korutanech funguje Korutanská karta (34 Euro pro dospělého, 14 pro dítě/týden). S touto kartou máte spoustu vstupů úplně zdarma, nebo s výraznou slevou. Určitě doporučuji si kartu pořídit, protože pak nejste finančně omezeni při výběru zajímavých cílů a atrakcí a dovolenou si tak obohatíte o spoustu zážitků. Cena karty se vám pak vrátí velice brzo. Kompletní informace a Korutanské kartě najdete na: http://www.kaerntencard.at/carinthia-holiday
Už jen jízda lanovkou (s kartou zdarma) do prudkého kopce s výhledem na jezero a okolní hory je pěkným zážitkem. V místě, kde budete přesedat z kabinkové na sedačkovou lanovku byla vybudována „adrenalinová“ atrakce. V zimě se tu lyžuje, v létě se sjíždí svah na kárách (s kartou je na jednotlivé jízdy sleva). První jízdu si budete asi zvykat na káru s přímým řízením, ty další si pak už můžete dát „na čas“. Až se dostatečně vyblbnete na kárách, přesedněte na sedačkovou lanovku a za chvilku budete stát na úplném vrcholu nejslunečnější hory Rakouska. Nenechte tedy nic náhodě a namažte se krémem s opravdu vysokým ochranným faktorem – jinak dopadnete jako já a spálíte si kebuli! Pěší trasy jsou zde dobře značené, každý si tedy může vybrat délku, která bude odpovídat jeho chuti či zdatnosti. Cestou se můžete kochat opravdu nádhernými výhledy na jezero, hory, nebo třeba paraglaidisty, kteří tu mají pro svého koníčka ideální podmínky. Ti odvážnější z vás si mohou tandemový let i vyzkoušet. A protože při chůzi vyhládne, určitě při cestě rádi navštívíte některou z horských chalup. Ty se vyznačují až neskutečným poměrem množství + kvalita/cena v tom pozitivním smyslu. V ČR jdou většinou cena a nadmořská výška společně vzhůru, v Rakousku toto neplatí – pokud tedy nepatříte k velkým jedlíkům, nebo nemáte zrovna velký hlad – patrně se z jedné porce najíte dva. V nabídce jsou například Kasnudeln – těstovinové taštičky plněné tvarohem – protože se jedná o národní jídlo, teprve až když dívka či žena zvládne jejich přípravu (hlavně tedy ozdobný lem) – může se vdávat. S tím vdáváním mi nedá nezmínit z mého pohledu jeden geniální zvyk – v Korutanech se na naše poměry vcelku často setkáte s tím, že jsou místní oblečeni do krojů. Ženy a dívky mají přes kroj ještě v pase uvázanou zástěru – tady je pak ten geniální prvek: má-li žena či dívka uvázaný uzel od zástěry na pravé straně, znamená to, že je vdaná či zadaná. Má-li ale uzel uvázaný vlevo – je „volná“ – a má tak teoreticky zájem o seznámení - jak jednoduché, decentní a praktické. Ale zpět k jídlu – dále je podávána klasika Wienerschnitzel, nebo chleba na prkénku obložený špekem, klobásou, nakládanou zeleninou atd. Po zastávce na jídlo už toho asi moc neujdete – ale nevadí, lanovka vás sveze zpět do základního tábora k jezeru.
Když už budete mít Korutanskou kartu, byl by hřích nevyužít ji pro jízdu lodí po jezeře – to se dětem také nikdy neomrzí – není tedy problém si cestu i zopakovat. Na opačné straně jezera než je Gerlitzen se na kopci rozléhá hrad Landskron. Můžete zde navštívit stylovou restauraci, nebo shlédnout sokolníky v akci. Už pátým rokem tu s dravými ptáky pracuje Robert ze Slovenska – pokud tedy něco z německého výkladu nepochopíte, máte možnost si po vystoupení ujasnit detaily v nám příbuznějším jazyce. Ale hlavní atrakcí pro děti určitě bude 130 Makaků v podhradí (s kartou zdarma). Tyto opičky zde mají podobné klima jako v domovském Japonsku a daří se jim tu tedy velmi dobře – a takový Makak na smrku – to je opravdu zajímavá podívaná. Před lety uhodil blesk do elektrického ohradníku a uvolnil tak Makakům cestu ke svobodě – trvalo asi 2 týdny, než se zase všichni postupně dostali „pod zámek“.
Zajímavých míst i výletních cílů je v tomto regionu spousta, proto se do jednoho článku ani do jedné návštěvy nevejdou. Druhý díl tedy bude následovat po další naší cestě na jih – zhruba za měsíc…
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování je možné od luxusních hotelů, přes apartmány až po kempy:
Pěkný hotel hned na břehu jezera: www.club-landskron.at
Apartmány s velmi příjemným majitelem: http://ferienhausannenheim.wordpress.com/
Další tipy na ubytování najdete na: www.region-villach.at
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Mimo jiné úžasně čistá voda a vůbec čistota prostředí - vzduch tady voní. Lidé se na sebe usmívají, zdraví se a jsou k sobě podstatně ohleduplnější než u nás. Ta pohoda je přímo nakažlivá a je až neskutečné jak rychle tu zapomenete na běžné starosti - odpočinete si a uvolníte se...
Ostatní informace
Od jezera jste zhruba za 2 hodiny autem v Benátkách, k moři to je ještě o něco rychlejší - pokud tedy máte chuť, můžete si zajet třeba na večeři do Itálie, nebo se vykoupat v moři.
Další info ve druhé části:
https://www.turistika.cz/vylety/rodinna-dovolena-u-jezer-v-korutanech-2-cast
Po 5 letech jsme si cestu k jezerům do Korutan zopakovali a protože technika v tom čase pokročila, krátké video: