Rodný dům Juliuse Payera
Kam a jak jedeme?
Rodný dům Juliuse Payera.
Kdo to byl Julius Payer?
Byl to teplický rodák a celým jménem se jmenoval Julius Johanes Ludovicus Payer. Narodil se 2.září 1841 v Teplicích v empírovém domě,s názvem „U jitřenky“.
Tehdy byly teplické lázně světoznámé a na svém vrcholu.Šel od malička ve stopách svého otce,který byl důstojníkem rakouské armády a vynikajícím malířem a kartografem.V r.1852 nastoupil do kadetní školy v Lobzówě u Krakova a pak přešel na Tereziánskou vojenskou akademii ve vídeňském Novém městě.První svá léta trávil u pěšího pluku anebo učil zeměpis a dějepis na kadetní škole.Později po převelení k posádce zahájil své alpské výstupy a začal zhotovovat kartografické mapy. Zůčastnil se bitvy u Custozzy a byl vyznamenán a povýšen.Byl povolán do Vojenského zeměpisného ústavu,kde pracoval na mapách.
Zúčastnil se dvou expedic,kdy se museli z druhé expedice vydat nazpátek bez lodi.Velkolepý návrat skončil oslavami a audiencí u císaře.Pak se vrátil J.Payer zpět do Teplic.
Po evropských zemích uskutečnil spoustu přednášek,opustil armádu a věnoval se už jen umění.Začal studovat malířství v Salzburgu a ve Frankfurtu,kde si našel i ženu.Po skončení studia se přestěhoval do Paříže,poté oslepl na jedno oko po infekci a se ženou se rozešel.Vrátil se do Vídně,kde založil malířskou školu.Také namaloval svůj nejznámější obraz „Nikdy zpět!“Tento obraz má rozměry 4x 5,5 metru.
Po mrtvici oněměl a ochrnul a zemřel 4.září 1915 a byl pohřben ve Vídni.
Za čím jedeme?
Jedeme za kulturní památkou do Teplic-lázeňského města.Lze tady zhlédnout i spoustu jiných zajímavých věcí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se z vlastních zásob av hospůdce jsme si dali pivečko.Potom jsme si dali ještě zmrzlinku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vzhledem k tomu,že Teplice jsou krásné lázeňské město,je tu spousta zajímavostí a všechny docela v blízkém okruhu.
Ostatní informace
Ohledně cen lze dopručit na hrad Doubravku,který je na okraji Teplic a je to úplně zadarmo.Je to zřícenina,která je volně přístupná...