Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Jedeme do Orlických hor, ne však na samotný hřeben hor, ale na jeho úpatí, do města, které je někdy nazýváno „hlavní město Orlických hor“, tedy jedeme do Rokytnice v Orlických horách.
Přirozeným centrem Rokytnice je náměstí T.G.Masaryka. Jeho dominanntou je Kostel Všech svatých, který byl postaven v místě původního dřevěného kostela, který shořel při požáru v roce 1661. Současný kostel byl postaven v letech 1679-84. Významná rekonstrukce kostela byla realizována v letech 1993-99 za finanční pomoci dárců domácích tak z Polska a Německa.
Ve východní části náměstí se nalézá zámek, jež byl postaven na místě renesanční tvrze Licků z Rýzmburka, která byla postavena v letech 1548-1553 na vyvýšené straně náměstí. V roce 1600 byla tvrz za Kryštofa Maušvice z Armenruhu zbořena, následně byl postaven menší zámek. Rozšíření zámku a přestavba v barokním slohu byla realizována po roce 1734 hrabětem Janem Karle Kryštofem z Nostic. Do podoby současné byl zámek upraven v roce 1855 hrabětem Josefem z Nostic. Jedná se o čtyřkřídlou, patrovou budovu s čtvercovým dvorem se vstupem, který je zdoben portálem s aliančními znaky rodu Nosticů a z Veitmile. Dominantní místností v zámku je oválný Anenský sál, sál předků, který pochází z doby kolem r. 1700. V jižním křídle se nachází 4 tapetové pokoje z přelomu 19. století. Ze severního křídla vystupuje barokní kaple sv. Petra a Pavla. K zámku přiléhá park, ve kterém se nachází několik vzrostlých buků a dubů. Zámek je účelově využit a turisticky zatím přístupný není.
Uprostřed travnaté plochy na náměstí se nalézá sloup se sochou sv. Panny Marie a novorenesanční kašna. Sloup nechal, v letech 1770-71, vystavět majitel tehdejšího panství Josef Vilém hrabě z Nostic-Rieneck na věčnou památku let velké neúrody a hladu. Sloup s Pannou Marií doplňuje sousoší sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Na čelní stěně podstavce je umístěn erb šlechtického rodu Nostitz-Rieneck a reliéf sv. Floriána. Kašna o čtvercovém půdorysu byla postavena v novorenesančním slohu v roce 1886, na místě kašny, která v místě stála od roku 1770. Uprostřed kašny je umístěn malý pilíř, který tvoří 4 ryby s chrličivody v tlamách. Atmosféru náměstí dotvářejí dochované dřevěné domy s podsíní a vysokými lomenými štíty. Domy, které pochází z první poloviny 18. století se nalézají na severní a jižní straně náměstí.
Mezi nejstarší památky Rokytnice patří Kostel Nejsvětější Trojice, který byl postaven rodem Mauschwitzů v roce 1603 jako protestantská modlitebna. Na katolický kostel byl přestavěn až v pozdějších letech. V presbytáři se zachoval náhrobník Joachima Mauschwitze a sarkofág Jana Ignáce z Nostitz. Hrobka šlechtického rodu Nostitz-Rienek, kde je pochováno 8 šlechticů tohoto rodu se nachází pod presbytářem. Kostel se nachází na ulici 5. května před náměstím T. G. Masaryka (při příjezdu o západu).
Město je nejen zimním lyžařským střediskem, ale v létě i výchozím bodem k turistice. Rokytnicí prochází žlutá a modrá turistická značka, kříží se zde Cyklotrasy KČT č. 4075 a 4076 s páteřní cyklotrasou č. 4070, oficiálně zvanou Cyklotrasa Orlické hory.
Dobrý obídek a posezení bylo přímo na náměstí v Penzionu Rampušák, viz: http://www.rampusak.cz/
Zejména Rokytnické náměstí má své kouzlo… tak až tudy pojedete, zastavte se a udělejte si procházku
Zajímavé muzeum, které by jste v Rokytnici asi nehledali je Muzeum lokálky, více info je zde: https://www.turistika.cz/mista/rokytnice-v-orlickych-horach-muzeum-lokalky
Kontakt na Turistické informační centrum v Rokytnici je zde: https://www.turistika.cz/mista/rokytnice-v-orlickych-horach-infocentrum
Jedeme autem se sestřenicí,kolem Kunvaldu a za chvíli tam jsme,není to daleko.
Rokytnice byla založena jako uhlířská osada ve 13. století pány z Rychnova. První písemná zmínka pochází z roku 1260. Byla tu postavena tvrz, které byla střediskem panství. V letech 1548 až 1553 byla tvrz přestavěna na renesanční zámek v přízemí zdobený arkádami. Kolem roku 1700 prodělal zámek barokní přestavbu. V roce 1545 byla osada povýšena na městečko a v roce 1852 získala Rokytnice městský statut. Od roku 1627 bylo město v majetku Nosticů a to až do roku 1928. Město leží bokem významnějších dopravních cest. Železniční trať byla do města přivedena v roce 1905 až 1906. V období druhé světové války byl u města vybudován zajatecký tábor.
Jedeme se podívat do města,jsme tu poprvé a já tu mám známku.
Najedli jsme se v restauraci na náměstí,venku,protože bylo léto a uvnitř byli kuřáci.
Líbilo se mi město,jak jsme lezli po obchodech,měla jsem známku.
Centrem města je část zvaná Dolní Rokytnice s obdélníkovým náměstím. Na náměstí stojí několik přízemních dřevěných městských domů, který zdobí vysoké štíty a podloubí. Domy byly postaveny většinou na počátku 18. století. V okolních ulicích je několik roubených chalup. Budova radnice byla postavená v letech 1851 až 1854. Na námětí stojí Kostel Všech svatých pocházející z roku 1679 až 1684, který před několika málo lety prodělal rekonstrukci. Nedaleko zámku je goticko-renesanční Kostel Nejsvětější Trojice. Ve středu náměstí stojí empírová kašna pocházející z první poloviny 19. století a vedle barokní mariánský sloup . Historická část města je vyhlášena městskou památkovou zónou.
U východního okraje města byly vybudovány dvě sjezdovky s lyžařskými vleky. Od západního okraje města se rozprostírá ovocný sad. Východním směrem od města je viditelná linie opevnění z let 1936 až 1938. Dva z bunkrů byly rekonstruovány a dnes slouží jako muzeum zpřístupněné veřejnosti. Ve městě se křižuje několik cyklotras a jedna z nich nese název Cyklotrasa Orlické hory. Rokytnice je výchozím bodem několika turistických značených tras. Severním směrem dojdeme k turisticky vyhledávané pevnosti Hanička. Vydáme-li se severovýchodním směrem bude cílem naší cesty muzeum nesoucí název bunkr Na Holém.