Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Jedeme autem se sestřenicí,kolem Kunvaldu a za chvíli tam jsme,není to daleko.
Rokytnice byla založena jako uhlířská osada ve 13. století pány z Rychnova. První písemná zmínka pochází z roku 1260. Byla tu postavena tvrz, které byla střediskem panství. V letech 1548 až 1553 byla tvrz přestavěna na renesanční zámek v přízemí zdobený arkádami. Kolem roku 1700 prodělal zámek barokní přestavbu. V roce 1545 byla osada povýšena na městečko a v roce 1852 získala Rokytnice městský statut. Od roku 1627 bylo město v majetku Nosticů a to až do roku 1928. Město leží bokem významnějších dopravních cest. Železniční trať byla do města přivedena v roce 1905 až 1906. V období druhé světové války byl u města vybudován zajatecký tábor.
Jedeme se podívat do města,jsme tu poprvé a já tu mám známku.
Najedli jsme se v restauraci na náměstí,venku,protože bylo léto a uvnitř byli kuřáci.
Líbilo se mi město,jak jsme lezli po obchodech,měla jsem známku.
Centrem města je část zvaná Dolní Rokytnice s obdélníkovým náměstím. Na náměstí stojí několik přízemních dřevěných městských domů, který zdobí vysoké štíty a podloubí. Domy byly postaveny většinou na počátku 18. století. V okolních ulicích je několik roubených chalup. Budova radnice byla postavená v letech 1851 až 1854. Na námětí stojí Kostel Všech svatých pocházející z roku 1679 až 1684, který před několika málo lety prodělal rekonstrukci. Nedaleko zámku je goticko-renesanční Kostel Nejsvětější Trojice. Ve středu náměstí stojí empírová kašna pocházející z první poloviny 19. století a vedle barokní mariánský sloup . Historická část města je vyhlášena městskou památkovou zónou.
U východního okraje města byly vybudovány dvě sjezdovky s lyžařskými vleky. Od západního okraje města se rozprostírá ovocný sad. Východním směrem od města je viditelná linie opevnění z let 1936 až 1938. Dva z bunkrů byly rekonstruovány a dnes slouží jako muzeum zpřístupněné veřejnosti. Ve městě se křižuje několik cyklotras a jedna z nich nese název Cyklotrasa Orlické hory. Rokytnice je výchozím bodem několika turistických značených tras. Severním směrem dojdeme k turisticky vyhledávané pevnosti Hanička. Vydáme-li se severovýchodním směrem bude cílem naší cesty muzeum nesoucí název bunkr Na Holém.
Jedeme do Orlických hor, ne však na samotný hřeben hor, ale na jeho úpatí, do města, které je někdy nazýváno „hlavní město Orlických hor“, tedy jedeme do Rokytnice v Orlických horách.
Přirozeným centrem Rokytnice je náměstí T.G.Masaryka. Jeho dominanntou je Kostel Všech svatých, který byl postaven v místě původního dřevěného kostela, který shořel při požáru v roce 1661. Současný kostel byl postaven v letech 1679-84. Významná rekonstrukce kostela byla realizována v letech 1993-99 za finanční pomoci dárců domácích tak z Polska a Německa.
Ve východní části náměstí se nalézá zámek, jež byl postaven na místě renesanční tvrze Licků z Rýzmburka, která byla postavena v letech 1548-1553 na vyvýšené straně náměstí. V roce 1600 byla tvrz za Kryštofa Maušvice z Armenruhu zbořena, následně byl postaven menší zámek. Rozšíření zámku a přestavba v barokním slohu byla realizována po roce 1734 hrabětem Janem Karle Kryštofem z Nostic. Do podoby současné byl zámek upraven v roce 1855 hrabětem Josefem z Nostic. Jedná se o čtyřkřídlou, patrovou budovu s čtvercovým dvorem se vstupem, který je zdoben portálem s aliančními znaky rodu Nosticů a z Veitmile. Dominantní místností v zámku je oválný Anenský sál, sál předků, který pochází z doby kolem r. 1700. V jižním křídle se nachází 4 tapetové pokoje z přelomu 19. století. Ze severního křídla vystupuje barokní kaple sv. Petra a Pavla. K zámku přiléhá park, ve kterém se nachází několik vzrostlých buků a dubů. Zámek je účelově využit a turisticky zatím přístupný není.
Uprostřed travnaté plochy na náměstí se nalézá sloup se sochou sv. Panny Marie a novorenesanční kašna. Sloup nechal, v letech 1770-71, vystavět majitel tehdejšího panství Josef Vilém hrabě z Nostic-Rieneck na věčnou památku let velké neúrody a hladu. Sloup s Pannou Marií doplňuje sousoší sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Na čelní stěně podstavce je umístěn erb šlechtického rodu Nostitz-Rieneck a reliéf sv. Floriána. Kašna o čtvercovém půdorysu byla postavena v novorenesančním slohu v roce 1886, na místě kašny, která v místě stála od roku 1770. Uprostřed kašny je umístěn malý pilíř, který tvoří 4 ryby s chrličivody v tlamách. Atmosféru náměstí dotvářejí dochované dřevěné domy s podsíní a vysokými lomenými štíty. Domy, které pochází z první poloviny 18. století se nalézají na severní a jižní straně náměstí.
Mezi nejstarší památky Rokytnice patří Kostel Nejsvětější Trojice, který byl postaven rodem Mauschwitzů v roce 1603 jako protestantská modlitebna. Na katolický kostel byl přestavěn až v pozdějších letech. V presbytáři se zachoval náhrobník Joachima Mauschwitze a sarkofág Jana Ignáce z Nostitz. Hrobka šlechtického rodu Nostitz-Rienek, kde je pochováno 8 šlechticů tohoto rodu se nachází pod presbytářem. Kostel se nachází na ulici 5. května před náměstím T. G. Masaryka (při příjezdu o západu).
Město je nejen zimním lyžařským střediskem, ale v létě i výchozím bodem k turistice. Rokytnicí prochází žlutá a modrá turistická značka, kříží se zde Cyklotrasy KČT č. 4075 a 4076 s páteřní cyklotrasou č. 4070, oficiálně zvanou Cyklotrasa Orlické hory.
Dobrý obídek a posezení bylo přímo na náměstí v Penzionu Rampušák, viz: http://www.rampusak.cz/
Zejména Rokytnické náměstí má své kouzlo… tak až tudy pojedete, zastavte se a udělejte si procházku
Zajímavé muzeum, které by jste v Rokytnici asi nehledali je Muzeum lokálky, více info je zde: https://www.turistika.cz/mista/rokytnice-v-orlickych-horach-muzeum-lokalky
Kontakt na Turistické informační centrum v Rokytnici je zde: https://www.turistika.cz/mista/rokytnice-v-orlickych-horach-infocentrum