Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Pokud se někdy podíváte do Moravské Třebové, rozhodně stojí za to podívat se na tuto renesanční perlu i z výšky.
Na vrchu Pastvisko, který ovšem na mapách Kčt nese název Nad Boršovem je od r. 2009 otevřena rozhledna, která nabízí pěkné výhledy na okolí města. K rozhledně je nejjednoduší použít výstupovou cestu od Moravské Třebové a to dvěma turistickými značkami, červenou a zelenou. Obě procházejí po ulici pod zámkem, takže je není těžké najít. Po přechodu mostu přes silniční průtah odbočuje červená Doprava po úpatí kopce, aby asi po kilometru přímo vystoupala k vrcholu. Tato cesta je tedy kratší, ale v závěru strmější. Pohodlnější zelená značka projde kolem vojenského gymnázia a vstupuje do lesa. Cesta je lemována v prvním úseku vzrostlou lipovou alejí a je vhodná svým charakterem k použití kola. Asi po 1,5km dorazíme k rozcestí u studánky V Pekle. Odtud pokračujeme červenou významovkou k napojení na červenou značku (ano značka od Třebové), ta nás dovede až k rozhledně. V podstatě až nahoru se s výhradami dá dojet na horském kole.
U studánky V Pekle je malé občerstvení v poslední budově (spíš chatce), která tu zbyla z bývalých klimatických lázní.
Rozhledna kombinované dřevěné a ocelové konstrukce je vysoká 27m, ochoz je umístěn v 25m, takže převyšuje i vzrostlejší stromy, navíc kromě západní strany je porost dosti redukovaný, takže máme téměř ideální kruhový rozhled. Asi nejzajímavější je výhled na severní až východní směry od Orlických hor až k Jeseníkům, Králický Sněžník je trošku zakryt za bližším masivem Třebovského hradiska, ale i ten je dobře patrný. Na západě dominuje výhledu téměř jednolitý Hřebečovský hřeben s vysílačkou na Rohu, jižní směr je zakryt blízkým a vyšším vrcholem Dvorské (594m). A posezení v bufetu u Pekla taky stojí za to.
Jak upozorňuje cedulka u paty rozhledny, vstup je zcela zdarma.
Zajímavostí je, že na počátku 20. století stála na Pastvisku rozhledna. Tehdy se vrch označoval jako Švédský kámen (aby těch názvů bylo víc). Rozhledna vzala za sve při tragickém povětří r. 1916.