Jahnův kámen (Moravská Třebová)
Turistické cíle • Skalní útvar
Jahnův kámen je nevelký skalní útvar nacházející při turisticky značené cestě z Moravské Třebové k rozhledně Pastýřka na vrcholu kopce Pastvisko. Svým způsobem se jedná hlavně o památník a je zajímavé, že většina informačních pramenů tuto skálu navíc nesprávně označuje jako Švédský kámen. K tomuto pochybení zřejmě došlo díky tomu, že Jahnův kámen (původně Jahnstein) je skalní stěna na severním svahu Pastviska … a to se snad kdysi Švédským kamenem skutečně nazývalo.
Ve stěně Jahnova kamene byly zejména v I. třetině minulého století osazeny různé pamětní desky. Ta, která dala kameni jeho jméno, patřila F.L. Jahnovi, tedy „otci zakladateli“ prvního tělocvičného spolku v Moravské Třebové. V červnu roku 1923 ji doplnila – v rámci oslav 60. výročí založení tělocvičného spolku Turnverein – pamětní deska se jmény členů spolku padlých v bojích I. světové války a v roce 1929 děkovná tabule Jakobu F. Pifflovi, který byl předsedou Turnvereinu celého regionu Hřebečsko. Není tedy divu, že se skále opravdu někdy říká Jahnův památník.
Původně zde zřejmě byly i další reliéfní desky, které členové spolku pietně udržovali. Po roce 1945 – a vysídlení či odsunu původních obyvatel – památník upadl v zapomnění a zarůstal lesní vegetací. Také pamětní desky postupně mizely, stejně jako nedaleká vyhlídková teráska.
Za zmínku jistě stojí fakt, že toto – i dnes poměrně ponuré – místo ve svahu nad lesní cestou bývalo v minulosti oblíbeným cílem výletů místních obyvatel. Aby ne, když nedaleko odsud stávala již od roku 1906 rozhledna (o 10 let později za bouře spadla a přivodila smrt devítileté dívky) nebo Střelecká chata. A také se tudy procházelo k vyhlídkovému místu, odkud bylo vidět zejména na Jeseníky, hrad Bouzov a zříceninu hradu Cimburk.
A i když na někoho může Jahnův kámen působit dojmem poněkud nesourodého slepence voštinové skály s rozpadající se kamennou mohylou, za krátké opuštění cesty k rozhledně jistě stojí.