Skanzen lidové architektury Humenné (SK)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
I když z našich končin je do Humenného cesta předaleká, nebude na škodu dát vědět, že v této východní části východního Slovenska, téměř rovným dílem vzdálené jak od Ukrajiny, tak i od Polska, se nachází zajímavý skanzen lidové architektury. Jsou v něm chaloupky ze širokého okolí Horního Zemplína a v mnohém vypovídají, jak se v zdejším kraji kdysi žilo.
Doprava : Do Humenného snadno a „rychle autem, busem, vlakem (v Humenném staví rychlíky do Medzilaborců ) a nebo i pokud jsme někde poblíž - i pěšky
Za čím jedeme?
Skanzen se rozprostírá jenom kousíček od centra města, stačí se dostat na náměstí Slobody před Renesanční kaštiel (zámek - postavený v létech 1619 - 41). Od zámku projít cestičkou v parku asi 200m vpravo a jsme tam. Již první pohled nás přesvědčí o tom, že skanzen je velice citlivě zakomponován do KRAJINY a že snad lépe by to ani nešlo.
Chaloupky jsou posazeny do svahu, pěkně na „dohled" pravoslavného dřevěného kostelíka (jak jinak) a vše působí moc příjemně. Originálnosti přidávají i dřevěné ploty u některých domků, s nimiž si navíc vůbec nezadají políčka, na kterých se v malém pěstují plodiny, tak jako za časů dávno minulých.
Když budete platit poplatek za vstup 2€, tak vřele doporučuji přihodit ještě další dvě a tím zlegalizovat focení v celém areálu. Na rozdíl od skanzenů u nás (třeba Rožnov p. R.) se totiž zde může fotit a to nejen venku, ale i uvnitř v chaloupkách, pravda, jedinou výjimkou je právě zmiňovaný kostelík. Vaše nadšení bude možná trošku utlumeno tím, že uvnitř je krapet slabší světlo a moc by hodil jakýkoli stativ, aby snímky nebyly rozmazané. Já si, stativu nemaje, vypomohl pokládáním aparátu na šráňky dvířek, zabraňujícím vstupu do místností. Vybavení chaloupek je na solidní úrovni, exponáty jsou vkusně rozmístněné, takže čas strávený v tomto skanzenu rozhodně nebudete považovat za ztracený.
Pokud budete mít trošku štěstí a bude u pokladny přítomen takový jeden zachovalý starší pán, tak zkuste s ním, až bude nějaká vhodná chvilka, hodit řeč. Dle mého soudu jde asi o zaměstnance skanzenu a byť výklad o všem, co tam mají, určitě nemá v popisu práce, rád vám zasvěceně povypráví o historii a ještě něco přidá z toho, co v životě zažil.
My jsme tam byli uprostřed týdne, návštěvníků moc nebylo, takže jsme se mohli v objektech (cca počet 15) zdržovat a fotit libovolně dlouho a jen bych přidal malou poznámečku. Kostelík je zamčený, odemyká jej kluk z pokladny. Klučina po vydání vstupenek (pokud už nikdo další nečeká ve frontě) pak zpravidla odchází odemknout kostelík jen pro vás. Dá vám na cestu k němu malou časovou rezervu, než tam dorazíte. Nenechte jej proto čekat jako my, kteří jsme to vzali nejdříve z gruntu po chaloupkách a „nešťastník" si na zápraží málem "nudou" ukousal nehty. Možná jsme jen přeslechli, že tam bude na nás čekat...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jak jsem výše uvedl, skanzen se nachází prakticky v centru Humenného, navíc vlastně nedaleko pěší zóny, která tvoří ucelené rozlehlé Náměstí Slobody, takže možnost najít dobrou restauraci, by neměl být až tak velký zádrhel
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Oceňuji možnost focení v objektech, málo návštěvníků.
Ostatní informace
Skanzen otevřen sezónně - 1.5. - 31.10.
úterý - neděle od 9.00 do 17.00 hod.
web: www.skanzen.wmc.sk