Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole
Z České Lípy do Sloupu se lze dostat po mnoha cestách a každá z nich je svým způsobem jedinečná a zajímavá. Zatím co v první části naších výletů jsme šli po modré značce přes Špičák, v dnešním putování pro změnu zvolíme trasu po červené turistické značce. Jelikož dnešní cesta vede částečně i po cyklostezkách, můžeme jí pro spestření absolvovat i na kole.
Známý turistický rozcestník v parčíku u Autobusového nádraží již najdeme hravě. I začátek trasy vede zprvu stejně jako v prvé části. Přejdeme most přes Ploučnici u pozdně gotického kostela sv. Máři Magdalény, který byl založen v polovině 13. století plaským opatem Gerhartem. Kostel značně utrpěl za husitských válek, v roce 1460 jej nechal přestavět Jindřich Berka z Dubé, poslední přestavba do dnešní podoby pochází z roku 1885. U kostela se nacházejí dvě staré památné lípy, které mají být údajně stejně staré jako kostel a měly dát jméno městu.
Před obchodním centrem přejdeme křižovatku a to již vidíme monumentální stavbu vodního hradu Lipý. Hrad byl založen pravděpodobně koncem 13. století, zřejmě na místě původního dřevěného hradiště. Stavitelé využili výhodné polohy na ostrůvku obtékaného řekou. Od vybudování se nejvíce zasadil přední velmož království Jindřich z Dubé, který založil u hradu i stejnojmenné město. Město, založené na důležité zemské cestě, vzkvétalo, i když později utrpělo vlivem husitských válek. Berkové přestavěli hrad na renesanční zámek, počátkem 17.století hrad se zámkem koupili Salhauzenové, kterým byl majetek po Bílé Hoře zkonfiskován . Nový majitelem se stal Albrecht z Valdštejna, který se přičinil o další rozkvět města. Zámek ale neobýval a ten počal postupně chátrat. V roce 1820 podlehl požáru a co z něho zbylo bylo využíváno k výrobním a skladovým účelům. V padesátých letech byla zkáza dokonána odstřelem části zámku. V roce 1995 počala rozsáhlá rekonstrukce objektu a v roce 2003 byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Za zhlédnutí stojí unikatní gotické sklepení, ve věžové bráně se můžou návštěvníci seznámit s historií hradu. Naproti hradu je renesanční budova z roku 1583 nazvaná Červený zámeček, která dnes slouží jako depozitář Vlastivědného muzea.
Opustíme hrad Lipý a pokračujeme stále po červené značce pod objektem Okresní nemocnice, poté zahneme vlevo vilovou ulicí, až se dostaneme na okraj sídliště Špičák. Zde se značená trasa napojuje na cyklostezku 3053 - Písečná. Cyklostezka byla vybudována městem v roce 2006, má dokonalý asfaltový povrch, pro dosti příkrý spád se ale nehodí pro online bruslení. Vede v délce asi 2,5km loukami a pastvinami, na několika místech se nacházejí lavičky k odpočinku.
Po cyklostezce se dostaneme k nevelké obci Písečná, kterou protéka Dobranovský potok. Projdeme obcí po okresní silničce vedoucí do Bukovan, nalevo pod dominantou vrchu Špičáku (459m.nm.) se nachází sportovní letiště. Na začátku aleje ovocných stromů odbočujeme vpravo, opět přecházíme potok a dojdeme k několika rybníčkům a podél plantáže černého rybízu k několika domkům označovaných jako Malý Bor. Místní komunikace nás dovede až k silnici spojující Sloup se Svojkovem.
Hned při napojení se na silnici si musíme povšimnout bizardních skalních věží zvané jako Svojkovské stěny, nebo také Dědovy kameny. Pokud nás tyto skalní útvary lákají, můžeme se k ním dostat přímo od silnice, ovšem musíme zdolat dosti příkré stoupání. Ale odměnění za to budeme krásným výhledem na část Svojkova, Českou Lípu se Špičákem a dominantní hory v okolí. Po skalním hřebenu se dostaneme po značeném okruhu buď do Modlivého dolu, nebo pokračujeme okruhem okolo Francouzovy jeskyně až na Tisový vrch (547m.nm). Odtud sejdeme dolů k rozcestníku Pod Slavíčkem.
Pokud se rozhodneme vynechat tuto trochu namáhavější, ale o to romantičtější část a nebo jsme odkázáni na kolo, můžeme pokračovat po silnici až restauraci Zámeček v blízkosti zříceniny hradu Svojkova. Na výběr máme buď možnost pokračovat Modlivým dolem přes Slavíček ( viz 2. část Sloupského putování), nebo dojít po silnici, či zvolíme lesní cestu kopírující silnici po levé straně. Všechny cesty nás nakonec dovedou k cíli, kterým je opět rozcestí silnic u restaurace U Sedmi trpaslíků, kde je také zastávka autobusů na trase Česká Lípa - Nový Bor.
V dnešní trase se dostaneme do Sloupu po cyklostezce 3053 Písečná. Chceme-li si trochu spestřit výlet, nevynecháme trasu kolem Dědových kamenů,- zajímavým skalním útvarem nad Svojkovem v blízkosti již známého Modlivého dolu. Tato trasa sice možná trochu prověří naši fyzickou zdatnost, ale milovník přírody a romantických zákoutí si ji určitě nenechá ujít.
Potřebuje-li doplnit kalorie, pak máme možnost opět v restauraci Zámeček a nebo v cíli U Sedmi trpaslíků.
Rozhodně stojí za srovnání ruch centra města i když můžeme zase navštívit historické památky,- s krásnou, byť místy trochu divokou přírodou v okolí Sloupu.
Pokud se rozhodneme navštívit hrad Lipý mimo dobu kdy je otevřen pro časté kulturní akce, bude nás vstupné stát 50 a 20 Kč.