Sloupská putování - část 5.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
V dnešním putováním se vydáme kouzelnou, byť již trochu uplakanou podzimní krajinou v okolí již známého Sloupu. Tentokrát si vyšlápneme směrem k Novém Boru, sklářskému mstečku ležícímu asi 5km severozápadně od Sloupu. Naše cesta z větší části povede po asfaltových silničkách a cyklostezkách, takže docela bez zjevných problémů ji lze absolvovat i na kolách.
Tentokrát začneme pod nejznámější kulturní a historickou sloupskou památkou, pod skalním hradem Sloup. Této impozantní romantické zřícenině se ale nebudu dnes podrobněji věnovat, protože dostatek podrobných informací naleznete na konkrétních příspěvcích týkajících se tohoto zajímavého místa. Od hradu se vydáme po modré značce, okolo Hradního rybníka, později opustíme modře značenou cestu vedoucí do Cikánského dolu, projdeme místní komunikací okolo další rybníčku zvaného Očko a za chvíli se ocitneme u prvních domků obce Janov.
Dojdeme k penzionu a restauraci Druhý domov, zde se napojíme na silničku, dáme se vlevo, projdeme obcí okolo Janovského rybníku a za nedlouho se dostaneme do obce Chotovice. O obci jsou zmínky již v 15. století, kdy byla součásti pihelského panství, později jí odkoupili Kínští ze Sloupu. V obci nalezneme několik původních hrázděných dřevěnek s podstávkami lužického typu, barokní kaple Panny Marie je z poloviny 17.století. V roce 1838 zde vznikly malé vodní a bahenní lázně, které se udržely až do konce války. Nedaleko Chotovic došlo v květnu 1918, ke střetu rumburských vzbouřenců s oddílem rakousko-uherské armády, kteří zde byli poražení a zajati a později bylo 7 hrdiných vzbouřenců popraveno u novoborského hřbitova.
V Chotovicích se napojíme na cyklostezku 3053, která nás povede okolo soustavy menších rybníčků až k novoborské čtvrti Hřebenka ní se ulicemi města dostaneme až na náměstí. Zde se nalézá kostel Nanebevzetí Panny Marie a známé Sklářské muzeum. Nový Bor, dříve Haida, je městem teprve od roku 1757, rychle se rozrůstalo zásluhou sklářské výroby.
My se dáme z náměstí po zelené značce, která nás zevede až zajímavému lesnímu hřbitovu, kde najdeme i pomníky popravených rumburských hrdinů a také u hřbitova pietně upravené místo, kde byli zastřeleni. Projdeme novoborským lesoparkem až romantické vyhlídce na pískovcovém skalním ostrohu nad údolím. Vyhlídka je nazvaná Jelení skok, je odtud krásný výhled na Klíč a přilehlou část Lužických hor a Sloupské pahorkatiny. Cesta nás dovede k rozcestníku Pod půlnoční strání, odkud vede modře značená odbočka ke Klíči. To už zase putujeme souběžně po cyklostezce 3053 až ke skalnímu útvaru Havraní skály. Stojí za to k ním odbočit, odměnou nám bude další, nedávno restaurovaná vyhlídka, která nám skýtá poutavý panoramatický výhled jak na zmiňovaný Klíč, tak i na Ortel, Slavíček, Radvanec, Sloup, ale i českolipský Špičák.
Zelená nás dovede až k rozcestníku U křížku pod košatými korunami staletých lip, dále pokračujeme po modré do pěkné malebné obce Radvanec, docela rozsáhlé rekreační obce, kterou protéká Dobranovský potok. Projdeme obcí okolo známé Hospody U mlýna, než dojdeme ke kapli sv. Antonína, spatříme pod sebou restaurovaný objekt bývalého mlýna se znatelným náhonem a zbytkem vodního kola. Na konci obce,vpravo za plůtkem je pramen výtečné osvěžující vody.
Můžeme jít dále po modré vedoucí přes Maxov a nebo si zkrátíme cestu po silničce na Sloup okolo Radvaneckého rybníka, který je rájem rybníka a v letní sezóně nám poskytne i možnost koupání. Postupně nás modrá značka provede Sloupem zpět ke skalnímu hradu.
Za čím jedeme?
Na své trochu delší cestě projdeme několik svérázných typickým lužických obcí, dojdeme až do města Nový Bor, proslulé svou sklářskou výrobou a romantickým údolím dojdeme k skalním pískovcovým útvarům s krásnou vyhlídkou k Havraním skalám. Projdeme Radvanec, který je dnes již nedílnou součástí sloupské rekreační oblasti se známým Radvaneckým rybníkem. Nacházíme se již v podhůří Lužických hor, takže máme možnost seznámit se s nezaměnitelným koloritem zdejší přírody.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou se nám naskýtá dost hojný počet možností, kde dobře pojíst a popít. ať již v Janovském Druhém domově, či v Chotovické hospodě, která kdysi byla součástí zdejší lázní a nebo máme možnost využít některé z novoborksých stravovacích zařízení. Například v nedávno otevřeném objektu patřící sklářské firmě Ajeto, se můžeme dobře najíst a zároveň i sledovat sklářskou výrobu. V Radvanci se dobře a hlavně levně najíme v hospodě U mlýna.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná lužická příroda je opravdu impozantní. Poskytuje nám různost turistických zajímavosti všeho druhu. Ať pohled na malebné chaloupky, romantické rybníčky obklopené lesy, skalní útvary s dalekými panoramatickými výhledy či monumentální Skalní hrad.
Ostatní informace
Opomineme-li lákadla v podobě několika hospůdek při cestě, či vstup do Sklářského muzea (40 a 20 Kč) na novoborském náměstí Míru, pak naší peněžence nehrozí vážnější újma.