Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Cestou z Prešova samozřejmě nemůžeme vynechat Spišskou Kapitulu a okolní památky.
Spišská Kapitula bývala samostatnou obcí, od r. 1948 je městskou částí Spišského Podhradie. Je na východním Slovensku, kousek jižním směrem od hlavní silnice Prešov – Levoča. Pokud pojedete autem, musíte odbočit z hlavní silnice (ne z dálnice) na Spišské Podhradie. Pěšky se tam dostanete po žluté turistické značce z nádraží ve Spišském Podhradie. Je to 1,5 km.
Spišská Kapitula byla centrem církevní moci a církevního školství na Spiši. V blízkosti se nachází řada dalších význačných památek - Spišský hrad, který byl centrem královské moci na Spiši, městečko Spišské Podhradie, které bylo hospodářským zázemím hradu a kapituly a nádherný farní kostel v Žehře.
Nejdřív na kopci byla postavena v letech 1245 – 1275 románská katedrála sv. Martina. Ve stejném století byla v blízkosti kostela založena obec, kde již od poloviny 13. století sídlila spišská kapitula. V jejím čele byl probošt. Ve 13. století zde byla založena kapitulní škola. Od poloviny 17. století je tu gymnázium.
V letech 1662 - 1665 kostel a obec obehnali hradbami se dvěma branami. Obec, to byla vlastně jedna ulice s domy po obou stranách, kde bydleli hlavně členové kapituly a služebnictvo. Od roku 1776 zde sídlí spišské biskupství. V první polovině 19. století založili bohoslovecké učiliště a až do r. 1950 zde byl první slovenský a uherský ústav pro výchovu učitelů základních škol.
Většina staveb se zachovala - hradební zeď s Dolní i Horní bránou, kanonické domy - některé původní gotické z 2. třetiny 15. století, jiné renesančně a barokně přestavěné, pozdně renesanční biskupský palác z r. 1652 s barokní úpravou, gotická budova biskupského semináře s renesanční a barokní úpravou, hodinová věž z r. 1739.
Katedrála je trojlodní se dvěma věžemi. Loď a chór byly v 15. století rozšířeny gotickými přístavbami, vznikla tak kaple Zápolského. Uvnitř jsou cenné fresky z r. 1317, které znázorňují korunovaci uherského krále Karla Roberta, nejstarší známá románská plastika na Slovensku - Bílý lev, gotické oltáře, sochy, náhrobní desky, kalichy, zvony apod.
U katedrály stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1732, je to patron zdejšího semináře.
Odborníci objevili, že unikátní koncepce teritoria připomíná starověký Jeruzalém. Tuto hypotézu měli i krajináři, existenci spišského Jeruzaléma potvrdili i historici. Spišské Kapitule se také říká Slovenský Vatikán. Spišská Kapitula je od r. 1950 městskou památkovou rezervací. Dne 11. prosince 1993 byla jako součást celku s názvem Levoča, Spišský hrad a okolní památky zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Auto jsme nechali u Dolní brány, i když se nechá bránou projet a zaparkovat skoro až u katedrály. Takhle jsme si celou ulici hezky prošli, ale trochu nás to zklamalo. Některé domy byly nádherně opravené, některé vypadaly vedle nich jako Popelky, i když se také jednalo o domy historicky cenné. Ale snad se to časem vše opraví. Ani katedrála nemá nový kabát, stálo však okolo její části už lešení, tak snad se toho nového kabátu dočká. Uvnitř je to však nádhera. Je možná prohlídka, ale pouze s průvodcem. Vstupenky se kupují v pokladně, která je v hodinové věži, jen kousek pod katedrálou. My jako důchodci jsme platili 2 Eura na osobu.
Oběd jsme si dali o něco později ve Spišském Podhradie. Zde je sice hotel Spišská Kapitula, ale nějak se nám nezdálo, že by byl v provozu.
Chtěli jsme vidět hlavně katedrálu, dovnitř jsme se dostali a ta je nádherná. Celý areál je zajímavý a jestli se dočká nových fasád, bude to něco skutečně úžasného. Jen se mi zdá, že je to místo poměrně opomíjené. Byly prázdniny, na Spišském hradu davy lidí a tady téměř nikdo.
Touto městskou částí prochází naučná stezka Sivá brada – Drevenik. Její celková délka je 14,5 km a je na ní 8 zastávek. Nechá se však rozdělit. Zhruba 1,5 km to je přes Křížovou horu k Sivé bradě. Zpátky se musí stejnou cestou. Nebo se nechá pokračovat dalších skoro 1,5 km po žluté na Spišskou salaš. I když je pod Křížovou horou, nenechá se udělat okruh dál na Křížovou horu (aspoň se to podle mapy zdá). Cestou zpátky jsou však dvě neznačené cesty, kterými by se to nechalo při troše odvahy nebo s GPSkou zkrátit. Nebo je možno se vrátit jen malinký kousek na vedlejší silnici a dát se po ní vpravo. Ta vede přímo do Spišské Kapituly. Je to zhruba 1 km.
Ze Spišské Kapituly po naučné stezce na druhou stranu je to necelé 3 km přes Spišské Podhradie na parkoviště ke Spišskému hradu, odkud je to jen kousek do kopečka na hrad. Můžete však pokračovat po naučné stezce dál a udělat okruh ještě zhruba 5 km dlouhý okolo skalního města, přes Žehru a přes zámek v Hodkovicích zase zpátky na parkoviště pod hradem.
Projití naučné stezky může být určitě zajímavé, ale když jsme tam byli my, byla příšerná vedra (až 35 stupňů) a to se nám skutečně nikam jít nechtělo. Navíc to každou chvilku vypadalo, že přijde bouřka.