Strečno - hrad a památník francouzským partyzánům
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Chceme navštívit dřevěné kostelíky, hrady, Hory a vůbec vše, co zajímavého na trase najdeme.
Za čím jedeme?
Tentokrát jsme se vypravili do Strečna. Je to obec 7 km na východ od Žiliny. Rozkládá se na levém břehu nejdelší slovenské řeky Váh. Od 9. století se zde nacházelo slovanské hradiště, písemná zmínka je až z r. 1321 – to zde bylo založeno místo pro výběr mýta.
V té době zde vysoko nad řekou na strmé vápencové skále již stál středověký hrad. Předpokládá se, že existoval již od 13. století. Jiné prameny uvádí , že je to zřícenina mýtného hradu ze 14. století. V r. 1698 byl silně poničen, od té doby chátral. Během SNP v dubnu 1944 sloužil jako úkryt slovenským a francouzským partyzánům. Až koncem 20. století byl zrekonstruován a od r. 1992 je přístupný veřejnosti. Je národní kulturní památkou.
V r. 2013 byla v podhradí postavena středověká vesnice Paseka, kde byly vybudovány a zařízeny dřevěné středověké stavby s doškovými střechami. Je zde dům středověkého pekaře, rybáře, lidové léčitelky, útulna pro poutníky a funkční zvonice. Jeden takový domek slouží i jako informační centrum a prodejna upomínkových předmětů. Hned vedle je místo pro odpočinek, jsou tam lavičky, dětské houpačky i možnost občerstvení.
K hradu se dostane od řeky, kde je parkoviště a možnost dalšího občerstvení. Nahoru má vést červená turistická značka, ale musím říct, že hned na parkovišti se nám ztratila. Za stánky s občerstvením je cesta vzhůru – a za chvíli jste ve středověké vesničce a za další na hradu. Zdola to vypadá dost náročně, ale zase tak nejhorší to není. Možná se nechá kousek popojet po vedlejší Hradné silnici mezi kopci a tam zaparkovat. Ušetřilo by se tím to první stoupání. Ale tam jsme nebyli, jen vím, že tím směrem vedla odbočka z cesty na hrad.
Z hradu jsou pěkné výhledy – na Váh, na Malou Fatru, ale i na druhou stranu – na Strečno.
Na druhém konci obce na vyvýšenině Zvonica je vidět bílý památník. Je to Památník francouzským partyzánům, který byl postaven v letech 1952 až 1956 ze spišského bílého travertínu jako vzpomínka na 107 francouzských partyzánů, kteří zde v bitvě ve Strečenském průsmyku v rámci SNP v r. 1944 bojovali a padli. Byli to francouzští vojáci, kteří uprchli z německého zajetí a vytvořili samostatnou bojovou jednotku, která spadala pod První československou partyzánskou brigádu generála M. R. Štefánika. Přímo pochováno je na tomto místě 55 francouzských partyzánů. Památník je volně přístupný.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Klobásu jsme si koupili v kiosku u parkoviště. Dle paní v infocentru ve vesnici Paseky je to nejlepší klobása v okolí. Jen točený Staropramen nás nenadchl. Takže na pivo jsme si zašli do penzionu, který byl na začátku obce vpravo, hned kousek za lávkou pro pěší přes Váh. Bylo tam příjemné posezení s vyhlídkou na Váh. I tam je možné se najíst. A myslím, že v lepším prostředí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad je úžasný, paní průvodkyně milá. Takže všechno bylo v nejlepším pořádku.
Ostatní informace
Hrad je přes zimu zavřený. Otevírá se až 1. dubna a je otevřen sedm dní v týdnu od 9.00 do 18.00 hodin, v říjnu jen do 16.00 hodin. V listopadu je hrad otevřen ještě o víkendu od 9.00 do 16.00 hodin.
Poslední prohlídka začíná vždy hodinu před uzavřením hradu.
Vstupné:
Základní - 5 Euro
Zlevněné - 3 Eura
Rodinné - 13 Euro
Děti do 6 let zdarma