Šumperský orloj – Holubí vrch – Nové Domky – Čarovný les – Sanatorka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Tento tip na výlet nabízí nedlouhou trasu, která může být velmi příjemnou turistickou variantou pro dny, kdy na „nějaké akce většího typu“ nevyjde počasí nebo nezbude čas. Celá trasa, která zasáhne katastry Šumperka, Vikýřovic a Rapotína, je dlouhá přibližně 6,5 kilometru, až na dva velmi krátké úseky zcela nenáročná a po celou dobu schůdná i pro rodiny s kočárky.
Za čím jedeme?
Začínáme v centru Šumperka (na zdejší Hlavní třídě), odkud se vydáme (po ulicích Čsl. armády, F.L. Věka a Krameriova) na Olomouckou ulici. Právě tady se totiž nachází atrakce zářící novotou, ale přesto již celostátně věhlasná. Šumperský orloj vyráběl u svého domu pan Nečas 9 let a jedná se vlastně o upravenou odvětrávací věžičku, jejíž současná podoba neskrývá inspiraci v orloji pražském. Jen ta symbolika je tu spíše moravská. Smrtka sice zůstává, sova je neutrální, ale znaky města Šumperka, červenobílá orlice a ratolesti se švestkami coby symbolem slivovice jsou už moravský originál. V okénku mezi sv. Cyrilem a Metodějem se procházejí zástupci historických řemesel.
Po prohlídce orloje nostalgicky zavzpomínáme na starou podobu hřiště „Olomoučák“ (a já v duchu zalituji, že na tom novém už volejbal nehraju) a vydáme se vzhůru, směrem k Holubímu vrchu. Jdeme opět po ulicích Krameriova a Čsl. armády, dokud nedojdeme k rozcestníku Holubí vrch. Zde odbočíme vlevo a pokračujeme – po modré TZ - již v terénu. Po nějakých 350 m na chvíli TZ opustíme a vydáme se doprava, ke skalce na vrcholu Holubího vrchu (383 m). Zdejším „kamínkům“ říkáme Černá skála, což má spojitost s ohništěm, které ji postupně „obarvilo“.
Následně se vrátíme na modrou TZ, překročíme výškovou čtyřstovku a brzy dojdeme do osady Nové Domky (dnes součást Rapotína). Zde se můžeme rozhodnout, jestli navštívíme oblíbenou výletní restauraci Na Domkách (vpravo) nebo budeme hned pokračovat po modré TZ k božím mukám z konce 17. století. V jejich blízkosti se nachází turistický přístřešek i rozcestník U Nových Domků.
Odsud pokračujeme stále rovně (asi 150 m) a náhle se ocitneme na okraji Čarovného lesa. Tím nás provede žlutá TZ. Mineme cyklistické singletraily v příměstském lese i sousední tůně pod Čarovným lesem a vydáme se k památníku Sanatorky z roku 2019 (budova Sanatorky byla stržena a její – dříve velmi krásný – park zůstává přes různá velkohubá prohlášení těch kompetentních stále spíše něčím mezi pralesem a skládkou). Žlutá TZ nás pak dovede až k Lidické ulici. Od rozcestníku u SOU pak po zelené TZ pokračujeme až zpět do výchozího bodu na Hlavní třídě.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kromě množství podniků v Šumperku se nabízí téměř legendární restaurace s penzionem Na Domkách.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Pohodová nenáročná trasa, která může být velmi příjemným zpestřením odpoledne. Navíc se dá různě prodlužovat, čímž si k programu dne přidáme buď další atraktivity v okolí města nebo historické památky v jeho centru. Sportovci si mohou cestu zpříjemnit dalšími aktivitami - cestou totiž kromě zmíněných trailů míjíme také dětské lanové centrum a DiscGolf Šumperský Kotel.
Nelíbilo: Počasí opět svou nejpříjemnější tvář ukázalo až po našem návratu do Šumperka.
Ostatní informace
Vynecháme-li návštěvu osvěžován a nepotřebujeme-li se nikde ubytovat, jedná se o výlet zcela beznákladový. A pohyb na čerstvém vzduchu je pro nás bezplatným bonusem …