Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
Na hranici Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu a řece Moravě leží dnes osmi tisícové město Napajedla. Vznik trvalého osídlení umožnilo, že v minulosti údolím řeky Moravy procházela obchodní stezka. Město se nachází na území Zlínského kraje, je nedaleko Zlína a my sem jedeme autobusem. Od autobusového nádraží směřujeme přes most nad Moravou ke zdejšímu baroknímu zámku. Volně stojící budova ve tvaru písmene U, z poloviny 18. století stojí v JV části města na kopci. Je to mohutná dvoupatrová, dvoukřídlá zámecká budova s mandsardovou střechou a bohatě zdobenými fasádami, kterou z dálky vidíte jako dominantu města. Zdejší zámek je šlechtické sídlo ve stylu pozdně francouzského baroka. Přestože je dnes zámek v soukromém vlastnictví, rekonsruuje se, veřejnosti je přístupný v návštěvních dnech. V zámeckém objektu se můžno těšit na řadu hezky vybavených místností, např. kruhový zrcadlový sál, salonek holandských mistrů, barokní salonek, velkou jídelnu, zámeckou kapli a další zajímavosti. My však máme opět smůlu a zámek je dnes zavřený. Informaci na internetu jsme žádnou neviděli. Zámek obklopuje velký 10 ha zámecký park ve francouzském a anglickém stylu s romantickým jezírkem s lekníny, spoustou dřevin a soch, také jsou zde k trávení aktivního volného času tenisové a golfové hřiště. Nezbívá nám tedy než prohlídku zámku odložit na jindy a vydat se dál, na obchůzku městem.
Pokračujeme kolem malého parčíku s památníkem, k Muzeu a kostelu sv. Bartoloměje. Manžel si běží vyfotit hřbitov a já pomalu scházím kolem kostela dolů na náměstí T.G.Masaryka, kde ho čekám. Malebné náměstí s nádhernou historickou radnicí je po rekonstrukci pěkně upraveno. Zkrášluje ho nezvyklá kašna ve tvaru čtverce. Uvnitř jsou prohloubeniny, ze kterých tryská voda do tvaru vodopádků, potom stéká podlouhlým žlabem do kanálu. Kašna je umístěna na ploše náměstí pod kostelem u bývalé fary. Přichází manžel a přes přechod přejdeme na protější stranu. Kolem Starého zámku, ve kterém je dnes Hotel Baltazi, spořitelny a radnice pokračujeme dál kousek náměstím, odbočíme vlevo směrem dolů ke kinu a zase vlevo až dojdeme ke zdejšímu přístavišti Emila Spiro u řeky Moravy. Přístaviště je rozloženo na levém břehu, a slouží zde k rekreačním účelům a krátkodobému ukotvení plavidel. Stojí zde i nová restaurace s terasou a posezením i pod ní. Pro nejmenší tu mají vybavené dětské hřiště. Využili jsme restauraci k oddechu a odpočinku i malému občerstvení. Z terasy je pěkný výhled na řeku a projíždějící lodě. O víkendu přes sezónu zde mají nabídku jídel rozšířenou o pivní a gastronomické speciality. Lze zde také využít půjčovnu kol, bruslí, loděk, wc, sprchy. Po kratším odočinku pokračujeme po cyklostezce směrem k mostu u autobusového nádraží. Máme pěkné výhledy na řeku, na pravé straně na továrnu Fatra a po levé straně se otevírájí pohledy na části Napajedel i zámek vyčnívající z kopce nad městem. Přicházíme k mostu ještě nás zdrží místní kocourek mazlením, i když je trochu divoký, chvíli jsme se s ním zastavili. Potom procházíme přes most a přecházíme po přechodu na duhou stranu k Fatře odtud jdeme po červené značce k tunelu. Naproti, na konci tunelu vytéká v pěkně upraveném místě - přízemí bývalého lázeńského domu, z pochromované trubky minerální pramen Slanica. Léčebný minerální pramen se nachází v sousedství železnice. Dříve ho využívali ve zdejších lázních k léčebným procedůrám. Lázně zde stávaly před 40 lety, jejich činnost byla ukončena v 90. letech 20. století, ale pramen zde vytéká i dnes, a tak ho možno ochutnat, je hodně slaný, takže dopuručuji jen odvážným. Vracíme se zpět k hlavní silnici. Přejdeme na druhou stranu, u břehu řeky Moravy využijeme k odpočinku a občerstvení penzion U Loděnice, protože nemáme tolik času do odjezdu autobusu do Zlína, abychm se vrátili na náměstí, kde jsou restaurace.
Penzion U Loděnice, stojící na levém břehu Moravy naproti Fatry, jde vidět od silnice. Je v něm i půjčovna člunů, ubytování i občerstvení. Posadíme se na venkovní tersu a objednáme si něco málo k jídlu - grilované cigáro, klobásu, pivo a kofolu. Z terasy si fotíme ukotvené čluny ve vodě a zámek, který je odtud krásně vidět. Terasa penzionu je obklopená stromy a v jejich stínu je tu romantické posezení u vody. Občerstvení bylo menší, ale moc dobré. Přes cestu se vracíme zpět k začátku tunelu, odtud odbočujeme po červené a směřujeme k vlakovému nádraží, kde máme ještě 15 minut čas. Vlakem pak jedeme do Otrokovic, zde přestoupíme na vlak do Zlína.
I přes nepřízeń osudu, že zámek nebyl otevřený, vyšlo docela dobré počasí, přístaviště i toulky městem byly pěkné a výlet se nám vydařil. Na internetu jsme žádnou zmínku o jeho zavření nenašli, až ceduli za branou zámku, takže je lepší pro jistoutu ověřovat si telefonem, zda je opravdu otevřeno.
Na zámku lze navštívit i různé akce, které se zde konají, také tam lze pořádat svatby. Na podzim se na zámku konají noční prohlídky, v prosinci každou sobotu adventní programy a vánoční trhy. Vstup do zámku stojí 100 kč na osobu, fotit se smí jen v parku, ale musí se o to požádat.