Toulky Toulovcovými Maštalemi
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Rytíř Vavřinec Toulovec, žijící na přelomu 14. a 15. století, byl podle jedné z legend loupeživým rytířem, který měl své zázemí ve skalách nedaleko Proseče. Podle druhé však byl velice zdatným obchodníkem a dobrým hospodářem a jen lidská závist nad jeho bohatstvím dala vzniknout povídačkám o jeho loupežnické kariéře. Ať už je to tak či onak, bylo po něm pojmenováno malebné skalní město rozkládající se v lesích mezi obcemi Proseč, Budislav a Příluka.
Za čím jedeme?
Do Toulovcových Maštalí jsme se vydali z Proseče po modré a následně zelené turistické značce. Samotné Maštale nacházející se kousek od mohutné Hrnčířovy skály jsou kouzelným skalním bludištěm s mnoha cestičkami mezi zajímavými pískovcovými bloky. Celými Toulovcovými Maštalemi nás provedla okružní červená turistická značka, po které jsme pak odbočkou pokračovali přes skalní průrvu nazvanou Oslí chodba směrem k Budislavi. Do této obce nás z rozcestí Pod Kostelíčkem dovedla značka žlutá, která prochází kolem tak trochu opomíjených skalních útvarů, které nesou souhrný název Městské Maštale. Po příchodu do Budislavi a zjištění, že do odjezdu autobusu, kterým jsme se chtěli dopravit nazpět do Proseče zbývá ještě dostatek času jsme se porozhlédli i zde. Za návštěvu jistě stojí tři skalní útvary nacházející se přímo v centru obce. Nejmohutnější skalní útvar Velké Hradisko s vyhlídkou, dále pak Malé Hradisko a nakonec i skalní útvar Zámeček s novodobým kostelíkem, od kterého je krásný výhled do kraje.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Budislavi je možnou se občerstvit ve dvou restauracích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce nás zaujal hlavní cíl cesty tj. Toulovcovy Maštale.
Ostatní informace
Toulovcovy Maštale jsou volně přístupné, akorát v zimním období to chce určitě trochu více opatrnosti při jejich návštěvě.
Autobus z Budislavi do Proseče jezdí i o víkendech a to po dvou hodinách. Poslední jede v 18 hodin.
V Proseči stojí za návštěvu i místní Muzeum dýmek, které je otevřené v turistické sezóně od května do října. Vstupné 80,- Kč.