Tvrz Hanička
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tvrz HaničkaDělostřelecká tvrz budována v rámci čs. opevnění podle Maginotovy linie ve Francii, na ochranu státních hranic (první bunkr byl dokončen r. 1935 v Bohumíně) a dále se stavělo podél hranic opevnění a to v rychlém tempu. Z historie víme, jaký to vše nabralo směr, po odstoupení hranic bunkry tvrze zůstaly opuštěné, některé využila polská či později německá armáda, po válce chátraly (některé zarůstají dodnes jak v Šípkové Růžence), než se některých ujali po revoluci nadšenci. Také ne úplně všechny, např. Hanička byla zpřístupněna už na konci 60 let, poté v době normalizace uzavřena a měla být přebudována na protiatomový kryt. Nyní patří městu Rokytnice. Tedy ne jako kryt, ale kulturní památka zpřístupněna veřejnosti.
27.10.2019, současnost
Po návštěvě nové rozhledny Velká Deštná, když už jsme v tak pro nás dalekých končinách, zamíříme za návštěvou tvrze Hanička. Z parkoviště Panské pole, východiště naučné stezky "Opevnění Rokytnicka" (po objektech československého opevnění budovaného na hřebenech Orlických hor) zamíříme k lesu směrem k tvrzi.
Za čím jedeme?
Pod Haničkou jsem si představovala bunkr, jaké máme u nás v areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky. Ano ty se zde také nacházejí, navzájem propojené v podzemí pod tvrzí Hanička. Hanička je uzavřená dělostřelecká tvrz s pěchotními sruby, které navazují na linii izolovaných srubů. Samotná tvrz Hanička je Vchodový objekt, který umožňuje vstup do podzemí, které spojuje objekty tvrze. Během prohlídky na závěr vyjdete z podzemí pěchotním srubem "u lomu".
Mějte na paměti, že od parkoviště (bezplatné) vás k vchodovému objektu, kde začíná prohlídka, čeká skoro dvoukilometrová cesta lesem, v podzemí sestoupíte po 98 schodech, nachodíte déle jak za hodinu více než kilometr, vystoupáte na povrch 120 schodů, poté venku od srubu "u lomu" zamíříte k dělostřelecké věži "na pasece", nakonec prohlídka končí u dělostřeleckého srubu "na mýtině". Prohlídku v pohodě, a my dospělí s nimi, zvládly i malé děti, kterých ve skupině bylo dost, včetně jednoho pejska. Zároveň bych chtěla poděkovat za vstřícnost, že nám i bez rezervace, byla umožněna prohlídka. Přeci jen, Haničku máme dost z ruky. Kapacita skupiny je 50 lidí a v říjnu skončila letošní sezóna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se před prohlídkou v bufetu přímo ve vchodovém objektu (přesně řečeno nakoupili, jedli jsme venku na sluníčku). I když téměř poslední den sezóny, hlady jsme nezůstali a obsluha milá a ochotná.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pro nás zase zajímavá a poučná návštěva této tvrze, od nás známe samotné bunkry ať opuštěné na linii opevnění či zpřístupněné fandy historie např. dvouvchodový pěchotní Na trati, který byl rozdělen železniční tratí, později se kvůli němu odkláněla neboli jinudy byla vedena dálnice do Polska.
Ostatní informace
Pro rok 2019 ukončena klasická návštěvní sezóna, otevřeno jen mimořádně při akcích např. Podzemní pochod Hanička 2020, či prohlídky po domluvě, více oficiální web: http://www.hanicka.cz