Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
V obci Bílek u Chotěboře se vydáme po červené směrem k Sokolhradům, projdeme pod železničníčním viaduktem a pokračujeme k soutěsce s vodopádem a Pod Sokolhrady, dále pak podél Doubravy dojdeme k Točitému víru a k Hornímu mlýnu, kde odbočíme vlevo směr Kamenný potok. Dojdeme na skalní vyhlídku Čertův stolek a sestoupíme zpět Pod Sokolhrady. Přejdeme most přes Doubravu a po zelené vystoupáme na vrchol skály, kde se nacházejí zbytky zříceného hradu a skalní cesta s vyhlídkou. Poté se vydáme po zelené lesní cestou zpět do obce Bílek.
Naučná stezka "Údolím Doubravy". Řeka zde vytvořila kaňonovité údolí se skalními věžemi, hrnci, kaskádami a s vodopádem či kamenným mořem. Najdete zde i mlýn a zbytky zříceného hradu. Dramatické skalní útvary jsou cílem horolezců.
K občerstvení možno využít hospůdku v obci Bílek, dále pak restauraci v Horním Sokolovci a po absolvování turisického pochodu lze zajet třeba do nedalekého městečka Chotěboř.
Soutěska s vodopádem, skalní vyhlídky a kouzelná říčka Doubrava, zaříznutá do kaňonovitého údolí.
Naučná stezka je dlouhá 4.5 km, překonává výškový rozdíl 83 metrů. Vede souběžne s červeně značenou
turistickou trasou na druhém břehu řeky.
Povodí Doubravy
se rozkládá na ploše 598 km2
Délka řeky je 89,5 km
Průměrný spád celé řeky činí 5,5 promile
Spád řeky v Údolí Doubravy je 18,8 promile
Řeka při vtoku do Údolí vykazuje biologický index znečištění 2,48
Řeka při výtoku z Údolí vykazuje biologický index znečištění 1,85
Řeka v Údolí překonává výškový rozdíl 55 m v délce 1340 m.
Nejužší tok je v místě zvaném Koryto.
Nedaleko tohoto místa se asi metr nad hladinou nachází ve vodorovné části skály obří hrnec, který vznikl erozní činností. Jeho dno je dokonalá prohloubená polokoule.
Co najdete v Údolí Doubravy?
Přes 300 druhů vyšších a 32 druhů nižších rostlin
82 druhů obratlovců
9 druhů ryb
S očekáváním parádního počasí jsme naplánovali výlet k řece Doubravě poblíž Chotěboře. Stezka spojuje město Chotěboř a vesničku Bílek.
Kvůli časové tísni (státnice se blíží) jsme se místo vláčku dopravili do cíle autem. Zaparkovali jsme v Bílku, přímo na začátku stezky, od vlakové zastávky je to též kousek.
Vydáváme se po červené značce, podél vody. Doporučuji před výletem zjistit stav vody, protože cesta je opravdu místy těsně u vody. Nečekejte žádnou rovinku a pohodlí :) Hned od počátku to je přes kořeny, přes kameny - prostě romantika. I fauně jsme se nevyhnuli - zmije, veverka, žáby.
V jednom místě se cesta prudce zvedá nahoru, a na skále je skvělé místo na svačinu, voda pod vámi se valí úzkým místem mezi dvěma skalami. Asi v půlce cesty se dostaneme k rozcestí se zelenou značku a k mostku. U mostku je skála, která je p-bně často navštěvována horolezci - dle úchytů ve stěně. Další fajn místo na přestávku.
Stále po červené míjime menší osadu a dostaneme se na polní cestu, kde už vidíme vež kostela v Chotěboři. Po červené bychom se dostali přímo na náměstí. My ale chceme chytnou vlak a tak se proplétáme uličkami co nejblíže k nádraží. (Kdybychom se rozhodli dříve, že chceme vlakem, dá se uhnout na rozcestí Točitý vír na modrou, která by nás k nádraží dovedla).
Jednu zastávku se svezeme zpět do Bílku. Dáváme si oběd a vyrážíme zpět. Cestou se ještě zastavujeme na výborné zmrzlině ve Slatiňanech.
Restaurace v Bílku - moc dobré menu, i dobré pivo :)
Nejvíc nejlepší počasí, v lese příjemně, krásná přírodní cesta, vyhlídky na řeku. Opravdu skvělý tip na celodenní výlet.
Škoda nedostatku času. Dalo by se podívat na náměstí v Chotěboři a opět se vrátit do Bílku podél řeky, tenotkrát po zelené na opačné straně.
Místo na parkovaní na začátku trasy v Bílku zdarma.