výlet na ČESKOKAMENICKO
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Na prahu Českého Středohoří-Lužických hor a Labských pískovců leží malebné město ČESKÁ KAMENICE.Střed těchto tří úžasných oblastí zaručuje jak ve městě,tak v jeho okolí nevšední zážitky a pěknou rodinou dovolenou,nebo třeba jen výlet na jeden den.
Za čím jedeme?
Město ČESKÁ KAMENICE má překrásné centrum, které je vyhlášeno městskou památkovou rezervací.Při návštěvě města bychom se měli zaměřit především na pěknou radnici.Budova vznikla úpravou původně měšťanského domu, který byl vykoupen městskou radou v roce 1493. Dnešní budovu na náměstí Míru město získalo až na konci 16. století, kdy také byla přestavěna. Poslední rozsáhlejší přestavba v klasicistním stylu byla realizována v letech 1846 až 1847. Průčelí nad portálem zdobí znak Vartenberků.Na západní straně náměstí Míru je secesní budova spořitelny se sochou rytíře nad štítem.Uprostřed náměstí Míru pak stojí hezká kašna z roku 1575, se sloupem a barokní sochou z roku 1680.Městu též dominuje nádherný kostel sv.Jakuba Většího z roku 1352. Původně se jednalo o jednodušší stavbu,která pak byla do dnešní podoby goticko-renesančního kostela přestavěna v 16.stol.V kryté nadzemní chodbě, která spojuje věž kostela sv. Jakuba Staršího s českokamenickým zámkem dnes mužeme navštívit expozici o historii města(otevřeno sezonně).Je možné také vystoupat na věž kostela odkud je krásný výhled na okolí.Zámek pochází z 1.pol 16 století.Je bohužel nepřistupný.Zajímavostí ve městě je také muzeum psacích strojů.Najdeme zde více než 300 psacích strojů z období od konce 19. do poloviny 20. století.Muzeum najdeme nedaleko náměstí a je otevřeno od června do září jen o víkendech,ale za návštěvu stojí.Na okraji města najdeme ještě Salhausenský zámek, tzv.Saské renesance.Je však také veřejnosti nepřístupný.
Nad městem se zvedá výrazný Zámecký vrch,kde dříve stával Kamenický hrad a dnes je v jeho areálu rozhledna.Vystoupat na vrch můžeme od nádraží z Č.K. po zelené tur.trase.
Pod vrcholem si všimneme železnice která spojovala Kamenici s Kamenickým Šenovem.Dnes se jedná o unikátní muzejní železnici.Železniční muzeum pak najdeme v nádražní budově v Kamenické Šenově.Samozřejmně železnice funguje také jen v létě a její uplná rekonstrukce ještě není u konce.Když už v Kamenickém Šenově budeme,nemužeme si nechat ujít sklářské muzeum,jako připomínku sklářské tradice v kraji a legendární Panskou Skálu na okraji městečka,která se objevila i v pohádce Pyšná princezna.Unikátn přírodní památka tzv. kamenné varhany vzniklé sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu, které bylo obnažené vlivem lidské těžební činnosti do současné podoby je skutečnou porcí Romantiky.Všechny tyhle cíle spojuje již zmíněná zelená tur.trasa.
Kamenné varhany které na panské skále uvidíme,ale nejsou v okolí České Kamenice jediné.Další najdeme severně v lokalitě Zlatý vrch.Národní přírodní památka má obdobný geologický charakter jako panská skála stím rozdílem, že se nachází na vrcholu ve výšce cca 657 m.n.m.I sem vede turistická trasa a spojuje také nedaleký vrchol Studenec s rozhlednou.Nově zde byla zřízena naučná stezka spojující mnoho zajímavých míst.
Nad ČESKOU KAMENICÍ se zvedá výrazná skalní hradba s několika skalními výchozy z nihž nejzajímavější je Jehla.Dvouvrcholový čedičový kopec z nihž na tom jednom je vybudovaná vyhlídka.I zde je znatelná odlučnost čediče.Okolí tvoří zajímavé skalní město.Ním prochází žlutá tur.trasa z České Kamenice.Severně pod vrcholem najdeme zajímavé Bratrské oltáře.Sochy světců a kaplička tesaná do skály.Fakt krásný místo.I těchto míst je v okolí několik.Jedno s tzv.skalními oltáři leží také u nedaléké vesnice Kunratice.
V okolí České Kamenice bychom měli ještě navštívit zhruba 8km vzdálené Pavlinino údolí.Na hranici NP ČESKÉ Švýcarsko.Překrásné údolí Chřibské Kamenice je dnes chráněno jako Přírodní rezervace.Procházka je skutečně zážitkem.Krásná skalní zákoutí,dravé peřeje,tůňky,zajímavé rostliny a můžeme narazit i na vydru říční,které se zde daří dobře.Samozřejmostí je výskyt pstruhů.Údolí mezi obcemi Studený a Jetřichovice je dlouhé cca 3.5km.
Výčet zajímavostí v okolí samozřejmně může být daleko větší(např.čedičový Větrný vrch,Pekelský důl,podzemní továrna a zajat.tábor v Rabštejně,zřícenina Pustý zámek a nebo nedaleké město Benešov nad Ploučnicí s přístupným zámkem),ale vše se obsáhnout nedá,tak zase příště...
Věřím že i tyhle Tipy na výlet na ČESKO KAMENICKU udělají radost.
TOULKÁM ZDAR!!
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V České Kamenici je mnoho penzionů,hotel a dobré restaurace.Nedaleko je i hotel Kamzík zasazen do pěkné přírody Lužických hor.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se vše..nejvíce samozřejmně fascinující skalní útvary
Ostatní informace
Drtivá většina muzeí i panská skála jsou zpoplatněny a přístupné v sezoně.V okolí je řada kvalitních cyklotras a rozšiřují se nové naučné stezky.