Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Zámek Lemberk patří k těm památkám, na něž se člověk rád vrací. Zámky, které vznikly přestavbou hradu mají takové zvláštní kouzlo. A když se k tomu přičte, že místo pro hrad bylo ve většině případů vybrané na menším či větším návrší, tak přestavba vždy představovala pro stavebníka obtížnější řešení. Výsledek je ale ve většině případů moc hezký. A to platí i o Lemberku. Hrad byl založen někdy v polovině 13. století Havlem z Lemberka ze staročeského rodu Markvarticů. Jejich rod na hradě sídlil až do husitských válek. Dalšími majiteli panství byli Vartenberkové, po nich Berkové, následovali Dominové a Bredové. Od roku 1726 vlastnili zámek Glam-Gallasové. Jak se střídali majitelé, tak docházelo i na přestavby a rozšiřování objektu. Renesanční přestavba proběhla ve 2. polovině 16. století. Nejvýrazněji ale zasáhlo baroko. Přibližně o sto let později přibylo na zámeckých budovách druhé patro. V minulém století se zámek dočkal výraznějších oprav, které začaly v roce 1976.
Cesta z Liberce na Lemberk trvá autem necelou půlhodinu. Zámek se nachází nedaleko hlavní silnice u obce Lvová. Horší bylo najít parkoviště. Ale i to se podařilo a následoval krátký výstup k zámku. Ten je doslova ukryt v zeleni a první pohled na zámecké zdi se objeví až přímo pod zámkem. To je vidět kamenný most a kousek nad ním se již vstoupí na větší prostranství, na kterém roste nádherný červenolistý buk. Mimo zámek je několik objektů a to barokní špýchar, domek, který sloužil jako šatlava a větší dům. Do samotného zámku se vstupuje první bránou, za níž následuje most a druhá brána. Projde se průchodem a před očima se otevře pohled na moc hezké nádvoří. Kulatá zámecká věž je z původního hradu. U paty věže je barokní kašna. Pozornost si jistě zaslouží zámecká okna. Ta jsou obdélná a zdobená štukovými rámy. V zámku jistě zaujme několik sálů či zámecká kaple. V době naší návštěvy byla v konírnách výstava Člověk a kůň a bylo možné vystoupat na zámeckou věž.
Při pobytu na Liberecku jsme se stravovali a dočasně bydleli v chatě na Liberecké výšině. Můžeme jen doporučit. Při tomto výletu jsme si na oběd a posezení u kávy zajeli do Jablonného v Podještědí.
Zámek Lemberk je jistě jedním z nehezčích a nejzajímavějších na severu Čech. Snad jen to, že je ukryt mezi stromy a je vidět až když se k zámku dojde je chybou. Nám se zámek moc líbil.
Zámek jsme navštívili když se pozvolna uvolňovalo cestování po protivirových opatřeních. Návštěvníků bylo na zámku velmi málo. V nabídce byly dva prohlídkové okruhy, vstup na věž a výstava Člověk a kůň v bývalých konírnách. Otevírací dobu a ceny vstupného je možné si zjistit na stránkách zámku. Ještě abych nezapomněl. Manželkou zakladatele zámku Havla z Lemberka byla česká světice sv. Zdislava, která na zámku prožila celý život. Lemberk je na mapě KČT č.14 Lužické hory.