Výstaviště Bubenec-KŘIŽÍKOVA FONTÁNA
Tipy na výlet • Romantika • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Výstaviště PrahA -Holešovice,výstaviště bylo vybudováno u příležitosti Všeobecné zemské jubilejní výstavy v Praze 1891,která byla velkou společenskou a kulturní událostí.Při jejím zrodu stála řada významných osobností své doby.Historie výstaviště je bohatá a odráží historický a společenský vývoj Prahy i celé České republiky.Sloužilo výstavním akcím nejrůznějšího charakteru,stalo se však i centrem zábavy,parkem kultury a oddechu.Návštěvníci se zúčastnili nejrůznějších kulturních akcí,které bylo možno spojit s příjemnou procházkou v oboře Stromovka.
Výstaviště stále i dnes slouží k různým výstavám ,veletrhům a jiným kulturním akcím.
Za čím jedeme?
Křižíkova fontána vybudována v roce 1891-soustavu funkcí fontány navrhl František Křižík, hydraulické stroje zřizoval vrchní inženýr Ludvík Spirk, instalaci vlastní fontány řídil inženýr Jaromír Zelený. Princip fontány využíval proudící vodu, skleněné desky, elektrické lampy s parabolickými zrcadly a různě zbarvená skla. Horní vodojem měl ve dně patnáct různých otvorů, které byly opatřeny ve výši hladiny křišťálovými skly. Nádrž byla opatřena celkem osmdesáti střiky. Každá lampa byla vybavena pohyblivým rámem s různobarevnými skly.Otáčení rámu a proudící voda podporovali světelné efekty. K vodotryskům proudila voda poháněná parním strojem ve strojovně. Voda byla každý den znovu přečerpávána a znovu využívána. Proud do světel dodávaly Křižíkovy dynamo-elektrické stroje.
Na tehdejší dobu to bylo velmi důmyslné a složité zařízení.Dnešní fontána není nic jednoduššího.Stojí na stejném místě jako ta původní.Řídí ji počítač ,který ovlivňuje světelné efekty,výšku a intenzitu proudící vody,ale i hudbu,která celý dojem fontány umocňuje.
Ke stému výročí existence, roku 1991 byla fontána náročně rekonstruována,bylo nainstalováno na 3000 trysek a rozmístěno 1248 podvodních reflektorů na ploše bazénu.K fontáně vede 110 kilometrů kabelů a tisíce metrů potrubí,je bez nadsázky evropským unikátem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli a napili jsme se v Restauraci PRAŽAN,není co vytknout.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Umělecký požitek z hudby doprovázené vodním tancem a barevnými světelnými efekty.Moc pěkné.
Co na nás velmi negativně překvapilo ,byly toalety zdaleka evropsky nepůsobily.
Ostatní informace
Jednotlivé vstupné na osobu 200kč.Je to jen na jedno vystoupení.