Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Při našem pobytu v Moravské Třebové nám byla, mimo jiné, doporučena vycházka na Křížový vrch. Jedná se o jeden ze značených okruhů městem a jeho okolím. Cesta začíná u zámeckého areálu a dovede návštěvníka k nejhodnotnějším barokním výtvorům, které ve městě jsou. Kromě baroka to jsou i památky z období renesance a gotiky a v neposlední řadě se z vrchu otevírají hezké výhledy na město a jeho okolí.
Od zámku jdeme na most přes říčku Třebůvku. Tam jsou umístěny povodňové desky, které připomínají ničivé povodně v letech 1663 a 1770. Opodál je první barokní sousoší z roku 1722 a představuje loučení Krista s Pannou Marií. Socha sv. Jana z Nepomuku na protější straně je o mnoho mladší, vznikla až v roce 1773. Za mostem začíná stoupání na Křížový vrch (427 m.n.m.). Dalším, velmi zajímavým sousoším, je Kristus na Olivetské hoře z roku 1718 od neznámého sochaře. Přicházíme k první ze čtyř kapliček, které byly postaveny v roce 1723. Kaple jsou barokní, mají polygonální půdorys a mansardové střechy. Byly v nich umístěny zastavení křížové cesty, tak zvané Moravskotřebovské pašije. Procházíme kolem hřbitova a odtud se již otevírají výhledy na město. Napravo od cesty je vodárna a za ní začíná schodiště na Kalvárii.
Jedná se o nejhodnotnější barokní památku města. Sousoší vzniklo po roce 1730 a zhotovil jej Sochař Severin Tischler z Moravské Třebové. Některé prameny uvádějí jako spolutvůrce sochaře Jiřího Pacáka a Josefa Seitla. Práce na sousoší proběhla během dvou let. Pozadí tvoří Vysoká tvarovaná zeď, členěná pilastry. Ve středu je kříž s Kristem a po stranách kříže lotrů. Pod kříži jsou sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. Na stranách stojí sochy andělů. Vrcholem je socha Boha Otce s oblaky, andílky a jejich hlavami, které vyčnívají z oblaku. Sousoší od okolí dělí kovový plot, u kterého končí schodiště. Z vrchu je hezký rozhled na město a kopce v okolí.
Od Kalvárie přecházíme na hřbitov. Ten byl založen v roce 1499. Z roku 1505 je původně protestantský kostel Povýšení sv. Kříže. Ten byl v letech 1603 až 1605 přestaven v gotickém slohu a je nejstarší sakrální památkou města. Jedná se o trojlodní stavbu a na střední loď navazuje presbytář s polygonálním závěrem. V kostele, kromě jiného, byly umístěny renesanční náhrobníky, které v době protireformace byly odstraněny. Některé byly použity při dláždění podlahy kostela. Kostel prošel několika menšími úpravami. Kostelní lavice jsou z období manýrismu a do kostela se dostaly v roce 1630. Dřevěná kruchta je z roku 1661 se šestnácti výjevy pašijí. Malby na klenbě a v presbytáři jsou až z roku 1755. Kazatelna v kostele je barokní. Při opravách kostelních lavic v roce 1896 byly z podlahy kostela vyzvednuty náhrobníky a některé byly vsazeny do vnější chrámové zdi. Kříž před kostelem je barokní z roku 1753.
Další řádky jsou o empírové kapli sv. Markéty. Ta je při východní zdi hřbitova nad kostelem. V roce 1912 byla upravena na lapidárium a byly zde umístěny již výše zmíněné náhrobníky, které patří mezi vynikající díla z období renesance. V době svého vzniku bylo lapidárium jediným na Moravě. Zajímavé sochařské práce jsou i na hřbitově. Od hřbitova se do města vracíme cestou, která vede ke Schodům mrtvých. Ty byly postaveny v roce1575, mají renesanční portál s boskovickým a městským znakem. Schodiště je kryté šindelovou střechou. Odtud je to k zámku, odkud jsme vycházeli, jen několik minut.
Ve městě jsme se ubytovali a částečně i stravovali v pensionu Best. Bylo to k naší plné spokojenosti a můžeme jen doporučit.
Křížový vrch je něco mimořádného nejen v rámci města, ale zcela jistě i celé Moravy. S touto vycházkou jsme byli více než spokojeni a moc se nám líbila.
Celá cesta jsou přibližně 3 kilometry. Část cesty až na Kalvárii je stoupání, které díky okolí člověk ani moc nevnímá. Jedinou vadou byl uzavřený hřbitovní kostel, který je v současné době opravován. Informační centrum je na náměstí, kde jsou k dispozici mapa a i něco o městě a jeho okolí.