Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Nadpis nikterak lákavý, ale přesto tyto obce na okraji Švihovské vrchoviny nabídnou víc než zvědavý turista může očekávat. Obě vsi od sebe dělí necelé dva kilometry a nachází se asi osm kilometrů severovýchodně od Klatov a Otín je dokonce jednou z jejich místních částí. Naše cesta začíná na parkovišti před kostelem sv. Jakuba Většího v Předslavi. Tato původně gotická svatyně byla postavena někdy ke konci první poloviny 13. století. Z této doby se bohužel dochoval jen portál na jižní straně kostela. Kostel byl několikrát přestavován a dnešní barokní podobu dostal začátkem 19. století. Věž byla dostavěna v roce 1806. Kolem hřbitova je poměrně velký hřbitov. Před kostelem je hezká socha sv. Jana z Nepomuku, od které je velmi nádherný výhled k jihozápadu. Mezi kostelem a školou je výklenková kaple s Kristem. Na nepravidelné návsi přes silnici proti kostelu je pomník obětem II. světové války a na svahu nad ním starý barokní špýchar. Zbývá najít zbytky zdejší tvrze. Ty jsou součástí sokolovny z roku 1923 a právě kvůli její stavbě byla část tvrze stržena. Obcházíme tvrz úzkou pěšinkou a za ní, na břehu vypuštěného rybníčku, roste nádherný starý dub. Obvod jistě přes 5 m, výška se určitě nezastaví na třicítce a jeho stáří je zřejmě přes 300 let. Docházíme k silnici na okraji obce, kde začíná les. Nedaleko po pravé straně je budova myslivny a poté již vstupujeme pod příkrov lesních velikánů.
Silnice pozvolna, a hlavně nekonečně,stoupá. Les kolem je převážně listnatý se zastoupením celé škály našich domácích dřevin s menší příměsí smrků. Nad všechny, jak výškou tak stářím, vystupují Javory. V lesním podrostu rozkvetly stovky violek psích a rašící listy kapradin doslova čarují hrou světel a stínů v lesním pološeru. Od začátku nás doprovází zpěv malých opeřenců, kteří se ve velkém počtu druhů v lese zabydlili. Les máme za sebou a po levé straně je velká farma, kde se pravděpodobně chová drůbež. Začíná hledání zámku. K tomu nás přivádí zeď kolem parku. V místech, kde silnice obloukem obchází park, je součástí zdi nádherný gloriet. Byl postaven v roce 1810 a jeho současný stav je neutěšený a přímo volá po opravě. Silnicí scházíme k návsi. Po pravé straně se objevuje zámek. Původně barokní stavba dostala empírovou tvář v době, kdy zámek vlastnila rodina Měchurů. Poslední úpravou prošel v roce 1883. Zámek je dvoukřídlá patrová budova a v současnosti je pro veřejnost nepřístupný. Přes silnici naproti vchodu do parku je hezká novogotická kaple. Tak se ještě rozhlédnout po návsi a vracíme se do Předslavi. Pro cestu zpět jsme si zvolili starou lípovou alej. Začíná u glorietu v místech, kde je Palackého vyhlídka. Jeho jméno nese i samotná alej. Palacký na zámku v Otíně začal psát „Dějiny národa českého“. Býval zde velmi často ve dvacátých a třicátých letech 19. století.. Dne 16. září 1827 se oženil v předslavském kostele s Terezii Měchurovou a touto alejí se novomanželé vraceli na otínský zámek. Od té doby alej hodně zestárla a možná, že i zkrásněla. Cesta pod staletými stromy je skutečně zážitkem. Záhadou je, že v mapách je značena až na okraj Předslavi, ale skutečnost je trochu jiná. Končí za velkým hospodářským objektem a dále cesta vede již mezi poli. Jen slabou náplastí je skutečnost, že je odtud velmi hezký výhled na ves a její okolí. Jižním směrem vidíme značnou část západní části Šumavy s výrazným Ostrým. Vracíme se do vsi z opačné strany než jsme vyšli. Pod kostelem je hezká budova bývalé fary a náš výlet je u konce.
Hledat občerstvení v obou obcích je více méně zbytečné. Samotná Předslav sice hospůdku má, ale její otevírací doba je přizpůsobena místním. To platí i o sousedním Otíně a tak nejlepším řešením jsou nedaleké Klatovy. Totéž lze říci i o ubytování v těchto končinách.
Jak již bylo výše popsáno, tento výlet skutečně patří mezi ty mimořádnější. Až na pár maličkostí, nad kterými lze mávnout rukou, se nám tady skutečně moc líbilo. Navíc jsme šli cestou, kterou jistě často chodil sám František Palacký.
Je to vlastně jen krátká procházka kolem 4 km. Turistické značení tady žádné není. Pokud se cestuje vlakem, tak nejbližší vlakovou zastávkou je Točník na trati č. 183 z Plzně do Klatov. Odtud je to do Otína po zelené kolem dvou kilometrů. Vše je na mapě KČT č.32 Přešticko. Ještě malé doplnění. Na předslavském hřbitově je hrobka rodiny Měchurů z Otína. Je zde pohřben i švagr Palackého hudební skladatel L.E. Měchura a to už je skutečně všechno.