Semily se rozkládají na soutoku Olešky a Jizery na hranici Českého ráje, východním směrem od města Turnov. Město je obklopeno zalesněnými stráněmi kopců. U západního okraje města na východním svahu kopce Lomy ( 495 m.n.m.) je vybudovaná sjezdová trať se dvěma lyžařskými vleky. Severním směrem od města je veřejnosti přístupná Bozkovská dolomitová jeskyně se zajímavou krápníkovou výzdobou a pěkným jezírkem.
Zvu vás na výlet vlakem za pohádkově krásným hradem a zámkem, za krásnou podzimní krajinou. Okolí Turnova nabízí nespočet krásných výletů a tohle je jeden z nich. Má sice jen asi 9km, ale uvidíte toho hodně.
Za čím jedeme?
Z nádraží v Turnově se vydáme po žluté značce. V místech, kde uhýbá vlevo do města pokračujeme rovně po chodníčku podél silnice, po přejití Jizery scházíme dolů, kde je pod silničním mostem schovaný jediný zachovalý židovský hřbitov v regionu. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí ze 17. století, nejmladší z období po druhé světové válce. Pískovcové náhrobky tvoří pravidelné řady ve směru západ-východ s nápisy obrácenými k jihu. Nápisy na starších náhrobcích jsou psány v hebrejštině, od poloviny 19. století jsou nápisy psány v němčině a od počátku 20. století i v češtině.
Zde se napojíme na červenou značku, která nás kolem nádraží Turnov město a přes Liběchovku povede hezkou cestou vzhůru mezi domky k penzionu Pod Hlavaticí. Tady si můžeme dát oběd, výborně se tu vaří. Pokračujeme vzhůru na rozhlednu na Hlavatici. Výhled je odtud při dobré viditelnosti překrásný. Dál nás Zlatá stezka Českého ráje dovede na romantický hrad Valdštejn, ukrytý ve skalách. Nejprve Vás upoutá vstupní most s galerií barokních soch svatých českých patronů. Na prvním dvoře nahlédnete do malé kaple s údajným portrétem Karla Hynka Máchy.
Po druhém mostě vejdeme do klasicistního domu. V patře si prohlédneme Slavnostní sál a salonek s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Hladomorna na druhém dvoře, při opravách náhodně objevená nám opět připomene, že jsme ve starém hradu.
Stojíme před kostelem sv. Jana Nepomuckého, který je od 18. století novou dominantou hradu a zdaleka viditelnou součástí barokní kompozice krajiny. V zajímavém interiéru našly své místo i originály sochařské výzdoby mostů. V sakristii si připomeneme život a dílo zdejšího poustevníka a hudebního skladatele Václava Karla Holána Rovenského.
Romantické schodiště s terasou nás vede dál do biliárového sálu a do nejstarší části hradu. Schody do sklepení a zazděná branka jsou pozůstatky vstupu a obranného systému tohoto typického skalního hradu.
Na třetím skalním bloku najdeme zajímavé pozůstatky středověku. Skalní sklepení, středověká hradní lednice, ruiny, které ohraničují nerovná nádvoříčka a staleté borovice, tvoří romantické kulisy místa. Při úpravách v 19. století byla na konci hradu vybudována vyhlídka na Trosky a blízké skalní město. Návštěvníky zaujme také prohlídka paláce, jehož podstatnou částí je starobylý středověký palác pánů z Valdštejna.
Po prohlídce Valdštejna pokračujeme starou cestou mezi skalami, stále po červené, nabízí se nám úžasné výhledy na skály a široké okolí. Z Mariánské vyhlídky je neopakovatelný a kouzelný pohled na zámek Hrubá skála. Na zámku je přístupné nádvoří (opět s krásným výhledem) a věž.
Pak už vyměníme červenou značku za zelenou a kouzelnou Myší dírou zamíříme do lázní Sedmihorky.
Jako nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách byly založeny roku 1841 MUDr. Antonínem Šlechtou, nadšeným zastáncem vodoléčebných metod Vincence Priesnitze. Antonín Šlechta získal lékařský diplom v roce 1836 a stal se ihned domácím lékařem v rodině hraběte Desfourse, majitele panství Hrubý Rohozec.
Malé lázně mají úžasnou atmosféru.
A na nádraží už je to odsud jen kousek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V sezóně je v provozu občerstvení na Valdštejně, celý rok penzion Pod Hlavaticí, hotel na Hrubé skále
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
nádherná je atmosféra celé oblasti Hruboskalska, jen v sezóně je tu hodně turistů....Vyberte si pošmournější den na konci sezóny a určitě nebudete litovat
Ostatní informace
Vstup na Valdštejn je 40,-kč pro dospělého, turistické známky i vizitky koupíte na Valdštejně, na Hrubé skále i v Sedmihorkách