Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Se psem
Půvabné historické město Boskovice nabízí o adventu svým obyvatelům i návštěvníkům vždy něco nového a zajímavého. A je jedno, jestli sem dorazíme pěšky, autem, vlakem nebo autobusem. Nejinak tomu bylo i v roce 2020, kdy si zde malí i velcí zájemci mohli v rámci akce Betlémská cesta prohlédnout několik sbírkových betlémů … a to přesto, že vládní koronavirové nařízení zrušilo vánoční trhy a zavřelo většinu menších obchodů. Zkrátka pokud někdo chce někoho potěšit, cestu si jistě najde …
Jihomoravské Boskovice se tentokrát inspirovaly 33 km vzdáleným Tišnovem, ale hlavní zásluhu na celé akci má Blansko. Přesněji řečeno betlémářka Naděžda Parmová z Blanska, která ve spolupráci s Muzeem Boskovicka, městem Boskovice a místními živnostníky připravila na Masarykově náměstí malou výstavu betlémů. Jak sama prozradila, považuje boskovické náměstí za to nejkrásnější a jako každý správný betlémář si v adventním čase nedokáže představit, že by své betlémy nemohla nikde vystavit.
Celou akci paní Parmová domluvila již v říjnu a od 4. prosince je 6 betlémů z její rozsáhlé sbírky vystaveno ve výlohách boskovických obchodů. A je celkem jedno, jestli se jedná o elektro, sport, zeleninu nebo lékárnu. Až do 14. prosince se navíc zájemci mohli zapojit do soutěžní ankety a po správném zodpovězení 6 otázek vyhrát nějakou tu cenu.
Boskovická Betlémská cesta byla zahájena 4. prosince a měla by se konat do konce roku 2020. Podle informací od místních obyvatel však bude lidem umožněno těšit se z „výlohových“ betlémů paní Parmové min. do 5. ledna 2021. Bonusem je skutečnost, že se ve výlohách některých obchodů na náměstí objevily i betlémy „z vlastních zásob“. A mnohdy jsou opravdu pěkné …
Do Boskovic jsme tentokrát zavítali jen na několik hodin a nebýt rodiny, museli bychom se i my spokojit pouze s několika výdejovými okny.
Nejvíce se nám líbil samotný nápad na Betlémskou cestu, protože v dnešní době je potřeba ocenit každého, kdo se snaží udělat lidem radost a dokáže si zachovat zdravý rozum. Paní Parmové tak patří velký dík.
Všechny betlémy jsou k vidění zdarma. Při vstupu do obchodu mohou ovšem náklady na jejich prohlídku rapidně stoupnout a navíc je nutno si nasadit obličejový kryt min. rouškovitého typu.
Na závěr ještě pár slov o samotné betlemářce, která – pokud jsou mé informace správné a dáma se neurazí – již oslavila 80. narozeniny a přitom stále zůstává ve formě, kterou by jí mnozí mladí mohli závidět. Betlémy navíc nejen sbírá, ale umí je i vyrábět, např. paličkováním.
Sbírka paní Parmové obsahuje několik stovek betlémů a má ji uschovanou snad ve všech částech domu, včetně koupelny a garáže. Však jsou také betlémy její láskou již od dětství. Skutečnou sbírku ale založila až se svým manželem, který vlastnil starý valašský betlém. Sbírku výrazně rozšířila po pádu totality, kdy je začala kupovat. Rodilá Brňačka sbírá také životopisy tvůrců betlémů. Její betlémy jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů, takže zde najdeme mj. jesličky papírové, šusťové, keramické i paličkované. Za nejcennější považuje betlém od Jiřího Knapovského z Ústí nad Orlicí, tlačené betlémy (tzv. vejprcky), vzácný tisk Alšova betlému nebo firemní reklamní betlémy z 30. let minulého století.