Západní Zadunají – kraj termálních lázní, vína i pálenky
Kam a jak jedeme?
Jedeme do Západního Zadunají, čili do severozápadního Maďarska. Cesta autem z Prahy přes Vídeň měří lehce přes 400 km, a pokud projedete dobře D1 a Vídeň, strávíte na cestě necelých 5 hodin. V Maďarsku se musí řidiči bohužel připravit na fakt, že silnice nižších tříd jsou dost „hrbaté“ a v autě si leckdy užijete nedobrovolnou masáž páteře. To vám ale jistě vynahradí (a vyléčí) pobyt v tamních termálních lázních.
Za čím jedeme?
Maďarsko a termální lázně – to je spojení, které k sobě neodmyslitelně patří. Je jen na vás, které lázně si k návštěvě vyberete, protože většina lázní spojuje dohromady jak léčebnou, tak i zážitkovou část. Termální vody, bohaté na minerální látky, svým hostům pomáhají léčit především pohybové ústrojí, kožní a gynekologické problémy. Pokud svoji návštěvu v lázních nemusíte plánovat s ohledem na akutní zdravotní problémy, doporučil bych vybrat termín v jarních, nebo podzimních měsících. Přes léto jsou lázně opravdu dost zaplněné a v letních vedrech si pobyt v termální vodě zase tak moc neužijete. Ono prohřívat si tělo vodou o teplotě cca 35°C, když vám bude na hlavu pražit slunce a vzduch bude mít jen o pár °C méně, není tak příjemné, jako když se do stejně teplé vody ponoříte třeba v listopadu. To pak vnímáte celou proceduru daleko pozitivněji, relaxujete a léčebný účinek to může jen posílit! Navíc bude všude podstatně méně lidí a i ceny ubytování budou jistě o trochu nižší než v hlavní sezóně.
Lázně Bükfürdő – po lázních Hajdúszoboszló jsou to 2. největší termální lázně v Maďarsku. Čeští turisté blahodárné účinky zdejší termální vody (pramenící z hloubky 1.282 metrů) už dávno objevili a jsou zde častými hosty. To se pozitivně projevuje přímo v lázních, kde jsou např. orientační tabule, nebo ceníky vstupenek přeloženy i do českého jazyka. Lázně nabízejí přes 25 různých bazénů, zážitkové lázně, tobogány, saunový svět, masáže – prostě vše pro léčbu i relaxaci.
Nedaleko (cca 1,5 km) Lázní Bükfürdő si přijdou na své milovníci adrenalinu a lanových parků. Dobrodružný park Křišťálová věž nabízí vyžití jak pro děti, tak pro odvážnější „lezce“. Pokud se zrovna necítíte na zdolávání překážek cca 20 metrů nad zemí, můžete zdolat některé v nižších patrech, případně se můžete nechat zhoupnout na houpačce (na tuto houpačku to chce dobrý žaludek a funkční svěrače). Ale není třeba propadat panice, bezpečnost je zde na prvním místě.
Hodláte-li Západní Zadunají navštívit v letních měsících a přesto si užít v lázních relativní klid bez návalu lidí, máte několik možností. Můžete zvolit luxusní, což ale zároveň znamená dražší variantu – tou je v této oblasti jednoznačně Spirit Hotel***** v Sárváru. Jedná se o jeden z nejlepších hotelů v celém Maďarsku. Wellness a Spa jsou, ostatně jako celý hotel, na opravdu luxusní úrovni. Pokud se v tomto hotelu ubytujete, určitě vás už nic nebude motivovat k návštěvě lázní ve městě.
Pokud by pro vaši peněženku pobyt v pětihvězdičkovém hotelu znamenal „finanční sebevraždu“, pak je další možnou variantou návštěva méně známých lázní, jako třeba Vulkánfürdö v městečku Celldömölk. Jde o příjemné, menší lázně, kde si i v letních měsících užijete koupání a relax bez davu lidí kolem sebe. Doporučil bych je pro rodiny, které mají malé děti a upřednostňují klidnou a pohodovou atmosféru.
Z pohledu turisty bych (mimo termálních lázní) určitě doporučil návštěvu zámku Esterházyů ve Fertőd a města Sopron.
Cestou k výše jmenovaným cílům budete projíždět zemědělskou krajinou a jistě uvidíte nejednu vinici. Vinařství má ve zdejším kraji dlouhou tradici a místní vína můžete ochutnat např. ve vinařství Kreinbacher. Jde o nejmodernější vinařství v Maďarsku a jeho výstavba přišla údajně v přepočtu na miliardu korun. Už jen z toho je patrné, že na kvalitě vyráběného vína by se tento fakt a „posedlost“ dokonalostí, měl pozitivně odrazit. Chloubou vinařství Kreinbacher je výroba šumivých vín, která si svojí kvalitou nijak nezadají s víny z oblasti Champagne. Dobrou zprávou je, že cena těchto vín je podstatně nižší, než u vín z Francie. Pokud zrovna nemáte od Maďarska cestu a zmíněná vína chcete ochutnat, podívejte se do nabídky http://www.vinazmadarska.cz/ .
Pálinka – toto slovo asi není třeba překládat. Dáváte-li jí přednost před vínem, mám pro vás jeden tip: 1 Csepp Pálinka je pálenice ověnčená diplomy ze všech možných soutěží. Nemá cenu sáhodlouze popisovat, co všechno pálí – sortiment mají skutečně široký a jejich „pálinka“ je rozmanitá co do chutí i procenta obsaženého alkoholu. Tady lze jedině doporučit ochutnávku a případně nákup nejlépe chutnajících kousků…
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokud jde o gastronomii, pak jednoznačně doporučuji stravování v restauracích. Ceny jsou slušné, kvalita podávaných jídel je výborná a velikost porcí je někdy až nesmyslně veliká. Dáte-li si tradiční gulášovou polévku, pak už si neobjednávejte hlavní jídlo – protože vám přinesou kotlík polévky, který zaplní asi 3 hluboké talíře. Také vás může překvapit dvojí příloha – běžně jsou servírovány hranolky, zároveň s rýží a je jedno, je-li to ke smaženému řízku, nebo přírodnímu plátku s houbovou omáčkou. Ideání je, rozhlédnout se po restauraci a udělat si obrázek podle jídel ostatních hostů a podle toho sebekriticky zvážit, na co mám – to abych si „neutrhl ostudu“ v podobě odevzdání nedojedeného talíře.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Na první místo bych dal termální lázně, které opravdu léčí. A pochopitelně nejde opomenout výborné jídlo a pití - viz výše.
Ostatní informace
Krátké video z naší cesty po Západním Zadunají:
Další informace o Maďarsku najdete na stránkách: