Zimní Val di Fassa – lyžařův sen
Kam a jak jedeme?
Cesta autem z Prahy do Val di Fassa trvá kolem 8 hodin a najedete při ní zhruba 700 km.
Za čím jedeme?
Val di Fassa je u nás dobře známá především milovníkům lyžování. Při našem pobytu jsme také češtinu na svazích zaslechli poměrně často. Není se ani čemu divit, protože podmínky pro lyžování jsou v této oblasti jednoduše ideální. Většina lyžařských středisek se nachází v nadmořské výšce od 2.000 do 2.500 m nad mořem. To samo o sobě zajišťuje dostatek přírodního sněhu i v současných „podivných“ zimách. Přesto se ale i v této nadmořské výšce nelze na přírodu 100% spolehnout a sněžná děla tak zdejší sjezdovky „přikrmují“ i sněhem technickým.
Pokročilejším lyžařům bych určitě doporučil propojené lyžařské areály Belvedere - Col Rodella – Ciampac – Buffaure. Nástupní stanice kabinkové lanovky, která vás odveze z údolí do horní části střediska, se pro Belvedere nachází u parkoviště v Canazei. Na Col Rodella vyjedete z Campitello.
Z nejvyššího bodu střediska Belvedere (2.423 m) máte nádherný výhled na okolní vrcholy Dolomit. Za vámi se tyčí Marmolada (3.342 m) a vpravo od vás Gruppo del Sella (3.152 m). Ty můžete dokonce obkroužit za pomoci lyží, vleků a lanovek po trase nazvané SellaRonda (se skipasem Dolomiti Superski). Ale i pokud zůstanete „jen“ v prvně jmenovaných areálech, užijete si jistě lyžování mírou vrchovatou. O Vánocích 2015 byla uvedena do provozu nová, moderní a bezpečná kabinová lanovka, která spojuje areál Belvedere se střediskem Ciampac na protějším kopci. Kabina lanovky je zavěšena na 2 rovnoběžných lanech, což eliminuje možnost případného rozhoupání od bočního větru. Pokud vám (stejně jako nám) vyjde počasí, jsou výhledy na okolní zasněžená skaliska, na pozadí azurově modré oblohy, opravdu dech beroucí.
Je libo nocleh uprostřed sjezdovky? Ve středisku Ciampac to není žádný problém – přímo na sjezdovce se můžete občerstvit a případně i ubytovat v Rifugio Alpino Tobia´del Giagher. Na jídle si tu pochutnáte a většina návštěvníků ocení i free WiFi připojení. Pokud zůstanete na noc, můžete z tepla chaty pozorovat rolby, jak upravují svahy na příští den a zanechávají za sebou úhledný „manšestr“. Ráno se vyplatí na sjezdovku vyrazit ještě před příjezdem 1. lanovky! Vyrazíte-li včas, užijete si „manšestr“ na černé sjezdovce vedoucí dolů do Alba – a tu sjezdovku budete mít téměř sami pro sebe!!! To je pro lyžaře asi ten nejúžasnější benefit přidaný k ubytování…
Pokud nepatříte mezi dobré lyžaře a zmínka o černé sjezdovce ve vás vyvolává spíše záchvaty paniky, nebo pokud vyrážíte lyžovat s potomky, kteří s lyžováním teprve začínají, pak je pro vás tím pravým střediskem Passo San Pellegrino. Převládají v něm široké a pozvolné modré a červené sjezdovky. Výhled na okolní Hory je tu snad ještě širší a krásnější. V době naší návštěvy se navíc na chatě Baita Paradiso konala akce „Happy Ski Cheese“. Jak už je z názvu akce patrné, jde o zpestření lyžování o ochutnávku sýrů a jídel z nich připravených. My jsme měli to štěstí, že jídla připravoval šéfkuchař Renato Bosco – což je jediný šéfkuchař na světě, který dostal 2 michelinské hvězdičky za pizzu!!! Podávána byla pizza se speckem, cibulí a sýrem. Lasagne a pizza s několika druhy sýrů a vlašskými ořechy – no, nekupte to…
Chcete-li si svůj pobyt ve Val di Fassa udělat pestřejší a nestrávit celou dovolenou „pouze“ na lyžích, pak mohu doporučit kurz lezení na ledopádu. Nikdy jsem nelezl ani po skalách, ani po ledu (to je prý výrazně jednodušší). Pod dohledem dvou zkušených instruktorů Maura a Romana jsme ale lezení na ledu vcelku zvládali. Prvotní obava ze správného zaseknutí cepínu do ledu tak, aby udržel moji nemalou váhu, vzala rychle za své. To šlo vcelku dobře, kdybych se chtěl rouhat, tak bych řekl, že to bylo bez problémů. Horší bylo ale zasekávání maček (nohy při lezení na ledu pochopitelně hrají prim). Problém nebyl v mačkách, ale v mých botách. Poučení, které z toho jednoznačně plyne - boty na které si mačky připevníte, musí být opravdu velmi pevné, ideálně s téměř neohebnou podrážkou. Pokud takové nemáte, budete se trochu trápit – a instruktor si pořádně mákne při jištění.
Po sportovních výkonech je dobré správně relaxovat a odpočinout si. Wellness si můžete užít buď přímo v hotelech, nebo pokud vaše zvolené ubytovací zařízení tyto služby nenabízí, můžete vyrazit do Dòlaondes v Canazei. Těšit se můžete na vnitřní i venkovní (slaný) bazén, vyřivky a samostatnou wellness zónu, kde jsou různé sauny a páry. A protože u vody vyhládne, je třeba také doplnit energii…
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na sjezdovkách se dobře najíte v horských chatách – i když je plno, tak na jídlo dlouho nečekáte a nestalo se nám, že by kvalita jídla nebyla na vysoké úrovni – ostatně některá jídla najdete vyfocená ve Fotogalerii.
Výborně jsme se večer najedli v restauraci El Filò - dal jsem si skvělé hovězí a k tomu opečené brambory - pro někoho možná "nudná klasika", ale já jsem si velmi pochutnal !
Možnosti ubytování jsou široké, tam asi hraje roli délka pobytu a míra luxusu, který požadujete. Doporučit mohu Hotel Golden Park Resort , ze kterého je to kousek k ledopádu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozmanitost a velké množství sjezdovek, výhledy na zasněžené Hory a hlavně nám vyšlo počasí - což v horách dělá hodně!
Ostatní informace
Oficiální stránky Val di Fassa: www.fassa.com