Loading...

Bruggy - Benátky severu - BELGIE

Cestopisy

Stejně jako v letech  předchozích (ještě před  nadcházejícím dlouhým zimním časem, kdy  upadám do hlubokého medvědího spánku)   doslova na poslední chvíli ráda  vylétávám  na pár dnů vstříc krásám, které nabízí kraj český či země zahraničí.

Nápad vyjet za minutu 12 do podzimem zbarvených atraktivních  oblastí Toskánska bohužel nevyšel, proto jsme s parťačkami (na jejich přání) jako alternativu zvolily jednu z nejnavštěvovanějších světových metropolí s mezizastávkou v Belgii. 

 

V odpoledních hodinách jsme  dostavníkem CK namířili z Moravy na Prahu a  pokračovali  přes Frankfurt nad Mohanem a Brusel.  Do cíle jsme dorazili  následujícího dne brzy ráno.

Bruggy
Bruggy  •  Foto: Agnes

Romantické Bruggy s příchutí  pralinek v mých  očích zastínily Londýn, náš hlavní  cíl cesty.

Benátky severu (jak bývá  prý nejkrásnější město Belgie  také nazýváno) jsou protkány sítí kanálů, tvořených řekou Reie. Vodními kanály  se lze dostat i do  dalších  městeček (jako např. Zeebrugge, Gent, Ostende). Bruggy (nizozemsky Brugge) se nachází necelých 100 km od Bruselu  a jsou  hlavním centrem provincie Západní Flandry. Na 138,4 km² žije 117 000 obyvatel a další  téměř 3 000 000 turistů  tento  skvost ročně navštíví. Bruggy jsou totiž ukázkovým příkladem opevněného středověkého osídlení, které si zachovalo svou historickou strukturu. Nachází se zde velké množství památek. Bruggy jsou taktéž proslavené krajkami, labutěmi a hlavně  čokoládovými pralinkami.

Lehce ospalé půvabné  městečko nás zcela pohltilo a  vrátilo v čase zpět o několik stovek let. I když bylo poměrně dost chladno, brouzdali jsme radostně labyrintem uliček a očima dychtivě hltali  krásné stavby z červených cihel, obchůdky, náměstíčka, vodní kanály. Silnicemi projížděly kromě aut kočáry tažené koňmi a  mnoho kol. Nasávali jsme  vůně, linoucí se  z  kavárniček, cukráren a čokoládoven… užívali jsme si zdejší příjemnou  atmosféru.

Název městu dali dle jedné verze Vikingové. Znamenalo „ přístav… či místo pro přistání". V překladu  z vlámštiny zase Bruggy pocházely od slova "most".

Už před 2000  lety zde  existovala  osada, ale historie města se datuje do 9. stol., kdy  byly Bruggy  námořním přístavem. Obchodovaly se Skandinávií a Anglií. O dvě století později se staly obchodním centrem celoevropského významu.

Bruggy
Bruggy  •  Foto: Agnes

Flanderský přístav vzkvétal díky vodnímu  kanálu Zwin. Přirozené koryto propojovalo prosperující  obchodní středisko s vodami  Severního moře. Bruggy se v této oblasti  staly   jedním ze tří hlavních center provozu dálkového obchodu (hanzy). Sjížděli se sem obchodníci z  mnoha  významných evropských měst, aby nakupovali a  prodávali zboží: anglickou vlnu, vlámské sukno (flanderští tkalci  byli nejlepšími na světě), diamanty a další. Zajišťovali  tak  městu přísun bohatství.  Bruggy měly i svoji armádu, která pomohla k vítězství s Francouzi. Rodina Van der Beurse ve městě  založila první mezinárodní směnárnu. Název burza  (s největší pravděpodobností první na světě) se váže  právě k tomuto příjmení. Díky burze (1309) byly Bruggy zaplaveny bankéři z širokého okolí. I když bylo město ekonomicky na výši, byly patrné obrovské  majetkové rozdíly mezi různými skupinami obyvatel. Vznikaly konflikty a nepokoje. Probíhala zde povstání.

V období renesance se město proměňovalo  také na umělecké centrum. Ve zdejší vlámské škole získala světovou proslulost olejomalba. V Bruggách působili malíři  Jan a Hubert van Eyckové, Hans Memling  a další.

William Caxton  nechal  v Bruggách  vytisknout první knihu v angličtině.

Koncem 15. stol. se kanál  Zwin, který dal městu prosperitu,  zanesl bahnem a  zamezil se tak přístup k moři. Bruggy ztratily možnost provozování námořního obchodu. I když se zde  začaly vyrábět krajky,  městu skončila zlatá éra, došlo k všeobecnému úpadku  a  časem  se prý snad  změnilo v nejchudší město  v zemi. Obchodní metropolí  se staly nedaleké Antverpy. Úbytek prosperity a  financí znamenaly, že se v Bruggách  nestavělo, neopravovalo… ale ani nebouralo. Městečko však zároveň nepostihla průmyslová revoluce, nevznikaly zde žádné továrny.

Bruggy usnuly.

Těžké časy měly v pozdějších letech na Bruggy velmi pozitivní dopad.

Mistrovské dílo (symbolika) Georga Rodenbacha  s názvem Mrtvé Bruggy přispělo v 19. stol.  k ekonomickému oživení města. List Le Figaro, kde byl román  Bruges-la-Morte po částech tištěn,  přilákal  do města mnoho zvědavců, kteří  žasli nad  zachovalostí středověkých staveb.

V 2. pol. 19. stol. se Bruggy staly jednou z prvních turistických destinací  na světě. Nejdříve přitáhly bohaté  Francouzy a Brity. Po roce 1965 zažilo starobylé centrum své znovuzrození. Ekonomice pomohl zejména výrazný nárůst počtu turistů.  V roce 2000 byly Bruggy  zapsány na Seznam kulturního dědictví UNESCO  a o dva roky později  získaly titul  „Evropské  hlavní město  kultury“.

Bruggy
Bruggy  •  Foto: Agnes

Přístav Zeebrugge byl postaven v roce 1907. V 1. světové válce jej pro své ponorky využívali Němci. V roce 1970 byl rozšířen a počátkem roku 1980 se stal jedním z nejvýznamnějších moderních evropských přístavů.

Po ranním příjezdu do chladných  Brugg jsme nejdříve vyrazili parkem  do "městečka ve městě" -  Dvora Bekyní (Beginjhof), kde  se nacházel kostel, klášterní zahrada a komplex  domků  s bíle zbarveným průčelím.  Vznik Beguine  se  datuje   do roku 1230. Působily tu zbožné ženy (bekyně), které život mnišek napodobovaly, nebyly však  mnišským slibem svázány. Žily v malých společenstvích, věnovaly se modlitbám a charitativní  činnosti. Pomáhaly nemocným, chudým a pečovaly o opuštěné děti. Dnes je  Beginjhof  obsazen jeptiškami z řádu svatého Benedikta.

Bruggy
Bruggy  •  Foto: Agnes

Nachází se tu i muzeum. Jeden z domů je zpřístupněn veřejnosti a  nabízí náhled do každodenního života (v 17. stol.).

V Bruggy jsou mimochodem pověstná i další  muzea:

Za nejvýznamnější se považuje Groeningemuseum, kde je znázorněno malířské umění  od 15. stol.  po  současnost (Jan van Eyck,  Hans Memling, Hieronymus Bosch, Gerard David, Hugo van der Goes  atd..) a  dále Gruuthuse Museum.

V muzeu diamantů je možné shlédnout  vývojovou cestu tohoto nejtvrdšího známého minerálu.

Muzeum Choco-Stor, představující výrobu pamlsku (od kakaového  bobu po hotovou  čokoládu), zase  ocení milovníci čokolády. Největšími výrobci pralinek jsou společnosti Leonidas, Godiva, Guylian a Neuhaus.

Pobočka Friet Museum se věnuje výrobě belgických bramborových  hranolků a Bruges Kantcentrum zase  krajkám.

Ale zpět  k našim toulkám.

Pokračovali jsme kolem Minnewater (jezera Lásky), na jehož hladině plulo nespočet labutí.

Uličkami jsme se propletli k Sint - Janshospitaal. Nemocniční budova  z pol.12. stol. je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších děl cihlové gotické architektury v Belgii. Sint-Janshospitaal vlastní šest mistrovských děl vlámského umělece Hanse Memlinga. Bylo možné zde navštívit kapli a středověká oddělení. Mrkli jsme  ale pouze  zvenčí a brouzdali  dál tou středověkou  nádherou.

V kostele Panny Marie (Onze-Lieve-Vrouwekerk) jsme si prohlédli Michelangelovu Madonu s dítětem, jedinou sochu, která za jeho života doputovala mimo Itálii. Dominantou kostelakterý se stavěl   od roku 1220 asi 200 let  (a představuje tak směsici  různých slohů)  je  122 m vysoká  cihlová věž. Tato je druhou  nejvyšší věží v Belgii.

Naše kroky dále vedly na náměstí Burg s krásnými měšťanskými domy.  Právě na tomto místě měly Bruggy v 9. stol. svoji pevnost. Průvodce zde  upozornil na  Radnici (Stadhuis) z přelomu 14.  a 15. století, soudní palác (Oude Griffie), předvším však na  Baziliku Svaté krve (Basiliek van het Heilig Bloed), kterou tvořily dvě různé kaple. V bazilice je ukryta  jedna  z nejcennějších relikvií v Evropě - ampule, údajně  obsahující krev Ježíše  Krista.

Na  Grote Markt, jež bylo přímým sousedem náměstí Burg,  jsme dostali rozchod. Útulné náměstíčko, je směsicí různých architektonických stylů. Jeho střed zdobí  sochy Jana Breidela  a Pietra de Conincka. Pánové stáli ve 14. stol. v čele povstání proti Francouzům. Náměstí lemují domky s barevnými štíty (z období baroka a renesance) a  klasicistní radnice. Dominantou náměstí je  83 m vysoká  věž Belfry. Věž je vybavena  zvonkohru se 47 melodickými zvony.

V touze po záběrech města z výšin věže jsem  obětovala 8€, vyfuněla 366 točitých  schodů a nahoře  s hrůzou  zjistila, že  široký objektiv se horko těžko vpasuje  do mezer  mezi oky pletiva. 

Seskákala  jsem dolů a již jen  s děvčaty  jsme se  vydaly směrem ke 4 větrným mlýnům, nacházejícím se u hradeb na okraji historického centra. V nejstarším  mlýně,  St Janshuis Windmill,  postaveném  v roce 1770, se nachází muzeum, ostatní jsou zavřené. Vrátily jsme se do zpět  města.

Zima nás  zahnala  do kavárničky, kde jsme  si vychutnaly vafle s výbornou   mléčnou kávou.  

Cestou k přístavišti lodí  jsme s holkama vymetaly pralinkárny a obchody s čokoládou. Žasly jsme  nad neuvěřitelným množstvím nabízených druhů pamlsků, nad jejich  tvary, jmény  i  kombinacemi barev. Využily jsme ochutnávek.  Vynikající čokoláda se rozpouštěla na jazyku.

Vyhlášený Sukerbuyc je prý v Brugách  pralinkárnou  nejstarší. Na nákupy jsme však využily jiný (levnější) obchod, kde jsme za velmi příznivý peníz (750g/10€)  pořídily sladké pamlsky pro své blízké. 

Pastvou pro oči  byla i  prezentace  výroby pestrobarevných  lízátek ve zdejší cukrárně. Práce tvůrců   byla směsicí umu,  síly, neuvěřitelné zručnosti, pohybového nadání  a  exhibice – to vše s úsměvem na  rtech.

Užívaly jsme si pohledů  do výloh  obchůdků  s krajkami.
Připojily jsme se  pak zpět  k ostatním účastníkům zájezdu.

Říká se, že poetiku tohoto městečka rádi jezdí vychutnávat  zamilovaní a novomanželé. Není divu, Bruggy opravdu  dokázaly  přenést  do jiného světa.

Jejich krásu  jsme  nejvíce  ocenili z lodičky. Proplouvali jsme uzounkými uličkami, podjížděli mostky, kochali se kavárnami, romantickými zákoutíčky, zahradami, zelenými živými ploty. Z těchto pozoruhodných městských tepen  jsme zaznamenávali naprosto jiné  úhly pohledů než z chodníků.  Lodní výlet  návštěvu  Bruggy uzavřel.

Přesunuli jsme se  odpočnout  do  francouzského městečka Calais, odkud jsme následujícího dne  Eurotunelem (Channel Tunnel) pod  kanálem  La Manche (železnicí pod mořským dnem) dostali na ostrov Velká Británie.

Prostředí tohoto krásného městečka  je možné shlédnout ve filmu „V Brugách“  http://www.csfd.cz/film/228433-v-bruggach/prehled/

 

FOTOGALERIE - BRUGGY

Říjen 2015

Články s výletem související:

LONDÝN - London Eye, Trafalgar Square, Palace of Westminster, Big Ben, Piccadilly Circus… Eurotunel.


LONDÝN - Tower Bridge, City of London, The Shard, Belfast, Greenwich - nultý poledník a další...

Poslední aktualizace: 11.11.2024
Bruggy - Benátky severu - BELGIE na mapě
Autor: Agnes
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Bruggy - Benátky severu - BELGIE

Belgicko - Bruggy - kostol sv. Jakuba, Sint - Jacobskerk
Belgicko - Bruggy - kostol sv. Jakuba, Sint - Jacobskerk
Kostel
Kostol sv. Jakuba sa nachádza na rohu križovatiek východnej ulice Sint - Jakobstraat a severozápadnej Moerstraat. Kostol je postaven…
0.1km
více »
Belgicko - Bruggy - námestie Grote Markt
Belgicko - Bruggy - námestie Grote Markt
Náměstí
      Mesto Bruggy sa nachádza na na severozápade Belgicka. Je správnym a historickým centrom provincie Západné Flámsko. Starobylé…
0.3km
více »
Belgicko - Bruggy - Pivná stena s 1130 flašami a pivný bar
Belgicko - Bruggy - Pivná stena s 1130 flašami a pivný bar
Ostatní
Pivná stena s 1130 flašami a pivný bar - sa nachádza blízko známeho námestia Markt - návštevníci baru sa okrem pochutnania si na…
0.3km
více »
Bruggy, náměstí Markt
Bruggy, náměstí Markt
Náměstí
Náměstí Markt je centrálním náměstím v Bruggách. Smí se sem jen pěšky nebo…
0.3km
více »
Velké putování za obrazy Hieronyma Bosche, belgická část 2. (Bruggy)
Velké putování za obrazy Hieronyma Bosche, belgická část 2. (Bruggy)
Cestopisy
Další díly belgické části boschovského putování budou zaměřeny na …
0.3km
více »
Belgicko - Bruggy - historickými uličkami mesta
Belgicko - Bruggy - historickými uličkami mesta
Město
Bruggy, belgické mesto s približne 120 000 obyvateľmi majú bohatú históriu…
0.3km
více »
Bruggy - náměstí Grote Markt  (Brugge – Markt)
Bruggy - náměstí Grote Markt (Brugge – Markt)
Náměstí
Jak už to bývá u belgických měst nepsaným pravidlem, hlavním cent…
0.3km
více »
Belgicko - Bruggy - socha Papagena
Belgicko - Bruggy - socha Papagena
Socha
Bruggy sú nádherným mestom s množstvom pamiatok, napríklad aj sôch. Jedna zo sôch určite poteší milovníkov hudby, konkrétne nemeckéh…
0.3km
více »
Bruggy, Markt, věž Belfort
Bruggy, Markt, věž Belfort
Drobné památky
Věž Belfort je dominantou náměstí Markt v Bruggách. Pochází z 13. století a je vysoká 83 metrů. Je možné vystoupat na její Ochoz a…
0.4km
více »
Bruggy – městská zvonice / věž Belfort  (Brugge - Belfort en Hallen)
Bruggy – městská zvonice / věž Belfort (Brugge - Belfort en Hallen)
Zvonice
Zřejmě nejvýraznější dominantou nádherného belgického historického města Bruggy je městská zvonice, v této oblasti tradičně nazývaná Belfort.…
0.4km
více »
Belgicko - Bruggy - námestie Jan van Eyck
Belgicko - Bruggy - námestie Jan van Eyck
Náměstí
Námestie Jan van Eyck v holandskom meste Bruggy je pekným historickým…
0.4km
více »
Belgicko - Bruggy - ,,Benátky severu,,
Belgicko - Bruggy - ,,Benátky severu,,
Město
Historické belgické mesto Bruggy, ktoré vzniklo na brehu rieky Reie, má…
0.5km
více »
Belgicko - Bruggy - Kartuizerinnenkerk - Vojenská kaplnka
Belgicko - Bruggy - Kartuizerinnenkerk - Vojenská kaplnka
Kaple
V meste Bruggy sa nachádza veľké množstvo kultúrnyh pamiatok, jednou z…
0.5km
více »
Bruggy, náměstí Burg
Bruggy, náměstí Burg
Náměstí
Náměstí Burg sousedí s Marktem. Stával tu hraběcí hrad, do roku 1434. Dnes…
0.5km
více »
Bruggy - bazilika Svaté krve  (Brugge - Basiliek van het Heilig Bloed)
Bruggy - bazilika Svaté krve (Brugge - Basiliek van het Heilig Bloed)
Kaple
Jednou z nejpozoruhodnějších a nejstarších památek na území patrně…
0.5km
více »
Bruggy - katedrála Božského Spasitele  (Brugge - Sint-Salvatorskathedraal)
Bruggy - katedrála Božského Spasitele (Brugge - Sint-Salvatorskathedraal)
Chrám
Bruggská katedrála Sint-Salvator, je zasvěcena nejen vzkříšenému…
0.5km
více »
Belgicko - Bruggy - Katedrála st. Salvator
Belgicko - Bruggy - Katedrála st. Salvator
Kostel
Dnešná Kathedraal st. Salvator nebola pôvodne postavená ako katedrála, ale…
0.5km
více »
Bruggy – náměstí Burg  (Brugge - Burg)
Bruggy – náměstí Burg (Brugge - Burg)
Náměstí
Druhým nejznámějším, ale svým způsobem nejvýznamnějším i největším…
0.5km
více »
Belgicko - Bruggy - námestie Burg
Belgicko - Bruggy - námestie Burg
Náměstí
Námestie Burg v historickej časti mesta je ďalším z dôležitých námestí…
0.5km
více »
Bruggy – radnice  (Brugge – Stadhuis)
Bruggy – radnice (Brugge – Stadhuis)
Radnice
Radnice města Bruggy se nachází na náměstí Burg a je všeobecně po…
0.5km
více »
zavřít reklamu