Bruggy - bazilika Svaté krve (Brugge - Basiliek van het Heilig Bloed)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Jednou z nejpozoruhodnějších a nejstarších památek na území patrně nejkrásnějšího belgického města najdeme na zdejším náměstí Burg. Jedná se o románskou stavbu z let 1139 až 1149, jejíž horní kaple byla vybudována v gotickém stylu a v 15. století. Současná podoba je pak výsledkem romantické neogotické přestavby z doby, kdy byly odstraňovány následky Velké francouzské revoluce, tedy z let 1819 až 1839. Baziliku tak vlastně tvoří dvě kaple, zasvěcené sv. Basil(e)ovi a Svaté – nebo chcete-li - Nejsvětější krvi. První z nich je tou původní, románskou, druhou můžeme – stejně jako schodiště – označit jako prostoru pozdně-gotickou až renesanční. Na úvod si ještě můžeme prozradit, že toto „dvojkaplí“ bylo na baziliku povýšeno v roce 1923 a dodnes zde najdeme množství pozoruhodných artefaktů.
Basil(e)ova kaple je tedy kaplí dolní a je současně jedinou plně zachovalou částí původního románského kostela a unikátem celé provincie Západní Flandry. Jedná se o bývalou soukromou kapli hrabat z Flander, zejména hraběte Diederika van de Elzas, který do Brugg Nejsvětější krev dovezl. Mezi Radnicí a touto kaplí se ještě nachází malá kaple sv. Iva (Sint-Ivokapel), kterou využívali zejména zaměstnanci někdejšího Justičního paláce. Převážně gotická horní kaple Svaté krve je zejména „schránkou“ pro ukrytí vzácné poutní relikvie, tedy Svaté krve. Původně se rovněž jednalo o románskou prostoru, která byla přestavěna v 15. století, a poté také v I. polovině 19. století. Dnes se tedy vyznačuje podobou spíše neogotickou.
Schodiště bylo vybudováno v letech 1528 až 1532, kdy nahradilo svého původního jednoduchého předchůdce. Je v pozdně gotickém stylu s renesančními prvky. I toto schodiště však muselo být v letech 1829 až 1839 rekonstruováno, a to za opětovného použití původního stavebního materiálu a soch. Konečná podoba fasády budovy však byla dokončena až v období mezi lety 1891 a 1894.
V bazilice se dnes nachází také muzeum, které návštěvníky seznamuje s její bohatou historií. Hlavní atrakcí je zde, samozřejmě, relikviář Svaté krve, který byl vyroben v roce 1617 místním zlatníkem Janem Crabbem, který tehdy údajně použil téměř 30 kg zlata a stříbra i více než 100 drahokamů. Pozoruhodná je také minimálně stříbrná koruna z 15. století, kterou kapli darovala Marie Burgundská, a několik obrazů z 15. i 16. století, včetně dvou panelů od Pietera Pourbuse. Za zmínku stojí také šestice dubových medailonků od Hendrika Pulinxe z let 1698 až 1781, zachycujících život Krista, nebo gobelín z roku 1637. Velmi cenné jsou také tisky z počátku 16. století. O muzeum se stará Bratrstvo Svaté krve, které schraňuje nejen neobyčejně bohatý archiv s četnými dokumenty z minulých staletí, ale také velké množství ikonografického materiálu.
Bazilika je otevřená denně v čase od 9,30 do 12,00 hod. a od 14,00 do 17,00 hod. Zavřeno je pouze ve středu odpoledne, a i to jen v období od 15. listopadu do 15. března. Vstup do baziliky je volný, vstupenka do muzea přijde na 2 eura (ve skupině získává návštěvník padesát centíků slevu).
A zcela na závěr ještě jedno upozornění. Fotogalerie je zaměřena zejména na dolní Basilovu kapli a původní skulptury. Tato kaple je sice méně zdobná, ale zůstala původní, románská, včetně pozoruhodného reliéfu v tympanonu jednoho z vnitřních portálů.