Brumov 2004 : 1. Výlet na Požár a Královec
Tak jsme zase v Brumově, tentokrát na několikadenní "pracovní" dovolené. Musíme totiž vymalovat byt a čekají nás tam i mnohé další opravy. To nám ale nebrání v tom, abychom si nenaplánovali několik výletů do blízkého okolí. Aspoň se máme na co těšit a tak hned 2.den vyrážíme odpoledne na menší procházku :
Vlakem odjíždíme do Valašských Příkaz a necháváme se odtud vést zelenou značkou do blízké vesnice Študlova, schoulené pod odnoží Bílých Karpat - hřebenem Královce. Ve velikém červencovém horku se pomaličku suneme dědinů. Zaujme nás tu zbrusu nový kostelík a četné ukázky lidové architektury ve formě starých dřevěnic. U točny obdivujeme u zastávky busu mohutnou chráněnou lípu a pak už se noříme do karpatských lesů.
Až do poloviny hory Požár dost ostře stoupáme údolíčkem podél potoka, pak nám cestu zkříží stará strategická vojenská silnička. Vpravo bychom se po ní dostali po nesčetných serpentinách do obce Poteč, my ale děláme vlevo vbok. Opouštíme turist.značku a mírným stoupáním se po cestě dostáváme po několika km do sedla k upravené studánce. V tom horku je doušek dobré pramenité vody k nezaplacení. Jsou tu i lavičky a tak chvilku výdech a svačinka. Pak už vycházíme na hřeben k vrchu Požár ( 792 m). Červená značka, která nás tu radostně vítá, vede od obce Střelná přes hraniční horu Končitou ( 817 m) a my se po ní kousek svezeme. Na vrcholku Požáru obdivujeme staré lyžařské chaty v jednotném slohu - mimochodem, se svými přáteli disidenty tu měl důležitou schůzku k Chartě 77 i známý brumovský rodák Ludvík Vaculík.
Z Požáru na Královec je to dál po zelené po hlavním hřebeni jen 4.5 km, ale cesta je to velmi krásná a bohatá rozhledy. Tu na Pulčínsko a hlavní hřeben Vizovických vrchů, tu zase na pořádný kus Slovenska . Částečně jsou vidět Podhradské skály u obce Vršatec, v pozadí vidíme už za řekou Váhem Strážovské vrchy. Pak pro změnu zase výhledy na kotlinu Závrší s Nedašovem, Nedašovou Lhotou a Návojnou, Brumov a moravskou část Bílých Karpat. Cesta probíhá stylem lochnesky střídavě nahoru a dolů, vede lesíky i loukami, prochází pasekami. Snad každých 100 m se mění krajina, okolí a výhledy. Na vrchu Ploštiny ( 739 m) se nachází přírodní rezervace a nádherný vzrostlý březový háj se supervýhledem na Vršatec a Závrší. Dříve tu byly Pastviny, pak byly opuštěny a vrch zarostl náletovými dřevinami. V současnosti vše, co tu nemá co dělat, je odstraněno a udržováno. Pak už přes kopec s televizním vysílačem, 1 km po rovině okolo lyžařských vleků a stojíme u rekreačního střediska Královec. Kromě turistické chaty s občerstvením je tu k dispozici ubytování v chatkách a od Koliby pod Valašskými Klobouky se sem snadno dostanete po horské silničce i autem.
( Dle našeho skromného názoru je tato nádherná oblast ještě turisticky nedoceněná a rozhodně stojí za vaši návštěvu.) V okolí Královce bychom našli několik přírodních rezervací, kde se na rozsáhlých lukách s prameništi nachází přebohatá karpatská flóra - nalézt bychom tu mohli například četné druhy orchidejí ( jako např. vstavače ), hlohy a jalovce. Ty nejbližší z luk se nazývají Javorůvky a Dobšená, dole ve svahu nad údolím pak Bílé Potoky. Louky jsou pravidelně koseny sdružením Kosénka.
Za rozcestím u Královce si s Janou sedáme na klády a díváme se, jak lesáci za pomoci traktoru odstraňují kmeny dřeva ze silnice a pak zamíříme po značce dolů prudkým svahem do lesa. Mnohem níž vycházíme na louky a pole a po nich se dostáváme ke kolejím a ke Klobuckému nádraží. U chaloupky před ním seká jakýsi chlap polena a kolem něj pobíhá obrovský bílý pes velikosti malého poníka !!!
Restaurace a hotel vedle "nádru" jsou dnes pro veřejnost uzavřeny - probíhá tu hlučná svatba . a tak do příjezdu vlaku sedíme na nádraží, voláme mým rodičům a domlouváme se na zítřejší výlet do Rožnova a na Radhošť...