Bubeneč - PkP
Centrum Bubenče můžete najít v okolí kostela sv. Gottharda, v blízkosti Krupkova náměstí. Dopravním centrem Bubenče je Sibiřské náměstí; sem jezdí celkem vydatná autobusová linka 131 od stanice metra A Hradčanská. V Bubenči je také železniční stanice na hlavní trati směr Kralupy nad Vltavou.
Bubeneč je dnes známou vilovou čtvrtí, v mnohých zdejších vilách sídlí zahraniční zastupitelské úřady a z nich všech bych měl jmenovat alespoň krásnou Lannovu vilu stojící při Pelléově ulici; kousek od ní je staré centrum s kostelem sv. Gottharda. Vstupy přímo z Gotthardské ulice, od ruské ambasády na náměstí Pod kaštany a z blízkosti nádraží můžete vstoupit do s Bubenčí sousedící Stromovky, v níž se poblíž bubenečské zástavby nachází Místodržitelský letohrádek, od něhož se vám otevře krásný výhled na celý park i protější břeh Vltavy. V severní části Bubenče vede ulice Mlýnská k Císařskému mlýnu, z něhož již moc nezbylo; k jeho poslednímu pozůstatku se dostanete pěšinou, jež překlenujíc zrušenou železniční vlečku vede okolo přírodní památky Pecka; když se tato cesta připojí na tu spodnější, dejte se ostře vlevo, abyste přišli k historické bráně mlýna. Vlečka, jak již bylo řečeno, je nyní zrušena; před časem jsme se rozhodli projít jejím zářezem a vskutku by se zde dal natáčet horor z prostředí tajuplné lesní soutěsky; bývalá vlečka ústí na okraji nádraží Pha-Bubeneč a koleje můžete nejlépe opustit za železničním mostem na kraji Stromovky (tuto cestu mohu doporučit). Severozápadně od Císařského mlýna stojí velevýznamná pražská technická památka - historická čistírna odpadních vod; dnes již tato neslouží svému původnímu účelu, neboť byla vybudována větší a modernější čistírna na Císařském ostrově; ve staré budově je přístupné museum, jehož návštěva je rozhodně hodna mého doporučení.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.