Hanácké Benátky aneb Litovel a Litovelské Pomoraví
Město Litovel s více než 10 000 obyvateli je výchozím místem do CHKO Litovelské Pomoraví, v jejímž středu leží. Pod výběžky Drahanské vrchoviny v údolí řeky Moravy město v sousedství slovanské rybářské osady založil v polovině 13. století Přemysl Otakar II. Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1921. Po husitských válkách přestala být Litovel královským městem, stala se součástí panství pánů z Vlašimi. Z té doby pochází cenná pozdní gotická kaple svatého Jiří. Město vzkvétalo i za pánů z Boskovic, došlo k renesanční přestavbě kostela svatého Marka, měšťanské domy / dům L. Langa /, hlavně byla provedena přestavba radnice. Roku 1572 nad ramenem řeky Moravy - Něčíz, byla přistavěna věž vysoká 72 metrů. Svatojánský kamenný most pochází z roku 1592, je nejstarším funkčním kamenným mostem na Moravě a třetím nejstarším v ČR. Koncem 30. leté války byla Litovel vydrancována Švédy. Barokní přestavby změnily podobu obou kostelů, radnice i měšťanských domů. Morový sloup na náměstí je dílem olomouckého sochaře z roku 1742. V historické Střelnici je umístěno regionální Muzeum. Šest ramen řeky Moravy dalo Litovli pojmenování - Hanátcké Benátky.
Město je s řekou Moravou úzce spojeno. Je to výchozí místo turistických značených cest do okolních lužních lesů, bylo hodně postiženo povodněmi. CHráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví byla zřízena roku 1990 na ploše 96 km čtverečních. Zaujímá úzký 3 - 8 km široký pruh lužních lesů a luk kolem řeky Moravy mezi Olomoucí a Mohelnicí. Ve středu území se nachází město Litovel. Jádro CHKO tvoří meandrující tok řeky Moravy s řadou bočních i stálých ramen, obklopujících lužními lesy, nivovými loukami a mokřady. Řeka Morava se různě rozvětvuje, rozlévá a vytváří tůně, které jsou domovem mnoha vzácných korýšů a obojživelníků, oblast je významným hnízdištěm ptáků. Rozsáhlé lužní lesy jsou cenné svou přirozenou skladbou, v mokřadech najdete nejčastěji vrby, topoly, duby, jasany a lípy. Žije zde bobr evropský, ledńáček říční a jiné chráněné druhy. Cílem CHKO je zachovat tento harmonický charakter kulturní krajiny údolní nivy s přírodní řekou a vlhkými lužními lesy a loukami, udržet a postupně zlepšovat jejich nenahraditelné ekologické funkce. Přes území vedou turistické značky a pohodlné asfaltované cyklistické stezky bez výraznějšého převýšení, vhodné pro méně zdatné cyklisty.
Litovlí se možno projít po třech naučných okruzích. Jeden vás provede městskými památkami, druhý litovelskými rybníky třetí vám představí přírodní krýsy. Na okruhy navazují stezky v Litovelském Pomoraví. Město Litovel proslulo i výrobou piva. V mázhausu dnešní knihovny je zazděna deska se seznamem právovárečných domů. Bývalo jich zde 57 s majetkem rychtáře 60. Pivo můžete ochutnat v litovelské pivovarské restauraci. Pivovar nepravidelně pořádá ve svém areálu kulturní akce, zejména koncerty populární hudby. Přímo v Litovli je velký areál loděnice s horolezeckou stěnou a sportovními hřišti.