Litovel – gotické klenoty v kapli sv. Jiří
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Pozdně gotická Kaple sv. Jiří v Litovli patří k nejstarším památkám tohoto historického města. Podle původních pramenů měla být postavena někdy mezi roky 1444 až 1520. Od loňského roku již víme, že Kaple pochází z roku 1484. Poslední větší úpravy, např. vybudování kůru, zde proběhly v roce 1580.
Kapli nechal postavit Jiří z Vlašimi pro zdejší česky mluvící obyvatelstvo, a proto také bývá někdy nazývána Česká kaple. Její unikátnost spočívá v tom, že se do současnosti zachovala v původní, tedy pozdně gotické, podobě. Okna zdobí plaménková kružba (vitráže dle návrhu akademického malíře Karla Rechlíka však pocházejí až z 80. let minulého století), interiéry gotické a renesanční fresky a síťovou klenbu znaky města a Pánů z Vlašimi ve svornících.
Kaple byla více než 3 roky restaurována a veřejnosti byla po dlouhé době opět představena až v březnu 2011. V letních měsících letošního roku – konkrétně ve dnech 8.6. až 26.8.2012 – zde proběhla první velká výstava za spoluúčasti Muzea umění v Olomouci. Výstava se jmenovala „Gotické klenoty v kapli sv. Jiří v Litovli“ a zájemcům představila interiér kaple i vysoce zajímavé exponáty z období jejího založení.
Hned při vstupu do prostor kaple každého návštěvníka jistě upoutá pozdně gotická freska o rozměru asi 2 x 2 metry, zobrazující sv. Jiří a pocházející z roku 1485. Hlavním exponátem výstavy však byla pozdně gotická socha ukřižovaného Krista s pohyblivými pažemi (16. století). Jedná se o dílo z lipového dřeva s původním mechanismem, který dokázal ovládat jeho paže. Dalšími cennými exponáty byly plastika Piety z Rozvadovic z r. 1450, kalichy z kostela sv. Marka v Litovli a různé historické listiny i další písemnosti, které dokládají dobu vzniku kaple. V tomto případě byl představen například misál z roku 1523, kodex pocházející z II. poloviny 15. století nebo pergamenová listina z roku 1497.
V rámci výstavy "Gotické klenoty v kapli sv. Jiří", na kterou byl vstup volný, bylo možno zakoupit nejen pohlednice, ale i stejnojmennou publikaci v ceně 50,- Kč. Ta je ke koupi i v současnosti a mohu ji jen doporučit. Nejen, že zájemcům podává podrobné informace o výstavě a jednotlivých exponátech, ale současně mapuje i historii kaple sv. Jiří i města Litovel.
Návštěva kaple patří k zážitku každého příznivce gotické architektury i v období, kdy zde žádná výstava neprobíhá. A město Litovel má rozhodně co nabídnout i obdivovatelům renesance či baroka.