Loading...

Hřebečský hřeben, Koclířov, úzkokolejka, Svitavy. 2.část.

Cestopisy

Ráno, nad Hřebčí, cítíme běžně nevyužívané svaly. Snídáme na čerstvém vzduchu a vydáváme se zpět k parkovišti U Tety. Je dobré ušetřit 4 km pěší cesty do Koclířova. Zejména čas se bude hodit. Po klidné snídaní a příchodu na Bus zastávku ani dlouho nečekáme. Pěkně nám to vyšlo. Jinak další jede za hodinu, pak za 4 hodiny.

Předtím jsem o Koclířově vůbec neslyšel. Jsem překvapen, kolik se tu nachází památek. Stoupáme k areálu Českomoravské Fatimy. Cesta se stáčí doleva okolo kostela sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské. Uvnitř zrovna probíhá mše svatá. V zatáčce, naproti kostelu stojí kaple Panny Marie Nazaretské. Odbočujeme cestičkou vpravo a dostáváme se k pomníku Jana Pavla II. Pár kroků od vede na východ méně upravená cesta kolem domku příležitostného občerstvení a končí u začátku křížové cesty s obrázky na stromech stoupajícího stromořadí. Sestupujeme ke kostelu, kde na jeho zadní část navazuje budova Fatimského apoštolátu. Přitom procházíme otevřenou Klášterní cukrárnou. Za ní mezi květinovou parkovou úpravou míjíme Lurdskou jeskyni podél pravostranné aleje. Na jejím konci, se otáčíme u Memoriálu Fatimy. Odtud se vracíme a před zadní stranou kostela scházíme po schodech do dolní části okrasné zahrady pod apoštolátem. Vyjímá se tu nádherné velké bílé sousoší dětí s velikým andělem. Odsud nás už cesta vyvádí nad parkoviště a odsud slézáme k centrální silnici obcí.

Na druhé straně se nachází další velký kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Filomény. Jelikož se Koclířov nalézá v úžlabí téměř nezalesněného údolí, musíme zase se svými závažími na hřbetech, za prudkého slunce a vedra, opětovně stoupat vzhůru.

Do vnitřního areálu kostela, ohrazeného zdí s další křížovou cestou v jejich výklencích, se prochází mohutnou fortnou. Pouze pod ní je trochu stín. Obcházíme okolo kostela až k hřbitovu za ním. Po druhé straně se vracíme a venku před fortnou nás čeká co? No přece místní osvěžovna s Litovelem. Lepší než nic, v tom vedru. Shazujeme batohy a sípeme vyschlými hrdly o pivka. Když zasyčela do našich krků, výčepní zvedla obočí.

Doplnili jsme tekutiny do hrbů a popocházíme kousek k Buszastávce zpět. Museli jsme zjišťovat od jednoho domorodce, kde vlastně autobus naším směrem staví. Všechno rozkopané a na naší straně žádná cedule. Nicméně, dopadlo to dobře a jedeme zpátky k Tetě. Musíme si zopakovat cestu dolů (to je dobře) k vlakové zastávce Hřebeč-Doly. Už to tam známe. Jen už nevychází čas na nové hledání Rezavého potoka odspodu.

Tentokrát se u posledního vlaku sešlo pár lidiček. A vedro se mění na dusno, padají kapky. Přes hřeben nebylo mraky vidět a najednou jsou tu. Někde za hřebenem dokonce hřmí. My ovšem dávno máme odzkoušeno, že člověk je ve vodě nerozpustný.

Nasedáme do vláčku, opět s motorovou mašinkou. A já si prosím chtěl vyfotit parní. Zatím, co se mašinka přesunuje na opačný konec vagónků, má průvodce proslov o této lokalitě. Za deště mu naslouchá jen několik nejzvědavějších a voděodolnějších, včetně nás. Maximálně z nás voda smyje trochu prach.

Po zkrácené přednášce se ptám na tu parní mašinu. Vysvětluje nám, že v polovině trasy, u Nové Vsi u Kunčiny, se parní lokomotiva vlaku od Mladějova  přesune na konec vlaku a vrací se zpět.

Můžeme vystoupit. Náš vlak odjede, a za 20 min. nastoupíme do druhého s parní mašinou, který se bude odsud také do Mladějova vracet. Jsou to poslední vlaky. Doba na přesunování parní lokomotivy se využívá pro krátkou komentovanou procházku (viz úvod historie v I.části), k býv. dolu Hugo Karel. Důl samozřejmě je zavřený, jako všechny, ale člověk se dozví něco z historie.  Název dolu je po permoníku Hugovi. Je to záhadná postava, o které se nikde nic nedozvíte, ač je všudypřítomný. Pátrání po něm je ztráta času. Věřte mi.

Takže provedena fotodokumentace. Stály nám v přestávce modelem obě lokomotivy, parní i motorová, spolu s oběma vlaky. Původní parní, polotendrové lokomotivy, byly používány až do konce provozu. Přes zkoušky využití jiných se žádné neosvědčily. Pro některé byly kolejnice příliš nízké (kvůli jejich váze), i z jiných důvodů.

S rozkošnou parní lokomotivou je cesta v otevřeném dřevěném vagónku ještě romantičtější. Mašinka oddychuje, občas zahoukne, z komína se valí chuchvalce kouře. Trať se kroutí téměř po vrstevnici zelenou přírodou, okolo po obou stranách les. My samozřejmě nejedeme až do Mladějova, nýbrž vystoupujeme u místa našeho plánovaného bivaku. Což jsem naznačil v I. části, kdy jsme o 100m výše stoupali k Dětřichovické hájence. Kruh se pomalu uzavírá.

Z vlaku tady v lese u Vekslu vystupujeme jen my. Museli jsme to nahlásit, protože mašinka jinak zbytečně nezastavuje a nemusí se tak znovu rozjíždět. Za dvě hodinky se bude smrákat. Správný čas na pohodlné ubytování. Tak tady bude klid určitě. Široko daleko ani živáčka. Zakoušíme tu slast naprostého klidu a ticha.

Ráno se nám nechce z pelechů. Vypouštíme tedy z programu původní alternativní cíl – zbytky mladějovského slovanského hradiště z 11. stol. a bývalého hradu Hausperk z 12. stol. na kótě 591 m západně od Mladějova. Mimo náznaku valů a výhledu nic jiného tam není. Cesta do Mladějova by se sice prodloužila jen o 2km, ale o 120 m šplhání do výše. A samozřejmě o čas. Ten rád strávím ve Svitavském pivovaru u svého kmotřence Mouřenína, před 9 lety za účasti pardubické TV slavnostně pokřtěného.

Cesta vlakem do Svitav s jedním přestupem, proběhla v pohodě. Z nádraží využíváme zrovna přijíždějící Bus. Sice nás zaveze jen na autobusové nádraží, ale opět ušetříme 2 km a půlhodinku. Pivovar Na Kopečku s restaurací je totiž skoro na opačném konci města.

Venku se od té doby rozšířila zahrádka, uvnitř přibyl velký pohár a fůra diplomů z vítězných pivních klání. A ne ledajakých! Většina prvních míst z celostátních výstav, zejména v Českých Budějovicích. Máme smůlu, že zrovna dotáčí svrchně kvašené Ale. Nicméně ochutnáme i jiné vzorky. Já z povinnosti svého Mouřenína. Jiskřivě černý s bílou čepicí. Pořád je tak krásně plný, a přitom jemný, jako dřív.  I tak musí člověk krásu vnímat. A vůni. Vůni mnozí přehlíží. Je třeba ke vnímání zapojit všechny smysly.

Mám však štěstí, že ač neděle, objevuje se tu zrovna pan sládek, se kterým vzpomínáme na historii a bavíme se i o budoucnosti. Příští rok bude pivovar oslavovat 10. Výročí. Jsem zvědav, jakou lahůdku na to připraví, a staví v centru Brna další pivovar.

Už dávno jsem zjistil, že pivo je sládkův celý život, a věnuje se mu bez ohledu na volný čas. Nejhlubší vzpomínku mám na malý test, kterým nás zkoušel. V malém porcelánovém hrníčku přinesl ze zákulisí varny na dně cosi zelenožlutého, nadrobeného. Jako kůra z citronu. Hádali jsme, co to je. Vonělo to trochu jako rozemletá grapefruitová kůra. Ale nebyla to. Jednalo se o zvláštní druh chmelu, přidávaný samozřejmě do posledního chmelení jen jako ždibec. Chmel je koření piva a sládci jsou kouzelníci kořenáři. Jsou i různé druhy sladů. No, končím přednášku. Vzpomínky jsou to, co nám nikdo nesebere. Snad jen ten darebák Alzheimer.

Zpět na svitavské nádraží to bereme přes centrum. Město má pěkné historické náměstí – součást Památkové zóny. Musel jsem se samozřejmě také poklonit u nejstaršího, právovárečného domu ve městě, Domu u Mouřenína, podle kterého jsem navrhl jméno tmavému ležáku.

Po příjezdu rychlíku na nádraží, se na něj vrhá horda čekajících, jak husité na hrad nepřítele. Nikdo se kolem sebe moc nedívá a kouká urvat místo. Mezi tím my s bágly. Dopadlo to dobře. Dvě místa k sezení získáváme nadmíru dobře. Po krátké době jsme předložili jízdenky. Vše v pořádku. Až tak asi v polovině cesty zjišťujeme důvod snadného získání míst. Sedíme v I. třídě! Kvůli návalu cestujících to zřejmě bylo tolerováno.

Poslední aktualizace: 5.9.2020
Hřebečský hřeben, Koclířov, úzkokolejka, Svitavy. 2.část. na mapě
Autor: Traper
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hřebečský hřeben, Koclířov, úzkokolejka, Svitavy. 2.část.

Měsíční krajina
Měsíční krajina
Tipy na výlet
Na západ od Moravské Třebové, ve směru na Svitavy, se n…
0.3km
více »
Rezavý potok pod betonárkou v Hřebči
Rezavý potok pod betonárkou v Hřebči
Potok
Při procházení naučné Hřebečské důlní stezky Vás pod…
0.6km
více »
Vyhlídková plošina Nad doly
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vyhlídková plošina Nad doly
Rozhledna
Dvacet pět kilometrů dlouhý Hřebečský hřbet se v západním směru pozvolna…
0.7km
více »
Hřebečské důlní stezky.
Hřebečské důlní stezky.
Tipy na výlet
Hřebečské důlní stezky Po zhlédnutí dokumentu…
1.2km
více »
Hřebečské důlní stezky
Hřebečské důlní stezky
Chodník, naučná stezka
Hřebečské důlní stezky jsou naučné turistické stezky o délce 70 km , které byly slavnostně otevřeny v červenci 2010. Stezky jsou vhodné p…
1.3km
více »
vyhlídka HŘEBEČ
vyhlídka HŘEBEČ
Vyhlídka
Cestou ze Svitav do Moravské Třebové protínáme Hřebečský hřeben a nad…
1.4km
více »
20-08-21 Hřebečský hřeben, Záhada Měsíční krajiny, úzkokolejka, Svitavy. 1.část.
20-08-21 Hřebečský hřeben, Záhada Měsíční krajiny, úzkokolejka, Svitavy. 1.část.
Cestopisy
Minulý rok jsem se téměř nikam nedostal. Ani letos to nebylo o moc lepší.…
1.4km
více »
Turistické rozcestí Hřebeč
Turistické rozcestí Hřebeč
Rozcestí
Nachází se na výrazném zalesněném hřbetu nad silničním tunele na okraji osady Hřebeč u parkoviště, kde je i zájezdní hostinec.…
1.4km
více »
Svazenkové lány pod Hřebečským hřbetem
Svazenkové lány pod Hřebečským hřbetem
Louka
Na svých toulkách přírodou často vídáme žluté lány řepky olejky.…
1.4km
více »
Hugo Hřebeč
Hugo Hřebeč
Tipy na výlet
Postavička, která má svůj domov na Hřebečském hřbetu vás provede úchvatnou…
1.5km
více »
Pomník knížete Johanna II z Lichtensteinu v Boršovském lese
Pomník knížete Johanna II z Lichtensteinu v Boršovském lese
Pomník
Ještě na začátku 17. století velkou část lesů na Moravskotřebovsku…
2.4km
více »
Koclířov - kostol sv. Jakuba Staršieho, apoštola a sv. Filomény
Koclířov - kostol sv. Jakuba Staršieho, apoštola a sv. Filomény
Kostel
Pútnicka obec Koclířov má okrem areálu Fatima aj ďalšiu dominantu, ktorou…
2.9km
více »
Rozhledna na Strážném vrchu u Nové Vsi
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna na Strážném vrchu u Nové Vsi
Rozhledna
Strážný vrch (610 m n. m.) je součástí Hřebečského hřbetu na pomezí Čech a…
2.9km
více »
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 7. den: Vysoké Mýto - pivovary Kujebák a Mejto; cca 9 km dlouhý okruh: Dětřichovská hájenka - rozhledna Strážný vrch na Hřebečském hřbetu - část naučné Hřebečské důlní stezky - Dětřichovská hájenka
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 7. den: Vysoké Mýto - pivovary Kujebák a Mejto; cca 9 km dlouhý okruh: Dětřichovská hájenka - rozhledna Strážný vrch na Hřebečském hřbetu - část naučné Hřebečské důlní stezky - Dětřichovská hájenka
Cestopisy
Úterý 19. 10. 2021 Sotva jsem lehla, tak jsem usnula. Tak na půl hodiny.…
2.9km
více »
Capelinha - replika kaple zjevení
Capelinha - replika kaple zjevení
Kaple
Capelinha – replika kaple Zjevení určená pro země střední a výcho…
2.9km
více »
Koclířov - areál Českomoravská Fatima
Koclířov - areál Českomoravská Fatima
Klášter
Obec Koclířov leží v malebnom prostredí v Českomoravskom pomezí medzi…
2.9km
více »
Koclířov - kostel sv. Jakuba a sv. Filomény
Koclířov - kostel sv. Jakuba a sv. Filomény
Kostel
Nachází se ve svahu uprostřed protáhlé vsi. Je obklopen hřbitovní…
2.9km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 6. den/1. část: Koclířov – poutní místo Českomoravská Fatima,  kostely sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské a sv. Jakuba Staršího a Filomény s křížovými cestami; Mohelnice – městská památková zóna
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 6. den/1. část: Koclířov – poutní místo Českomoravská Fatima, kostely sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské a sv. Jakuba Staršího a Filomény s křížovými cestami; Mohelnice – městská památková zóna
Cestopisy
Pondělí 8. 8. 2022/1. část V noci bylo stejně jako včera, vstáváme…
3km
více »
Za hory, hlavně za doly a na hřebečský Strážný vrch s Hugovou rozhlednou
Za hory, hlavně za doly a na hřebečský Strážný vrch s Hugovou rozhlednou
Tipy na výlet
Tento tip na výlet do okolí Moravské Třebové by měl potěšit…
3.4km
více »
Za památkami do Moravské Třebové
Za památkami do Moravské Třebové
Město
Ve městě Moravská Třebová je ukryto mnoho druhů architektury, s…
5.7km
více »
zavřít reklamu