Jedeme do našich severních hor - 1. den - Praha: Rudná - pivovar Parovor; Nové Město -Tančící dům a Pivní přístav; Modřany - rozhledna Sofie; Radlice - Vyhlídka na koně Převalského a pivovar Potmehúd
První část letošního léta jsme projezdili část severovýchodu naší republiky. Vzali jsme to do Broumovských stěn, pokračovali přes Orlické hory, ale nejvíc jsme toho prochodili v Jeseníkách. Ještě chceme do Beskyd, ale to si necháme na někdy jindy. To už nám časově nevycházelo.
Teď jsme se rozhodli jet na sever. Sice jsme se tam pohybovali vloni i před třemi roky, ale zbyly nám tam nějaké rozhledny, které jsme nestačili navštívit. Chyběly nám 3 dny, aby si je Ota mohl všechny odškrtnout.
Když už se vydáváme tímto směrem, tak jsem naplánovala delší trasu, abychom poznali další spoustu zajímavých míst a samozřejmě i pivovarů. Chceme navštívit Lužické a Jizerské hory i Krkonoše, cestou se zastavit v Českém ráji i v řadě dalších zajímavých míst. Vždyť u nás je všude tak krásně.
Doma jsme byli skoro 4 týdny, užili jsme si dětí i vnoučat, setkali se s kamarády, ale už nás to táhne ven. Už se těšíme. I když, my se těšíme už od té doby, kdy jsme v pátek 16. 7. zastavili před domem.
Den před odjezdem jsme upravili víc než rok starý plán. K vánocům jsme dostali voucher do Prahy do Tančícího domu. Původně platil do konce dubna, jenže kvůli covidovým opatření bylo v té době zavřeno. Proto ho prodloužili do konce roku. Situace se už zase trochu zhoršuje a kdo ví, co bude na podzim, až se vrátíme. Tak ho zítra musíme využít.
Středa 11. 8. 2021
Vyjíždíme dopoledne. Než jsme všechno nanosili do auta a vypravili se, je půl jedenácté. Většinou se Praze zdaleka vyhýbáme. Tentokrát tam musíme. Hned na okraji v Rudné se zastavujeme v pivovaře Parovor. Majitelem a sládkem je Pavel Rokoš. Nejdřív si prý uměl uvařit tak max. kafe. Ale měl rád pivo, ne vždy mu průmyslově vyráběné pivo chutnalo a tak se rozhodl zkusit si ho uvařit sám, když se nechtěl stát abstinentem. Začal doma na plotně ve dvacetilitrovém kastrolu. Nakonec se mu to povedlo. Kamarádi ho v tom podpořili a tak postupně výrobu rozšiřoval. Nakonec si místo garáže vedle rodinného domku postavil r. 2018 malý pivovárek, dokonce snad nejmenší u nás. Má varnu na 500 litrů a tři tanky, kde pivo měsíc až dva zraje. Stále zkouší nové a nové receptury, rád experimentuje. Při výrobě používá smkové větvičky, různé bylinky, dokonce ho jednou vařil i s přidáním tvrdého chleba. Sotva tam prý najdete znova to, co vám před časem chutnalo. Proto pivo nedává do restaurací, natočit si ho můžete nechat jen u něj. Ale piva prý chutnají. A proč Parovar? - není to proto, že by pivo vařil na páře. Jen to tak pěkně vyšlo: PAvel ROkoš VAŘí. Jen ten háček na konci umazal.
I když jsme věděli, že otevírají až odpoledne, chtěli jsme vidět, kde ho vaří. Je to čtvrť hezkých domků. Právě na jednom je cedulka Pivovar, ve dvoře jsou vidět prázdné petky, ale nic dalšího tam psáno není. Doma skutečně nikdo nebyl. Na stránkách pivovaru jsem si však přečetla, že jeho pivo je možno koupit o kus dál - v obchůdku Dobroty od Kačky. Tam už jsme uspěli, kupujeme dvě skleněné sedmičky.
Teď už chceme do Prahy, ale do centra autem nepojedeme. Původní úmysl nechat ho na Zličíně nevyšel. Všechna parkoviště u obchodních center jsou placená. Kousek se vracíme - zajíždíme mezi paneláky, kde je celá řada možností. Parkujeme v blízkosti zastávky MHD Nový Zličín. Za 6 minut už sedíme v autobuse a za další chvíli nastupujeme ve Zličíně na metro. V Praze už jezdíme zadarmo, tak si to užíváme. Ze zastávky Karlovo náměstí to do cíle máme 2 bloky.
Tančící dům byl postavenr r. 1996 podle návrhu Vlada Miluniće. Ke stavbě ho inspiroval slavný taneční pár Fred Astair a Ginger Rogersová, proto se mu často přezdívá Ginger a Fred. Tyto tanečníky připomínají dvě věže v průčelí budovy. Na vrcholu věže Fred je kopule, tvořená trubkovou konstrukcí a je potažená nerezovou síťovinou, má tak připomínat hlavu medúzy. Dům má devět pater, je nesymetrický - je to vidět i z nábřeží - okna nejsou v jedné rovině. Proto jsou i nesymetrické místnosti, stěny mají šikmé. Je tady restaurace, ale i možnost luxusního ubytování.
Když jsme vešli, je tady skutečně luxus. Výtahem jedeme k restauraci v předposledním patře. Poslední patro na vyhlídkovou terasu se musí pěšky. Voucher nás opravňuje ke vstupu na tuto terasu, kam se běžně platí vstupné 100,- Kč na osobu. Navíc můžeme čerpat 20 % slevu na občerstvení, které i tak vyjde víc než draze. Jsme však v Praze na atraktivním místě, tak se nesmíme divit. Do Prahy jezdíme poměrně často, známe ji dost, ale pohledy na známá míst z neobvyklých míst nás vždy zaujmou. Dnes máme i nádherné počasí, tak si to užíváme. Dokonce se nám podařilo zabrat jedno z nejlepších míst. Popíjíme pivo (Ota) a víno (já), kocháme se výhledy a jsme spokojeni. Vidíme hladovou zeď s rozhlednou na Petříně, Hradčany, Národní divadlo. Dlouho tu však nezůstáváme, je tu spousta zájemců, kteří se také chtějí pokochat.
Času máme dnes dost, nikam nepospícháme a tak se ještě chceme někam zajít podívat. Já jsem si vzpomněla, že jsem někde četla, že v Radlicích má být otevřena nová rozhledna. Když jsem hledala, kde je, objevila jsem ještě jednu novou vyhlídkovou věž v Modřanech. Tak to vše krásně metrem a tramvají objedeme.
Vracíme se na Karlovo náměstí, když si Ota všimne hospůdky Pivní přístav. Je to stylové - jsme u Vltavy. Když jsme si přečetli nabídku, tak jsme docela žasli. Čas máme, Ota hned tak za volant nesedne, jdeme něco ochutnat. Já dávám kyseláče od Matušky (neustále musím ochutnávat nějaké speciality), Ota IPU z létajícího pivovaru Crazy Clown. Oba jsme si pochutnali. Mají tady i obrovskou nabídku lahvových piv, ale jezdit s nimi po Praze nechceme. Třeba se tu někdy zastavíme.
Metrem jedeme na Smíchovské nádraží, autobusem popojíždíme k poliklinice Modřany. Tam u obchodního střediska Sofie je štíhlá žlutá kovová rozhledna Sofie. Byla postavena při rekonstrukci Sofijského náměstí r. 2020. Jdeme nahoru, i když Ota říká, že tady nic vidět nemůžeme. Ale nakonec jsme překvapeni. Vidíme pár vzdálených kopečků, samozřejmě obytné komplexy a novou radnici Prahy 12 i velkoformátové nápisy v dlažbě náměstí. Také vidíme část Modřanské rokle, kterou jsme si před dvěma lety prošli.
Vracíme se na metro a popojíždíme na zastávku Radlická. K rozhledně - Vyhlídka na koně Převalského je to 1,5 km, ale máme štěstí. Dobíháme na autobus č. 153. Ušetřili jsme si tak docela slušné stoupání. U výběhu pro koně Převalského jsou tři vyhlídky - dvě jsou jen takové trošku zvýšené plošiny - my jdeme k té třetí, ta je patrová. Je odtud pěkně vidět na Prahu, jsou tu i panoramatické obrázky. Čteme si informace o zde chovaných koních. Ty jsme zahlédli, až když jsme se vraceli. Mají tam dřevěný domek, asi tam měli krmení, protože najednou vychází na pastvinu. Aspoň jsme si je mohli zblízka prohlédnout. Jsou to fešáci.
Na metro už jdeme pěšky. Ještě jsme si všimli, že na balkoně v jednom domě v ulici Nad Kovářkou mají reklamu na pivovar Potmehúd, byl uveden i na zvonku. Doma však nikdo nebyl. Jak jsme později zjistili, je to létající pivovar, který založili dva Slováci r. 2018.
Metrem se vracíme na Zličín, autobusem popojíždíme k autu a odjíždíme. Začínáme mít hlad. S sebou máme jen škvarkové placky - to stačí. Je horko, ani moc jíst nepotřebujeme.
Nepočítali jsme s tím, že se v Praze tak dlouho zdržíme. Spaní jsme si naplánovali o pěkný kus dál. Teď přemýšlíme, kde přespíme. Vzpomněli jsme si, že vloni jsme spali u starého hřbitova v Chržíně. Daleko to není a je to skoro na trase. Než jsem povlékla postele a v autě to urovnala, uvařila se rýže. Omáčku jsem měla vařenou z domova, takže večeře už byla za chvíli. Zapíjíme to pivem z pivovaru Parovor a jsme spokojeni.
Venku je stále teplo. V deset hodin je ještě 20 stupňů. Předpokládáme, že bude teplo i v noci. Dveře necháváme proto pootevřené. Už se těšíme na zítra na pořádný výšlap. Města jsme si už užili dost.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.075, 14.414)
Poslední aktualizace: 26.12.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 1. den - Praha: Rudná - pivovar Parovor; Nové Město -Tančící dům a Pivní přístav; Modřany - rozhledna Sofie; Radlice - Vyhlídka na koně Převalského a pivovar Potmehúd
Most Legií
Most
Most Legií je sedmým mostem přes Vltavu na území města Prahy (po proudu řeky). Most spojuje Národní třídu (tehdy Nové aleje) přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou Stranou. Je to první most v Praze, který se budo…
0.1km
více »
Střelecký ostrov
Ostrov
Ostrov o výměře cca 2,5 ha leží mezi Slovanským a Dětským ostrovem. Je přístupný z mostu Legií. Ostrov měnil v průběhu doby svou velikost i podobu a s tím se měnily i jeho názvy. Říkalo s…
0.1km
více »
Střelecký ostrov Vám přiblíží okolní krásu za každého počasí
Tipy na výlet
Praha nabízí nepřeberné množství nádherných míst. Stačí sestoupit z Mostu Legií na Střelecký Ostrov. Budete překvapeni, kolik krásy z něj můžete vidět. Přes most Legií jezdí travaje 6, 9 a 22. Tento most spojuje Národní třídu a Újezd.Střelecký Ostrov získal své jméno díky tomu, že už za vlády Karla IV. měli pražští střelci privilegium cvičit na ostrově střelbu z luků a kuší. Po…
0.1km
více »
Praha 1 - Slovanský ostrov - Žofín - pamětní deska Zdeněk Fibich
Památník
Představitel hudebního romantismu. Po smrti své první manželky Růženy se oženil s její setrou Betty. Kromě hudby se zajímal i o literární dějiny a malířství. Působil v Prozatímním divadle i v Národním divadle. Zemřel v nedožitých padesáti letech a je pochován na Vyšehradě.
0.2km
více »
Praha 1 - Slovanský ostrov - Žofín - pamětní deska Eduard a Julius Grégr
Památník
Datum narození Juliuse Grégra je 19.12. a nikoliv 19.2., jak uvádí pamětní deska. Krom toho, že oba bratři byli politici s poměrně radikálními názory, byl Eduard dále přírodovědcem a antropologem. Julius založil deník Národní listy a byl i jeho spoluvlastníkem. Byli poslanci zemského sněmu a Eduard i říšské rady.
0.2km
více »
Praha 1 - Slovanský ostrov - Žofín - pamětní deska Ľudovít Štúr
Památník
Ve své době nejvýznamnější představitel slovenského národního života. Poslanec uherského sněmu, hlavní aktér Slovenského povstání 1848-49, jazykovědec, učitel, novinář. Mezi jeho názory patří odmítání tržního hospodářství, schvalování protižidovské politiky, zavrhování demokratické politické koncepce.
0.2km
více »
Praha 1 - Slovanský ostrov - Žofín - pamětní deska Ivan Franko
Památník
Celým jménem Ivan Jakovyč Franko. Významný ukrajinský básník, spisovatel, buditel, etnograf, překladatel… Stylově patří k realistům a je považován za nejvýznamnějšího básníka po Ševčenkovi. Některé jeho sbírky, např. v Rusku proto zakázané, šířily mezi mládeží revoluční nálady. Krom poezie napsal více jak 100 povídek a novel a 10 románů.
0.2km
více »
přívozem od Národního divadla na Dětský ostrov
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás opět pozvu na projížďku přívozem,tentokrát do samého centra Prahy.Start se nachází nedaleko Národního divadla naproti domu zvanému Hollar.Zde je stanoviště spole…
0.2km
více »
Dětský ostrov
Ostrov
Dětský ostrov leží na Vltavě při levém smíchovském břehu mezi mostem Legií a mostem Jiráskovým. Má rozlohu 1,83 ha. Dříve bylo na Vltavě v těchto místech více menších ostrůvků, jejichž tvar a velikost se měnily …
0.2km
více »
Praha - most Legií
Most
Jednym z ôsmych pražských mostov, ktoré spájajú Staré Mesto a Malú Stranu ponad rieku Vltavu je most Legií. Dnešný cestný most Legií nahradil pôvodný kovový reťazový most cisára Františka Josefa I., ktorý bol post…
0.2km
více »
Praha - Slovanský ostrov - Žofín
Ostrov
Najkrají Ostrov v srdci Prahy, Slovanský Ostrov, často nazývaný aj Žofín bol vytvorený postupný naplavovaním zeminy tokom rieky Vltava za Štikovskými mlynami v 17. storočí. V priebehu storočí sa stal miestom stre…
0.2km
více »
3D tištěný dům Prvok na Střeleckém ostrově v Praze
Tipy na výlet
Na Střeleckém ostrově se na pontonu na vodě uhnízdil podivný tvor Prvok. Jedná se o první dům na vodě, který byl vytištěn technologií 3D. Autorem myšlenky realizace 3D tištěného domu je sochař Michal Trpák (www.mi…
0.2km
více »
Praha, Nové Město - Masarykovo nábřeží
Ulice
Masarykovo nábřeží spojuje Jiráskovo náměstí s vyústěním mostu Legií. Zbudováno bylo v roce 1903 a společně se Smetanovým nábřežím neslo název Františkovo nábřeží. Od roku 1912 pak Riegrovo…
0.3km
více »
Praha - Slovanský ostrov
Ostrov
Jediný Ostrov na Vltavě s významnější parkovou úpravou má rozlohu 2,2 ha. Je třistapadesát metrů dlouhý a v nejširším místě měří 95 m. Ostrov vznikl postupnými nánosy půdy za Šítkovskými mlýny, které stávaly v m…
0.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Národní Divadlo, Praha
Dům, budova
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
0.3km
více »
Sovovy mlýny
Dům, budova
V těchto místech stával snad vůbec první pražský mlýn. Nejstarší písemná zmínka o mlýnech na Kampě je z roku 1393, ale mlýny zde klapaly již mnohem dříve. Pojmenování se měnilo podle majitele: v 15. století mlýn…
0.4km
více »
Praha, skulptura Židle na Kampě
Socha
Obrovská šestimetrová židle, která je dnes umístěna na zdi zdymadla naproti Sovovým mlýnům je dílem studentů ateliéru Kurta Gebauera z UMPRUM a byla zde umístěna v červnu 2003. Zhotovena…
0.4km
více »
Šítkovská vodárenská věž
Dům, budova
Současnou věž předcházela řada věží, jež měly podobný osud, totiž všechny vyhořely. První věž pro vodárnu horního Nového Města pražského byla postavena v roce 1495, však vzápětí vyhořela, následně se vše opakova…
0.4km
více »
Mánes
Dům, budova
Mánes byl původně Spolek výtvarných umělců založený v roce 1887 žáky Akademie výtvarných umělců a Uměleckoprůmyslové školy. Pořádal pravidelné výstavy v Praze a dalších českých i cizích městech. Jeho prvním star…
0.4km
více »
Praha, Staré Město - Krannerova kašna
Kašna
Krannerova kašna (nazývaná též Hold českých stavů) se nachází v Praze Na starém městě, v malém parčíku na Smetanově nábřeží. Jde o 29 metrů vysoký pomník císaře Františka I. (1768-1835), kombinovaný s kašnou. V době svého vzniku nejvyšší pomník v Praze.
Autorem kašny je architekt Josef Ondřej Kranner (1801 - 1871), který se nechal inspirovat Krásnou studní (Schöner Brunnen) v německém Norimberku. Na sochařské výzdobě se po…
0.4km
více »
Socha Harmonie na pražské Kampě
Socha
Malý kousek od Muzea Kampa směrem proti proudu řeky najdeme zajímavou sochu modlícího se muže. Je inspirována Šri Činmojem, autorem je britský sochař Kaivalya Torphy a odhalena byla 23. října 2009. Šrí Činmoj byl …
0.4km
více »
Žlutí tučňáci na Vltavě
Zajímavost
Na Vltavě poblíž Muzea Kampa je umístěna řada žlutých plastových tučňáků, kteří v noci svítí. Je to dílo výtvarné skupiny Cracking Art Group. Tučňáků je 34 a byli sem instalováni v roce 2008.
Tučňáky si můžete pr…
0.5km
více »
Bronzová miminka na pražské Kampě
Socha
Když se budete procházet po pražské Kampě, určitě nepřehlédnete obří batolata s bizardně změněnými hlavami. Jejich autorem je sochař David Černý, jehož díla zná i ten, kdo se o umění ale vůbec nezajímá. Před pár l…
0.5km
více »
Kampa
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami, zejména po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541. Břehy byly pevně zformovány po r. 1600. Na ostrově nejprve vznikaly zahrady a teprve …
0.6km
více »
Werichova vila
Dům, budova
Nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě stojí osamocený domek, bývalá koželužna z počátku 17. století., zvaný domek Dobrovského. Okolní zahrada se někdy v 16. století nazývala…
0.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha, Lennonova zeď
Pomník
Od sedmdesátých let minulého století známá jako Zeď nářků, kde se čas od času objevovaly křídou psané, povětšinou milostné, básně.
V roce 1980, po smrti Johna Lennona, zde byl vytvořen…
0.7km
více »
Praha - Staré Město
Městská část
Staré Město se rozkládá na pravém břehu Vltavy. Tato městská část je nejbohatším uceleným souborem památek a byla zapsaná do seznamu památek UNESCO. Město leží naproti Pražského Hradu a rozprostírá se od Karlova…
0.7km
více »
Lanovka Petřín
Lanovka
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na principu vodní převahy. Doprava zastavena roku 1914, v roce 1932 prodloužena a elektrifikována, v provozu do roku 1965. Obnovena v letech 1983-85, délke 510 m, doba jízdy 3 min, použito opravené hnací soustrojí z roku 1932.
0.7km
více »
Staroměstské náměstí
Městská část
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
1.2km
více »
Praha
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři.
Praha je…
1.4km
více »