Jedeme do našich severních hor - 16. den - odpoledne: zřícenina hradu Grabštejn; rozhledna Heřmanice
Čtvrtek 26. 8. 2021 - odpoledne
Opouštíme Hrádek nad Nisou, ale také oblast obrovského množství skal, ve kterých jsme se poslední dny toulali. Pár dnů žádné neuvidíme.
Původně jsme chtěli zajet k jezeru Kristýna, ale v tomhle počasí koupání rušíme. I když Ota ještě před dvěma hodinami tvrdil, že se určitě půjde vykoupat, a to za každého počasí. Už ho to přešlo. Stačí mu prý voda shora.
Odjíždíme tedy rovnou na východ na parkoviště nad Grabštejnem. Původně gotický hrad Grabštejn byl postaven na skalnatém kopci ve 13. století, v 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Z té doby je i nádherná renesanční kaple sv. Barbory - díky bohaté výzdobě a vnitřnímu vybavení je považována za perlu renesance a raného manýrismu u nás. Původní nástěnné malby představují figury andělů, světců a alegorie Ctností a Nectností.
V této renesanční podobě se zámek téměř zachoval do dnešní doby. Opravy byly prováděny hlavně po požárech. R. 1945 byl zámek znárodněn a začal chátrat. Rozhodně ho nezachránila ani armáda, která se sem r. 1953 nastěhovala. I když se r. 1970 vystěhovali, stále to byl vojensky střežený prostor. To nevadilo vandalům a hledačům pokladů, kteří se dostanou všude. Zkáze zámku jen pomohli. Když ho r. 1990 získal Státní památkový ústav, byla to již neobývaná zřícenina. Prakticky až do r. 2010 probíhala oprava hradu, který je dnes otevřen veřejnosti.
K hradu se jdeme podívat. Mělo by být ještě otevřeno, ale pokladna je zavřená. Možná je pokladní současně průvodkyní. My jsme však dovnitř ani nechtěli. Já bych tam v respirátoru prohlídku nezvládla. Po 10 minutách se začínám dusit a kašlat. Alespoň si prohlížíme přístupné nádvoří.
Tady nás chytila další průtrž. Voda teče všude. Chvíli stojíme pod stříškou, jenže už není kam před vodou utéct. Sice na nás neprší, ale za chvíli bychom stáli ve vodě. Raději mizíme do krčmy. Tam je jistota, že budeme v suchu. Bohužel Pitra pivo nemůže, za chvíli chceme odjet, tak dáváme aspoň zmrzlinu. V té zimě nás nic lepšího nenapadlo. Bohužel o to mi je větší zima.
Pak jsem ještě nakoukla do přilehlé zahrady, kudy vede Stezka smíření s pískovcovými pomníčky. Stezka vznikla v letech 1993 - 2017 díky opernímu pěvci Luďkovi Velemovi, který v těch letech uspořádal 25 benefičních koncertů. Jenže instalaci pomníčků nekonzultovali s vlastníkem, ani se členy Státní památkové péče a jako černou stavbu ji museli odstranit. Nakonec vše dobře dopadlo. Po čtyřech letech, roku 2021 ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Správou státního hradu a zámku Grabštejn se pomníčky do zahrady mohli vrátit. Projít se tam však nejdeme. Už nám to všudepřítomné mokro vadí, i když to vypadá zajímavě.
Následující zastávku plánujeme v Heřmanicích ve Frýdlantském výběžku. Původně jsme chtěli jet přes Polsko, bylo by to kratší. Ale raději se držíme doma, ať nemáme problémy při příjezdu do republiky. Stačilo, když jsme se včera přiblížili k polským hranicím, už jsem dostala SMS, že mám při návratu do republiky vyplnit nějaký formulář.
Jedeme okreskami, současně hledáme nějakou šikovnou odbočku, kde by se nechalo přespat, ale okolo jsou samé kopce. Utěšujeme se tím, že mám napsáno, že na parkovišti u rozhledny Heřmanice se nechá přespat.
Normálně by to asi šlo, asi by se tam našlo i trochu rovnější místečko. Jenže tu jsou všude stromy a já už nechci další noc slyšet, jak to ze stromů opět bubnuje. Momentálně moc neprší, jdeme se podívat aspoň na rozhlednu. Je to k ní cca 150 m trochu do kopce. Vstup je volný.
Rozhledna má trochu nezvyklý tvar - připomíná okurku, někdo v tom vidí penis. Projekt připravili mladí architekti - absolventi Technické univerzity v Liberci. Až pak ji nabízeli starostům obcí Libereckého regionu. Nakonec uspěli právě v Heřmanicích. Jen původní termín 2009 museli odložit, hlavně kvůli mimořádným výdajům s povodněmi r. 2010. Rozhledna je postavena z modřínového dřeva s ocelovou výztuží. Je 23,7 metrů vysoká, na vyhlídkovou plošinu ve výši 22,3 metru vede 99 schodů, které vedou po obvodu věže,která má v průměru 5 metrů. Dokonce zde je dvojité schodiště – zvlášť pro výstup a pro sestup. Slavnostně byla otevřena 15. září 2012. Z rozhledny je výhled na Jizerské i Lužické hory, Žitavskou nížinu, část Heřmanic, Dětřichov nebo elektrárnu Turów v Polsku. Výhledy bohužel popsané nejsou, tak jen odhadujeme, co v mracích vidíme nebo také nevidíme. Ota se stále ještě kochá, já mezitím hledám v mapě, kde by se blízko nechalo přespat.
Nakonec jsme šikovné místečko našli na odbočce ze silnice s cyklostezkou, která vedla k čedičovému Kodešovu lomu. Je to tady bez stromů, jsme prakticky na nějaké náhorní rovině, vidíme polskou rozhlednu Hvozd. Pozorujeme různé tvary mraků, které se docela pěkně na obloze honí. V dálce před námi se točí větrné elektrárny a pěkně blikají. Zatím neprší, v autě je docela teplo, i když venku je 14 stupňů.
Nejdřív jsme našli něco relativně suchého, hlavně boty. Pak jsme si uvařili grog a dali večeři. Tentokrát nemáme pivo. V Hrádku nad Nisou jsem koupila stáčený Cabernet Savignon, který jsem raději předem ochutnala. Překvapilo mne, jak je dobrý. I teď si ho vychutnáváme. K tomu posloucháme program na ČT 2 a upravujeme program na deštivý zítřek.
Zatím kupodivu neprší, ale je zataženo. Větrníky proti nám už blikají červeně. Už je tma a samozřejmě se ochlazuje. Venku je 13 stupňů. To není moc. V autě máme skoro 18, ale nefouká sem, takže to zatím zvládáme. Už si zvykáme.
Je fajn, že jsme oba stejně praštění. Kdybychom nebyli, tak v tomto počasí jsme už dávno doma. Suché oblečení sice na převlečení ještě máme, jenže je otázka, zda je skutečně suché. To vlhko se v autě dostane všude. Jenže my jsme se shodli na tom, že ten dnešní den byl vlastně úžasný. A to je na tom to nejlepší, že si to oba užíváme za každého počasí.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.846, 14.876)
Poslední aktualizace: 28.1.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Chotyně
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 16. den - odpoledne: zřícenina hradu Grabštejn; rozhledna Heřmanice
Hrad a Zámek Grabštejn
Tipy na výlet
Mezi městy Hrádek nad Nisou a Chrastavou se nachází hrad, jehož návštěvu Vám musíme vřele doporučit. Jedná se o hrad Grabštejn.
Počátky existence hradu datujeme do 13. století. Dominantou hradu byla již ve 13. st…
0.2km
více »
Hrad - zámek Grabštejn na Liberecku
Hrad
Hrad – zámek Grabštejn na Liberecku.
Hrad jsem navštívila je to pár let,ale vzpomínky na něj mám doposud uložené….zvlášť na kapli sv.Barbory,která byla úžasná oproti druhým místnostem, kte…
0.5km
více »
Grabštejn – hrad a zámek
Hrad
Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se nalézá město Hrádek nad Nisou. Výraznou dominantou tohoto města i jeho okolí je hrad Grabštejn, jehož dějiny jsou úzce propojeny s dějinami Hrádku i celé Žitavy. A tudíž…
0.5km
více »
Znovuzrozený hrad Grabštejn
Tipy na výlet
Na uvítanou jara jsme si zvolili hrad Grabštejn, který se tyčí nad obcí Chotyně nedaleko Hrádku nad Nisou. Přestože železniční Doprava do o…
0.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Grabštejn
Hrad
Rozsáhlý areál hradu a zámku Grabštejn stojí na návrší nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku. Původní hrad připomíná okrouhlý bergfrit. Návštěvníci si mohou prohlédnout severní palác, věž s Vyhlídkou a přístupn…
0.7km
více »
Chotyně
Vesnice
Obec, pocházející ze 14. století. V minulosti zde byly zaznamenány pokusy o těžbu zlata a uhlí, které však byly marné. Žádná naleziště, která by stála za založení a zařízení těžebního místa, nalezena nebyla. Ned…
1.6km
více »
Hrádek nad Nisou
Město
Hrádek nad Nisou leží v Severních Čechách, severozápadně od města Liberec. Městečko se rozkládá v těsném sousedství hranic tří států a to České republiky, Německa a Polska. Jihozápadním směrem od městečka najdem…
2.2km
více »
Hrádek nad Nisou
Cestopisy
Hrádek nad Nisou
Hrádek nad Nisou se nachází v severních Čechách v okrese Liberec. Leží na okraji Lužických hor, asi 20 km severozápadně od Liberce a 6 km jihovýchodně od Žitavy, blízko česko – německo – polského …
2.4km
více »
Žitavské hory na kole.
Trasy
Tentokrát nás naše kola zavedou do Libereckého kraje a do Saska. Auto necháváme na okraji Hrádku nad Nisou u zatopeného lomu Kristýna. Sedáme na kola a…
2.4km
více »
Hrádek nad Nisou - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se nalézá město Hrdek nad Nisou. V samotném městě i blízkém okolí je několik zajímavých míst, která lze navštívit. Jedním z nich je renesanční kostel sv. Bartoloměje, o kterém je první zmínka z roku 1286. Tehdy měl tento katolický kostel nechat postavit Otto z Donína. Avšak podoba kostela se nedochovala, jelikož stavbu značně poškodily…
2.5km
více »
Trojmezí u Hrádku nad Nisou
Tipy na výlet
Trojmezí je obecně označení místa, kde se stýkají hranice tří zemí. V ČR jsou taková místa celkem 4 a právě o jednom z nich bude tento příspěvek.
Jedná se o hraniční bod mezi Českou Republikou, Německem a Polskem…
2.6km
více »
Popova skála
Tipy na výlet
Nejvýchodnější část Lužických hor je jistě jednou z jejich turisticky nejzajímavějších částí. V této oblasti se nachází větší množství skal, z nichž mnohé nabízí nádherný výhled po okolních svazích. Jednou z takov…
2.6km
více »
Město Hrádek nad Nisou na okraji Lužických hor
Město
Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se nalézá menší, ale velice příjemné město Hrádek nad Nisou, kterým protéká řeka Lužická Nisa. Původní název osady byl Gród neboli hrad. Nejstarší písemné zmínky o Hrádku p…
2.6km
více »
Chrám Pokoje – kostel ve slohu saské novorenesance v Hrádku nad Nisou
Kostel
Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se nalézá město Hrádek nad Nisou. V samotném městě i blízkém okolí je několik zajímavých míst, která lze navštívit. Jedním z nich je Chrám Pokoje, který se nachází mezi uli…
2.6km
více »
Bílý Kostel nad Nisou - Grabštejn - Hrádek nad Nisou - Dolní sedlo - Lvová
Trasa
Další trasa, tentokráte ve východní části Lužických hor vede z Bílého Kostela přes Grabštejn , Hrádek nad Nisou až do Lvové, z které můžete pokračovat na nedaleký zámek Lemberk a dále přes Zdislavinu studánku a ry…
4km
více »
Kristýna - jezero a rekreační areál
Letovisko
Kristýna je přírodní jezero s přilehlým rekreačním areálem poblíž města Hrádek nad Nisou, na česko-německo-polském trojmezí.
Je to zatopený bývalý důl na lignit, uprostřed s větší…
4.1km
více »
Trojzemí u města Hrádek nad Nisou - hranice třech států = Česka, Německa a Polska
Výletní místo
Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se nalézá město Hrádek nad Nisou, kterým protéká řeka Lužická Nisa.
Město svou polohou poblíž česko-německo-polského trojzemí, pěstuje čilý kulturní styk se svými souse…
4.6km
více »
Trojzemí (Hrádek nad Nisou) na severu České republiky
Hraniční přechod
Jednoho dne jsme jeli z Liberce směr Hrádek nad Nisou. Nedaleko od tohoto města se nachází státní hranice. A není to jen tak ledajaká hranice. Toto místo se nazývá trojzemí a stýká se zde hranice třech států = Čes…
4.6km
více »
Turistická známka č. 2097 - Trojmezí Česko-Německo-Polsko
Turistická známka
Hraniční trojmezí, též trojzemí nebo trojstyk, je geografický bod, kde se setkávají hranice tří geografických celků stejné úrovně (země, provincie, státy, spolkové země, ale i nepolitické útvary jako povodí, úmoří, kontinenty, geologické celky). Trojmezí je přirozený jev vznikající na každém styku tří území. U významně…
4.6km
více »
Kozí Hřbety
Skalní útvar
Hřbet začíná u Horního Sedla vrcholem Ostrý (507 m), na jehož jihozápadním svahu jsou u vrstevnicové cesty nevelké pískovcové věže Trojzubec a Poutník. U rozcestí na východním svahu vrchu je tzv. Landvašský kříž…
4.8km
více »
Horní Sedlo
Vesnice
Horní Sedlo je nevelká rekreační osada, ležící na stráni pod horským sedlem mezi Hřebeny a Ostrým vrchem, asi 3,5 km jižně od Hrádku nad Nisou. Původně se nazývala jen Sedlo (Pass) a jako…
4.9km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bílé kameny
Zajímavost
Bílé kameny tvoří izolovanou, morfologicky výraznou skupinu skal asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomína…
5.5km
více »
Popova skála
Skalní útvar
Výrazná pískovcová skála (565 m), vypínající se severně od Krásného dolu, je dominantou severovýchodního cípu Lužických hor. Skalnatý vrcholek vytvářejí tektonicky porušené svrchnokřídové pískovce. Původně vodor…
5.5km
více »
Přes Bílé Kameny do Hrádku nad Nisou
Tipy na výlet
Za výchozí bod dnešního putování, jsem zvolil obecJednáRynoltice, nacházející se asi 17km západně od Liberce a 4km severovýchodně od Jablonného v Podještědí. Obec leží na silnici E13/I. spojující Českou Lípu s Li…
5.6km
více »
Chrastava
Městečko
Chrastava leží v Severních Čechách, severozápadně od města Liberec. Městečko se rozkládá v údolí pod vrcholky Jizerských hor a u severního okraje přírodního parku Ještěd. Město je postaveno u soutoku Lužické Nisy a Jeřice. Jižně z města je u osady Andělská hora postavena sjezdová trať s lyžařským vlekem. Z města do přírodního parku Ještěd vede celá řada značených turistických…
7.4km
více »
Kryštofovo Údolí
Vesnice
Nedaleko Liberce, spadajícího již téměř do Frýdlantského výběžku naší republiky, se tyčí krásná hora Ještěd a právě pod ní můžete nalézt malebnou starodávnou vesničku Kryštofovo Údolí. Je jednou z mála našich obcí, kde se ještě podařilo dochovat zbytky staré lidové sudetoněmecké architektury na letitých stavbách. Pro návštěvníky, toužící po nových poznatcích, je zde k dispozici…
9.2km
více »
Oybin
Zřícenina
Romantická zřícenina hradu Oybin, stojící na temeni pískovcové Stolové hory, je jednou z největších turistických zajímavostí Žitavského pohoří. Hrad byl postaven v místech, kudy již v dávných dobách procházela v…
9.5km
více »
Lemberk
Zámek
Zámek Lemberk vévodí krajině pod Lužickými horami nedaleko Jablonného v Podještědí. Zámek Lemberk se nachází na Českolipsku v Libereckém kraji. Návštěvníci si mohou na zámku prohlédnout renesanční a barokní interi…
9.9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Ještěd
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
15.5km
více »