Jedeme do našich severních hor - 28. den-dopoledne: Krkonoše-Jánské Lázně: 16 km dlouhý výlet: rozhledna Černá hora-Sokolská a Černá bouda-vyhlídková věž Černohorské rašeliniště a NS-Kolínská bouda-sedlo Sokol-rozhledna Hnědý vrch-Lesní a Hrnčířské boudy
Úterý 7. 9. 2021 - dopoledne
Večer bylo jasno a rychle se ochlazovalo, v noci se zatáhlo a dokonce se oteplilo. Ve mně se probudila moje rosnička - mění se počasí, mění se tlak a já špatně spím. Od 3 hodin jsem byla víc vzhůru, než jsem spala. Proto jsem byla ráda, že jsme se večer domluvili, že vstaneme už v 7 hodin, na nás tedy dost brzy. Na dnešek totiž máme poměrně náročný program.
Je lehce zataženo, 13 stupňů, ale nefouká to. Ani tedy při snídani moc nemrzneme. Ráno upravili na dnešek předpověď počasí. Má být oblačno, občas déšť, příp. bouřky. Takže rosnička ve mně nelhala. Program neměníme, jen je nám líto, že nebudeme mít tak hezky jako včera - to nám ten výlet skutečně vyšel.
Jedeme na východ - do Jánských Lázní. Cestou se zastavujeme v Černém Dole nakoupit. Nemáme chleba, došel i rum. Já jsem jak praštěná, sotva vystupuji z auta. To to dnes dopadne. A to jsem si s sebou do auta vzala kávu - jinak bych byla asi naprosto nepoužitelná.
V Jánských Lázních zaparkovat zdarma nelze. Všude je jednotná cena 100,- Kč. Parkujeme na centrálním parkovišti hned pod lanovkou na Černou horu, kterou se chceme nahoru nechat vyvézt. Dnes bych to pěšky nezvládla - navíc máme nahoře naplánovanou docela dlouhou trasu. Máme štěstí, lanovka jezdí vždy v půl a v celou. My dorazili pár minut před 9,30. Takže to vyšlo perfektně - kupujeme jízdenku a okamžitě nastupujeme do kabinky. Stále tady platí covidová opatřeni. I když je kabinka 8místná, nastoupit do ní mohou max. 2 lidi nebo rodina. Jedeme tedy sami, je to příjemné. Utvrzujeme se v tom, že výhledy dnes nebudou. Údolí je v mlžném oparu. Nahoře si chceme udělat výlet cca 15 km dlouhý přes 3 rozhledny. Začít chceme hned blízko konečné lanovky, kde je unikátní rozhledna Černá hora.
Již r. 1896 tady na vrcholu nechal postavit první rozhlednu provozovatel místní restaurace. Byla to nízká dřevěná věž. Turisté ji rádi využívali - dlouho nevydržela. Proto byla na přelomu století nahrazena 10 metrů vysokou věží. Ve 20. letech 20. století musela být kvůli špatnému stavu odstraněna. Dlouho zde žádná rozhledna nebyla. Od 31. října 1928 začala nahoru vozit turisty nově postavená lanovka. Tehdy byla dlouhá 3174 metrů. Výhledy však byly pouze ze sedačky lanovky. R. 1982 byla do provozu uvedena současná kabinová lanovka po jiné trati dlouhé jen 2303 metry. Až na konci 90. let 20. století se rozhodlo sdružení Panorama spolu s firmou Eurotel vybudovat na vrcholu rozhlednu. Použilo k tomu 8. stožár bývalé lanovky. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 21 metrů se po 106 schodech točitého schodiště nechá vystoupat od 1. ledna 1998. Na vrcholu jsou anténní systémy a také televizní kamera, která snímá krajinu pro pořad Panorama. Z vrcholu je kruhový rozhled na naše i polské hřebeny Krkonoš se Sněžkou a Růžovou horou, Králický Sněžník, Hrubý Jeseník s Pradědem, Orlické hory, Českomoravskou vrchovinu, přehradu Rozkoš, Kunětickou horu, Zvičinu, hrad Pecka, Kumburk, Trosky, Kozákov, Bezděz, Ralsko či Ještěd. Rozhledna má být volně otevřená po celý rok. My samozřejmě máme smůlu. Na dveřích nás vítá cedule Zavřeno - Closed. Dozvídáme se, že rozhledna je otevřena v září už jen o víkendu. Zajímalo by mne, kolik lidí sem přijelo jen kvůli té rozhledně. Je jich tady docela dost, samozřejmě nespokojených.
Žlutě značená turistická trasa, po které jsme chtěli pokračovat, je také uzavřená, pokládají tam nové pražce.
Vracíme se k lanovce a jdeme po cyklostezce po Černohorské silnici. Míjíme místo, kde od r. 1929 až do r. 2019 stál čtyřpatrový dřevěný hotel Sokolská bouda - snad největší srub v republice. Toho roku byl už tak zchátralý, že ho nový majitel zboural a chystá se tam prý postavit nový hotel s restaurací. Zatím se tu však neděje nic.
Odtud pokračujeme po žluté. Míjíme boudy, kde končila stará lanovka, dnes je tu kiosek. Některé poskytují pravděpodobně ubytování. Dnes je po sezóně, vše je zavřené.
Pokračujeme dál na rozcestí Černá bouda. Tady r. 1785 postavili hájenku. R. 1888 v ní byl otevřen výletní hostinec. Koncem 19. století přibývalo turistů, byl tady postaven nový hotel s prosklenou verandou a dřevěná vyhlídková věž, po r. 1900 i samostatná poštovna. Využívala se ještě r. 1937. Po 2. světové válce v hotelu byla zotavovna ROH. Tak dlouho se hotel neopravoval, až byl tak zchátralý, že byl r. 1984 zbourán. Od r. 1993 tady stojí nový horský hotel, který poskytuje turistům i občerstvení. My tady raději nezastavujeme. Jen si prohlížíme zdejší panoramata, která tu jsou pěkně popsaná. Před námi je cesta dlouhá a chceme stačit lanovku pro cestu zpátky.
Pokračujeme dál po červené až na rozcestí Václavák - naučná stezka. Tady je možno udělat 3,4 km dlouhý okruh po naučné stezce Černohorské rašeliniště, jenže to by nám určitě ujela i poslední lanovka. Stále nemohu chytit to pravé tempo. Součástí NS je r. 1998 postavená 5 metrů vysoká nedaleko stojící vyhlídková věž. Po 12 dřevěných schodech se nechá vystoupat na krytou plošinu ve výšce 3 metry, odkud je výhled na na jeho nejzajímavější část. Dokonce je nahoře i příjemné posezení. K rozhledně vede povalový chodníček. Tak tady je skutečně moc hezky.
Vracíme se na červenou trasu - vidíme, že si to můžeme zkrátit po pěkné kameny vydlážděné cestě. Na mapy.cz je sice napsán zákaz vstupu, ale v reálu tady nic vstupu nebrání. Vycházíme v místech, kde kdesi pod námi mají být zbytky základů plavební přehrady ze 16. století, zvané klausa. Čteme si, co tady bývalo, jak to fungovalo, ale máme pocit, že nic nevidíme.
Pokračujeme po červené, po široké cestě, vlastně od začátku mírně klesáme. Čím jsme dál od lanovky, tím méně je tady lidí. Teď už jdeme zcela sami. Po chvíli je vše jinak. Přicházíme ke Kolínské boudě, další horské chatě. Proč se chata jmenuje zrovna Kolínská? Původní Lesní chatu koupil 12. dubna 1927 Klub čsl. turistů v Kolíně - byla to první česká bouda v tomto tehdy německém kraji. Problém nastal až r. 1938, kdy začal zábor Sudet, Češi museli tyto prostory opustit, české podniky byly uzavřeny. Po válce činnost chaty byla obnovena, ale vlastnil ji stát, který sem dosadil nového nájemce. Chata byla rozšířena do nynější velikosti, ale dál nebyla udržována a postupem času chátrala. Po revoluci r. 1989 se KČT turistů pokusil chatu získat zpátky. Problém byl v tom, že ji mezitím získaly Krkonošské Interhotely Vrchlabí. Snad proto, že byly v té době v likvidaci, podařilo se KČT chatu v dezolátním stavu dne 3. července 1991 získat zpátky do svého vlastnictví. Jenže bohužel peníze na její opravu klub nesehnal a nakonec ji v listopadu 1995 prodal. Na počátku zimy r. 1997 zahájil nový majitel zkušební provoz a hotel fungoval tak, jako by nikdy nebyla žádná přestávka.
Od r. 2017 chatu vlastní další majitel - chatu zvelebil tak, aby mohla konkurovat nově vzniklým horským hotelům. Je tady velká veranda a k našemu překvapení zde točí pivo Kolínský speciál. Otu pivo určitě láká, ale uvědomuje si, že jsme sotva v polovině cesty k cíli a pak se ještě musíme vrátit. Určitě se silným sebezapřením pokračuje. Já to vítám.
Je tu krásně, zase jsou chaty rozházené po zdejších lukách. Po červené značce jdeme až k Pražské boudě, pokračujeme po žluté k Husově boudě, po modré na rozcestí Lučiny do horského sedla Sokol. To už zase stoupáme. Dokud jsem šla z kopce nebo po rovině, šlo se mi fajn, každý kopeček mne však dnes ničí.
Jdeme téměř v přímém směru, ale barvy značení měníme. Ze sedla pokračujeme po zelené na rozcestí Pod Lesní boudou, po červené přes Lesní boudu až k neznačenému rozcestí. Na konci lesa odbočujeme vpravo po cyklostezce k rozhledně. Naštěstí tento poslední úsek je rovinatější, jinak bych snad ten závěr vzdala.
Jdeme téměř v přímém směru, ale barvy značení měníme. Ze sedla pokračujeme po zelené na rozcestí Pod Lesní boudou, po červené přes Lesní boudu až k neznačenému rozcestí. Na konci lesa odbočujeme vpravo po cyklostezce k rozhledně. Naštěstí tento poslední úsek je rovinatější, jinak bych snad ten závěr vzdala.
Konečně jsme v cíli. Před námi je rozhledna Hnědý vrch. Stojí na horním konci lanovky, která v září už jezdí jen o víkendu. Má to výhodu. Jsme tu tady sami. Byla stavěna od září 2008 do června 2009. Je to dřevěná rozhledna s ocelovými prvky. Je volně přístupná, je vysoká 31 metrů, zastřešená trojúhelníková plošina je ve výšce 31 metrů a vede na ni 138 schodů.
Po krátkém odpočinku jsem se nahoru vydala i já. Z rozhledny je kruhový výhled na hlavní krkonošský hřeben, především na tři nejvyšší hory tj. na Luční horu, Studniční horu a Sněžku, dále na Růžovou horu. Je vidět celé údolí s rozházenými chalupami až po Velkou Úpu. Za pěkného počasí jsou vidět i Orlické hory a Jeseníky s nejznámější horou Praděd. Panoramatické tabule jsou tady moc hezky udělané. Aspoň víme, kterým směrem je to, co nevidíme. Trochu přeháním, tak hrozné to není. Je sice mlhavo, ale kopečky jsou lépe vidět, než bylo vidět ráno do údolí. Nakonec jsme s výhledem spokojeni.
Po krátkém odpočinku jsem se nahoru vydala i já. Z rozhledny je kruhový výhled na hlavní krkonošský hřeben, především na tři nejvyšší hory tj. na Luční horu, Studniční horu a Sněžku, dále na Růžovou horu. Je vidět celé údolí s rozházenými chalupami až po Velkou Úpu. Za pěkného počasí jsou vidět i Orlické hory a Jeseníky s nejznámější horou Praděd. Panoramatické tabule jsou tady moc hezky udělané. Aspoň víme, kterým směrem je to, co nevidíme. Trochu přeháním, tak hrozné to není. Je sice mlhavo, ale kopečky jsou lépe vidět, než bylo vidět ráno do údolí. Nakonec jsme s výhledem spokojeni.
U rozhledny je lavička. Dáváme malou svačinu a děláme časovou rekapitulaci. K lanovce musíme dojít nejdéle v půl páté, abychom se zvládli dostat dolů. I když si myslím, že jdu hodně pomalu, vešli jsme se pohodlně do času, který udávají mapy.cz. To je super. Asi to tak hrozné se mnou není. Cestou zpátky už nebudeme číst žádné cedule, ani se nemusíme už tolik kochat, takže i kdybych do kopce ještě zpomalila, máme stále víc jak hodinovou rezervu. To je super zpráva.
Po krátkém odpočinku vyrážíme. S rezervou nechceme zbytečně plýtvat. Počasí je hodně nejisté, chvíli svítí sluníčko, chvilkami to vypadá, že každou chvíli bude pršet.
Z kopce to jde samo. Na rozcestí Lesní bouda trasu trošku měníme - pokračujeme tentokrát po červené rovnou na Pražskou boudu. To je jediný možný způsob, abychom nešli celou dobu po stejné cestě. Dokonce je to možná o kousek kratší. Míjíme Lesní boudu, která má od léta 2010 certifikát ekofarmy - chovají tady kozy a ovce.
Klesáme dál k Hrnčířským boudám. Tato bývalá osada je dnes tvořena 6 horskými boudami, z nichž jedna sloužila jako jednotřídka. Některé nabízí ubytování a občerstvení. Začínáme stoupat. Ale s tím jsme počítali.
Když jsme dorazili na Kolínskou boudu, k naší velké radosti jsme zjistili, že časová rezerva se ještě zvětšila. Můžeme se aspoň posadit a v klidu ochutnat zdejší Kolínský speciál 13 ALE, který pro ně vaří pivovar Volt v Jablonci. Jejich pivo známe, je dobré, ani tohle nezklamalo. Pochutnáváme si, ale zbytečně se tu zdržovat nechceme, čeká nás ještě dost náročné stoupání.
Už když jsme seděli na pivu, všimli jsme si, že na cestě se najednou pohybuje poměrně velké množství dětí. Potkáváme je i cestou k lanovce. Nějak to nemůžeme pochopit. Vždyť už je po prázdninách. Že by začínal školní rok školou v přírodě nebo výlety do přírody, tomu nemůžeme věřit. Ale je nám to skoro jedno. Naštěstí jsou proti nám, takže nás po chvíli čeká opět klid.
Na jedné z laviček kousek před vrcholem stoupání dáváme ještě svačinu. Moc jsme toho dnes nesnědli, jídlem jsme se nechtěli zdržovat. Teď už vidíme, že času máme spoustu. I do toho kopce se mi konečně jde dobře.
Když jsme dorazili k lanovce, zjišťujeme, že ještě jezdí lanovka, kterou pustili ve čtyři. Tak to je super. Aspoň ještě zvládneme dnes obejít další dvě rozhledny.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.649, 15.752)
Poslední aktualizace: 21.2.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Janské Lázně
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 28. den-dopoledne: Krkonoše-Jánské Lázně: 16 km dlouhý výlet: rozhledna Černá hora-Sokolská a Černá bouda-vyhlídková věž Černohorské rašeliniště a NS-Kolínská bouda-sedlo Sokol-rozhledna Hnědý vrch-Lesní a Hrnčířské boudy
Krkonoše - výlet Liščí louka - Černá hora
Hřeben
Červenoznačený chodník z Rozcestí po Sokolskou boudu patrí medzi jeden z najkrajších hrebeňov v Krkonošiach. Jeho dĺžka je 10 kilometrov, vhodný je pre pešiu i lyžiarskú turistiku.
Ja som si na tomto krátkom výle…
0.1km
více »
Černohorské rašeliniště - Černá hora
Tipy na výlet
Další výlet po Krkonoších, začneme opět v Peci pod Sněžkou. Do Pece autem, nebo autobusem a pak už zase po svých. Tentokrát naše kroky povedou na Černohorské rašeliniště, Černou horu a několik krkonošských horskýc…
0.2km
více »
Černá hora - rozhledna Panorama
Rozhledna
Rozhledna na Černého hoře je zajímavá tím, že byla vybudována na předposledním podpěrném sloupu staré lanovky, která sloužila od r. 1928 do r. 1981. Rozhledna, jejíž výška je 25,7 metrů, byla otevřena 1.1.1998. K …
0.2km
více »
trasa - Z Černé hory do Pece pod Sněžkou
Trasa
To, že na vrchol Černé hory se nejpohodlněji dostane lanovkou z Jánských Lázní je zřejmě nošení dříví do lesa, ale pro připomenutí, kabinková lanovka zvaná Černohorský expres je, dle počasí, v provozu téměř celý r…
0.2km
více »
rozhledna Panorama na Černé hoře
Tipy na výlet
Míříme, resp. šlapeme k jednomu z dominantních krkonošských vrcholů do výše 1299 m, na Černou horu. Na vrcholu Černé hory nás čeká nejen smutný pohled na devastovanou Sokolskou boudu….. ale i možnost výstupu na netradiční rozhlednu. Rozhledna je zajímavá tím, že byla vybudována na předposledním podpěrném sloupu staré lanovky, která sloužila od r. 1928 do r. 1981. Rozhledna…
0.2km
více »
Černá hora - sjezd na horské koloběžce i pro děti od 8 let
Tipy na výlet
Na parkovišti u dolní lanovky si zapůjčíte horské koloběžky, lanovka vás vyveze i s ní na Černou horu a sjíždíte po celkem pěkné silničce dolů. Je to tedy dosti náročné na ruce i nohy, v…
0.3km
více »
Černá hora - Volská louka, Sokolská Bouda
Bouda
Historie Sokolské boudy sahá do dne 27.7.1929, kdy spolek Sokolská horská chata se sídlem v Praze, koupil část pozemku, který byl veden jako pastvina. Po dokončení boudy se jejím prvním správcem stal p. Černý, kte…
0.3km
více »
Černá hora - pěší okruh
Trasy
Tento okruh by se možná nechal zvládnout i na lyžích, ale závěr je poměrně prudké stoupání. Já to absolvovala v zimě pěšky. Běžkařské trasy jsou protaženy rolbou, takže se nechá vedle stop chodit pěšky. Turistické…
0.3km
více »
Volské Boudy a jejich historie
Osada
Volské Boudy se nacházejí na luční enklávě téměř na vrcholu Černé hory. Přijdete k nim od horní stanice lanové dráhy za 2-3 minuty nebo k severnímu okraji Volské louky vystoupáte po žluté turistické značce z Černé…
0.3km
více »
Webkamera - SKI Areál Černá hora
WebKamera
Webkamery na připojeném odkazu nás seznamují s aktuálním děním v lyžařském areálu na Černé hoře. Viz: http://www.holidayinfo.cz/zima/kamera.php?lang=1&ro=1&cntry=1&rg=2&loc=4&cat=7&raw=
.........................................................................................
Info o rozhledně na černé hoře: https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/cerna-hora-rozhledna
…
0.4km
více »
Černá hora - výhledy od hotelu Černá Bouda
Vyhlídka
Od hotelu Černá bouda na severní straně Černé hory se nabízí krásné rozhledy na téměř celý krkonošský masiv. Z leva na Kotel, Zlaté Návrší, ale zejména na masiv Luční a Studniční hory, Obří důl a Sněžku.
0.5km
více »
SKIBUS, SkiResort ČERNÁ HORA – PEC - praktické informace a jízdní řády
Tipy a novinky
Od hotelů nebo z parkovišť vás až ke sjezdovce v pohodlí dovezou CITY busy. Autobusová spojení mezi jednotlivými areály jsou zajišťována barevnými páteřními linkami. Mezi nejatraktivnější způ…
0.5km
více »
Černá bouda na Černé pasece a její historie
Bouda
Černá paseka na temeni Černé hory, vzniklá vykácením z důvodu potřeby dřeva pro stříbrné doly v Kutné Hoře, byla podle josefínského katastru do roku 1785 zcela pustá. Brzy poté, v obd…
0.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Černá hora
Vrchol
Výrazný vrchol, který se tyčí nad Černým Dolem a Jánskými lázněmi. Vybíhá z masivu Českého hřbetu a Luční hory. Na vrcholu je umístěn televizní vysílač. V letech 1927 - 28 byla postavena kabinková lanovka z Janský…
0.5km
více »
trasa - Naučná stezka Černohorské rašeliniště
Trasy
Naučná stezka Černohorské rašeliniště je velmi dobře značena známým logem NS, tedy zeleným proužkem na bílém podkladu. NS, jejíž délka je cca 3,5 - 4 km, je osazena několika informačními tabulemi, které návštěvník…
0.5km
více »
turistické rozcestí u hotelu Černá Bouda
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u hotelu Černá Bouda, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po značce červené ve směru Chalupa na Rozcestí, Liščí louka, Lesní bouda, rozc. Pod Lesní boudou, Hrnčířské Boudy,…
0.5km
více »
Krkonoše - Janské Lázně - Černá Hora - Černý důl - Janské Lázně
Tipy na výlet
Vybral som sa na výlet z mesta Janské Lázně na Černú Horu a odtiaľ do Černého dolu a späť do Janských Lázni. JJanské Lázne je horské mesto a rekreačné stredisko v údolí Janského potoka a pod úpätím Černej hory vo …
0.6km
více »
Okolo Černé hory
Tipy na výlet
Předpověď počasí, která hlásila v dolinách inverze, zatímco na horách krásné a jasné počasí nás inspirovala k podzimnímu výletu do Krkonoš. Jako výchozí bod jsme si vybrali Janské Lázně, kde jsme zaparkovali a lan…
0.6km
více »
Vysílač Černá hora.
Technická památka
Telekomunikační vysílač stojí jen několik metrů od vrcholové kóty Černé hory 1299 m.n.m. Stavební práce prováděla v letech 1974-77 polská firma Budimex a původní elektronické zařízení dodala Unitra Warzsawa. V roce 1978 byl vysílač dokončen a mohla se tak sem přesunout obsluha, která do té doby sídlila v nevyhovujících prostorách suterénu Sokolské boudy. Spodní mnohostěnný…
0.6km
více »
Novoroční výšlap na Černou horu
Tipy na výlet
Každým rokem se vždy sejdem a vyrazíme na Nový rok. Jak se říká jak na nový tak po celý :-)Vyrážíme vždy ,,hurvajzem", do Svobody nad Úpou.Od tud šlápnem cca 2km do Jánských lázní, které jsou mimochodem nádherné v…
0.6km
více »
turistické rozcestí Nad Pardubickými boudami
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází nad Pardubickými boudami, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce modré ve směru hotel Černá Bouda - rozc. nad Pardubickými boudami a po značce zelené ve směru Václa…
0.7km
více »
Krkonoše (4): Černá hora a Černohorské rašeliniště
Pohoří
Krkonoše (4): Černá hora a Černohorské rašeliniště (06/2014)
Čtvrtý a poslední den pobytu v Krkonoších máme zkrácený asi tak do 14 hodin, pak už musíme vyrazit na cestu d…
0.9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zinneckerovy Boudy a jejich historie
Osada
Zinneckerovy Boudy se nacházejí na jihovýchodním svahu Černé hory, na malé luční enklávě v nadmořské výšce 1.070 až 1.105 metrů. Dříve kolem Zinneckerovy boudy vedla červeně značená turistická cesta z Janských L…
1.1km
více »
Černohorské rašeliniště z Janských lázní
Tipy na výlet
Ideální poznávačka pro ubytované v Janských Lázních a okolí. Do výletu patří výjezd lanovkou na Černou Horu (cca 0,3 km od vrcholu), což je nevšední zážitek s krásnými výhledy. Přidáme si vyhlídku z rozhledny a po…
1.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Černohorská rašelina
Rašeliniště
Krkonošské rašeliniště, které se nachází se v horské proláklině asi 1 km severně od vrcholu Černé hory. Jeho vznik datují odborníci do doby p…
1.2km
více »
Vyhlídková věž na černohorském rašeliništi
Rozhledna
Na rozlehlé ploše masivu černé hory se nabízí nespočet zajímavých a vyhlídkových míst. Takovým zajímavým místem je i černohorské rašeliniště s vyhlídkovou věží na severní straně hory. Současná vyhlídková věž, ke k…
1.2km
více »
Naučná stezka Černohorské rašeliniště
Tipy na výlet
Míříme do severovýchodní části masivu černé hory, jdeme za poznáním černohorského rašeliniště, které začalo vznikat cca před 6 000 lety v poslední době ledové. To jak se nejpohodlněji dostaneme na Černou horu je z…
1.2km
více »
lanová dráha na Černou horu - Černohorský expres
Lanovka
První lanová dráha na Černou horu zahájila provoz 31. října 1928, její délka byla 3 174 metrů. Lanová dráha v dnešní trase byla do běžného provozu uvedena v roce 1982, její délka je 2 303 metrů. Poslední významná …
1.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hubertova vyhlídka
Vyhlídka
Na severní straně Černohorského rašeliniště nás dřevěný chodník dovede k upravenému vyhlídkovému místu nazvaného dle Sv. Huberta, tedy k Hubertově vyhlídce. Z vyhlídkové plošiny se nám, za pěkného počasí, nabízí v…
1.6km
více »