Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 38. - 40. den: v Přerově – zdejší akce Přerovské dvorky (Masarykovo náměstí - magistrát, Horní náměstí - mezi hradbami a Korvínský dům a další dvorky) a židovský hřbitov Přerov
Pátek 9. 9. 2022
Včera odpoledne jsme dorazili do Přerova, abychom se tu trochu zcivilozovali, odpočinuli a hlavně potěšili se s příbuznými.
Jenže já, ale ani Heda jsme večer nemohly vůbec usnout. Zabrala jsem pořádně až k ránu a vzbudila se před devátou. V pokoji bylo sice tepleji, než jsme zvyklí z auta, ale tím to nebylo. Ráno jsme zjistili, že tlak jde rychle dolů, tak je jasné, proč jsme špatně spaly.
Jenže já, ale ani Heda jsme večer nemohly vůbec usnout. Zabrala jsem pořádně až k ránu a vzbudila se před devátou. V pokoji bylo sice tepleji, než jsme zvyklí z auta, ale tím to nebylo. Ráno jsme zjistili, že tlak jde rychle dolů, tak je jasné, proč jsme špatně spaly.
Po snídani jsem se pustila do tříděni a dosoušeni hub. To byla má hlavní činnost. Sama jsem se divila, když se mi povedlo Hedě naplnit pětilitrovou lahev sušenými houbami. Já mám o něco míň, ale s tím, co mám usušeno už v autě, mám skoro stejně. Prostě je to paráda.
Heda už plánuje, co vše v zimě bude vařit. Tolik hub už prý dlouho neměla.
Po obědě jsme s Otou vyrazili podívat se do města, co je kde nového. Vždy to musíme jít zkontrolovat. Otu zajímalo, jak to vypadá s budováním průtahu městem. Má být hotov do listopadu, ale je to tam stále vše hrozně rozkopané. Už je však vidět, jak to bude vypadat. Část už je zprovozněna.
Na závěr jsme nesměli vynechat návštěvu infocentra, kde si Ota koupil sadu přerovských kalendářů, a jeho oblíbenou pivnici U Labutě, kde si musíme dát točeného Zubra.
Cestou domů kupujeme burčák a už se těšíme, jak si pochutnáme. Jenže dvoulitrovka ve čtyřech lidech je za chvilku vypitá. Venku je teplo, nakonec i venku večeříme. Ota si dává pivo, my si s Hedou dáváme víno.
Tvrdili, že má večer začít pršet a pršet až do zítřejšího večera, ale zatím to na to nevypadá. Jdeme spát poměrně brzy.
Sobota 10. 9. 2022
V noci na chvíli sprchlo, ale prý to jen zalilo zahrádku. Slibovaný 24 hodinový déšť se nekoná.
Dnešní den je jablkový. Sbírám padaná jablka, vykrajuji je, Heda dělá štrúdl, já zbytek krájím na sušení. Odpoledne jsme vyrazili opět pro burčák. Včera byl výborný. Vracíme se trochu oklikou. Najednou koukáme, jak se to zatáhlo. Přidali jsme do kroku, vypadá to vážně. Dokonce už i hřmí. Spadlo pár kapek, na chvilku vylezlo i sluníčko. Samozřejmě si myslíme, že už je po všem, že už zase bude hezky, zpomalujeme. Naštěstí jsme už skoro doma. Byl to mžik a začíná liják. Na poslední chvíli jsme doběhli na krytou verandu, jen malinko navlhlí. Dalších 10 minut to vypadá, jako když nahoře někdo vylévá kýble vody. Tak to bylo štěstí.
Neděle 11. 9. 2022
Náš pobyt se chýlí ke konci. Ráno jdu koupit chleba, ať máme co k snídani, ale i na další dny – pro nás i pro Hedu. Do pivnice U Labutě jdeme na oběd na Otou oblíbená smažená kuřecí křídla, ty tady dělají snad nejlepší na světě.
Pak se jdeme projít - zrovna dnes je zde akce Přerovské dvorky. V infocentru jsme v pátek získali plánek. Prohlídneme si nejen dvorky, ale také interiéry některých domů. Jdeme trochu na přeskáčku – tak, jak se nám to hodí.
Začínáme v areálu sokolovny, kde se vzpomíná na hry našeho mládí, ale kde je i výstava loutek.
Nejvíc nás však zajímají budovy zdejšího magistrátu na hlavním Masarykově náměstí. A nejen nás. Je tu spousta lidí, ale mají to dobře zorganizováno. Radnice má dvě budovy, zvládli jsme si prohlédnout interiér obou domů. Dokonce i malý dvoreček jsme si prošli.
Pak se přesouváme na Horní náměstí. Tady se mi líbí moc. I sem naše kroky každoročně vedou. Je zde zámek, pěkné domy ale také památník Jana Blahoslava, zdejšího rodáka, spisovatele, teologa, který byl slavnostně odhalen r. 1923. Jeho autorem je známý sochař František Bílek. Přímo do zámku se nejde, tam je muzeum, ale přístupný je příkop u zámku. Je mezi hradbami. V létě se tam hraje i divadlo Mezi hradbami. Přístupný je však Korvínský dům a jeho dvorek. Je to nejstarší dům a jeden z nejcennějších domů na tomto náměstí. Až do r. 1868 si dům zachoval pozdněgotický ráz, ale oprava po požáru tohoto roku tento gotický vzhled setřela. Zachoval se renesanční vstupní portál z r. 1570 a gotická síťová klenba v přízemí. Dnes dům slouží potřebám města a Muzea Komenského. Konají se zde různé kulturní akce i přednášky.
Dům na Masarykovo nám. č. 150 byl trochu upraven do retropodoby, kdy tam byl bufet. Moc práce to nedalo, zrovna tento dům není moc opraven. Jeho historie je však zajímavá. Dvoupatrový nájemní dům byl postaven r. 1872, v přízemí byla kavárna. Zde se konaly i plesy a koncerty. R. 1881 byt změnil majitele. Lékárník Fr. Matouš restaurační prostory upravil na byty a až do r. 1951 tady byla lékárna U anděla strážce. R. 1954 tady Bytový podnik města Přerova vytvořil 8 bytových jednotek a od r. 1959 byl v přízemí bufet a výrobna studené kuchyně. A právě tuto dobu dům při této akci připomínal. Byl tam dobový jídelníček, prodávali tam guláš – ten však nebyl za cenu uvedenou na vyvěšeném jídelníčku.
Prošli jsme si samozřejmě i ostatní dvorky, ani nás moc nezajímají akce, ale líbí se nám ten jiný pohled na nám známá místa. Tohle jsou zajímavé akce, které se konají. Bývají i u nás v Plzni. Cestou jsme se zastavili i na pivu, vyjímečně ne U labutě, ale ve vedlejší pivnici Mlýn, kde točili mimo jiné i pivo Helf 10 a Keprnika 13.
Je 5 hodin, už se vracíme okolo židovského hřbitova domů. Když ho míjíme, všimla jsem si, že jsou otevřená vrátka. Ota tomu nejdřív nechce věřit, pak je nadšen. Léta chodí okolo a ještě se mu nepodařilo podivat se dovnitř. Až konečně nyní. Je to nový židovský hřbitov, který byl založen r. 1882. Sem byla přenesena i část náhrobků ze starého židovského hřbitova ve Wurmově ulici, který byl v letech 1945 – 56 postupně rušen a r. 1956 přeměn na park. V severní části stávala od r. 1903 obřadní síň, která byla násilně zbořena v 70. letech 20. století.
Přicházíme domů, zase je zataženo, ale tentokrát neprší.
Přicházíme domů, zase je zataženo, ale tentokrát neprší.
S Hedou jsme si otevřeli zase víno, ještě si popovídali. A jdeme spát. To málo, co jsem z auta vyndala, to ráno sbalím za chvilku. Zítra už zase chceme být někde úplně jinde.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.445, 17.460)
Poslední aktualizace: 17.4.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Přerov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 38. - 40. den: v Přerově – zdejší akce Přerovské dvorky (Masarykovo náměstí - magistrát, Horní náměstí - mezi hradbami a Korvínský dům a další dvorky) a židovský hřbitov Přerov
Přerovský Otesánek
Park
Otesánek je hlavní postavou české Pohádky Karla Jaromíra Erbena. Tak o tohoto pohádkového Otesánka se v Přerově nejedná. Přerovský Otesánek je mohutný uschlý dub v městském parku nazývaného Michalov vyzdobený „otesanými“ motivy rostlin a živočichů.
Otesánek vznikl v roce 2008 pod rukama žáků a pedagogů řezbářské školy v Tovačově.
Tato dřevěná skulptura v Michalově stojí opravdu za zhlédnutí. Vřele doporučuji. Viz. …
0.2km
více »
Socha Jana Blahoslava od sochaře Františka Bílka v Přerově z roku 1923
Socha
Socha Jana Blahoslava v Přerově je významné umělecké dílo, které František Bílek (1872 – 1941) český sochař, řezbář, keramik, grafik, kreslíř, ilustrátor, ale i také architekt zhotovil v…
0.2km
více »
Funkcionalistická vila Marie Andráškové v Přerově
Ostatní
Stavebníkem byla v letech 1940 až 1942 Marie Andrášková majitelka obchodu s luxusní obuvi.
Autorem vily v Sadové ulici v Přerově je představitel českého fukcionalismu architekt Lubomír…
0.5km
více »
Zbytky fortifikačního systému z 15. století v Přerově
Hradby
Fortifikace obklopující v širokém pásu Horní náměstí s dominantou zámku se skládá z vnitřního pásu hradeb a parkánů. Obranný systém v horní části města v těsné blízkosti zámku byl budován po roce 1475 za Viléma z Pernštejna maji…
0.5km
více »
Zaniklá vyšší latinská škola českých bratří v Přerově
Památník
Pod přístupovou cestou na Horní náměstí procházející Pivovarskou ulicí v Přerově stávala budova latinské bratrské školy a to v místě zvaném Na Marku, v těsné blízkosti ulice Spálenec.…
0.6km
více »
Barokní socha sv. Rocha na Horním náměstí v Přerově
Statek
K významným barokním sochám zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek ČR k 31. 12. 2007 patří socha sv. Rocha na Horním náměstí v Přerově vedle zámku.
Jedná se o sochařskou práci z roku 1717 zhotovenou na paměť morové epidemie, která postihla město Přerov od července 1715 do února 1716.
Svatý Roch je francouzský světec uctíváný jako patron ochrany proti moru. Sv. Roch bývá znázorňován jako mladý zarostlý …
0.8km
více »
Návštěva Korvinského domu
Dům, budova
Historie hodnotného renesančního Korvinského domu na Horním náměstí v Přerově sahá do druhé poloviny 15. století, kdy Přerov vlastnili Cimburkové a po nich v 16. století Pernštejnové.…
0.8km
více »
Přerov - náměstí Františka Rasche
Náměstí
Jakýchsi informací se nám o „slavné“ vzpouře vzpouře námořníků v Boce Kotorské v hodinách dějepisu sice dostalo, ale ty byly vesměs povrchní a ne zcela pravdivé. Jeden z hlavních vůdců byl přerovský rodák František Rasch, který se narodil do německo-české rodiny. Po dovršení dospělosti se přihlásil k rakousko-uherskému námořnictvu, v němž si odsloužil sedm let. Roku 1913 byl…
1km
více »
Bronzový model města Přerova na náměstí T. G. Masaryka v Přerově
Pomník
K 750. výročí (r. 2006) povýšení Přerova na královské město nechali radní města zhotovit bronzový mod…
1km
více »
Přerov - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkaautomat na jízdenky ČDČD centrumčtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební kartouplatba v eurechČD Kurýrčekárna pro cestujícíúschovna zavazadelúschovna KolWCpoštamobilní zvedací plošinapřístupnost pro zrakově postiženépřístupnost pro sluchově pos…
1km
více »
Marný hrdina František Rasch
Pomník
Domnívám se, že lidstvo ve svých dějinách nikdy nezažilo větší kolektivní šok, než byl začátek první světové války.
Vždyť kdy naposledy se Evropa potkala se skutečnou válkou? Bylo to skoro padesát let, co Bismarckovo Prusko zaútočilo na Rakousko a posléze na Francii. V roce 1914 už jen námět vyprávění senilních dědečků, které stejně nikdo neposlouchal. Od těch dob se velmoci vo…
1km
více »
Přerov - autobusové nádraží
Autobusová zastávka
Nachází se na jihozápadním okraji města v těsné blízkosti vlakového nádraží. Odjíždí odtud všechny autobusové spoje jak dálkové, tak i do obcí přerovského regionu.
Orientační plánek a…
1.1km
více »
Přerov - náměstí Svobody
Náměstí
Nachází se jen několik minut chůze od autobusového nádraží, v blízkosti menšího upraveného prostranství - náměstí Fr.Rasche. Tento rynek je ale mnohem větší a převážnou část jeho plochy pokrývá park. Náměstí Svo…
1.1km
více »
Přerovská fortna
Hradby
Fortifikace (obrana) středověkého města, se zakládala na hradbách symbolu města, bastionech a příkopech. Vstup do města pro pěšáky, povozy nebo jezdce na koních byl možný městskými branami. Pro pěší existovala ještě jedna možnost jak vstoupit do města nebo ho opustit a tou byla tzv. fortna, branka s úzkou chodbou umožňující vstup do prostoru mezi hradbou a parkánovou zdí. Fortny se lidově nazývaly myší díry.
A jednou ta…
1.3km
více »
Historická nádražní budova železničního uzlu v Přerově
Dům, budova
Při projížděním vlakem přes město Přerov si mnohý cestující, ani turista neuvědomí o jak významné místo z hlediska Dopravy, tak železniční historie se jedná.
Železniční stanice v Přerově je významným železničním uzlem republikového i mezinárodního význ…
1.3km
více »
Kafemlejnek před nádražím v Přerově
Technická památka
Kafemlejnek, někdy také „Nazdárek, Třistadesítka“ jsou slengové názvy malé tendrové třínápravové parní lokomotivy vyráběné v letech 1878 až 1913 pro Císařsko-rakouské státní dráhy pod označením 97. ČSD po roce 1918 tyto lokomotivy označovaly jako řadu 310.0. V současné době jsou schopné provozu pouze čtyři lokomotivy a to v Jaroměři, Plzni, Českých Budějovicích a v Turnově. Některé lokomotivy řady 310 stojí jako památní…
1.4km
více »
Přerov
Město
Přerov leží na Severní Moravě, jihovýchodním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá v oblasti zvané Moravská brána. V Přerově je důležitá železniční křižovatka. Městem protéká řeka Bečva. Severním směrem od …
1.5km
více »
Historické nástupištní informační tabule na druhém nástupišti železniční stanice v Přerově
Technická památka
Vlakové nádraží v Přerově je charakteristické čtyřmi nástupišti pro odbavování osobní Dopravy. Za povšimnutí stojí nástupiště číslo 2., které si v plné míře zachovalo původní charakter z…
1.5km
více »
Korvinský dům
Dům, budova
Historicky nejhodnotnější částí města Přerova je soubor zachovalých v jádru renesančních měšťanských domů na Horním náměstí prohlášený v roce 1992 za městkou památkovou zónu. Nejvzácnějším domem…
1.6km
více »
Náměstí T.G. Masaryka
Městská část
Náměstí T.G.M. je pro Přerov hlavním náměstím. V jeho blízkosti se nachází řada důležitých budov a objektů. Namátkou můžeme jmenovat Městský dům, budovu staré radnice, poštu, banku, Kostel sv. Vavřince. Z rohů n…
1.8km
více »
Přerov-zámek a ORNIS
Tipy na výlet
Při našich toulkách po Olomouckém kraji jsme také navštívili město Přerov. První písemná zmínka o hradišti pochází z roku 1141, avšak na královské město je povýšen teprve až v roce 1256. …
1.8km
více »
Muzeum Komenského v Přerově
Muzeum
Toto muzeum se nachází v Přerovském renesančním zámku. Bylo založeno roku 1888. Jeho součástí jsou hrad Helfštýn a Ornitologická stanice ORNIS. Má své dlouhodobé instalované expozice např. školní třídy ze 17. století nebo Památník Jana Amose Komenského. My jsme se podívali na Archelologii Přerovska. Expozice je umístěna do šesti místností a seznámila nás s archeologickýmy…
1.8km
více »
Okruh Přerovem - 1.část
Cestopisy
Loňský říjen se mimořádně vyvedl a my využili každou sobotu k nějakému výletu. Na jeden dvojvýlet jsme ale museli zvolit neděli: cílem jeho první části byl „průzkum“ zástavby města Přerova, no a v té druhé přesun do Tršic na prohlídku městečka a muzea ve tvrzi, které bohužel v sobotu nebývá otevřeno.
V brzkém dopoledni nás poněkud rychlejší vláček přivezl do prosluněného P…
1.8km
více »
Okruh Přerovem - 3.část
Cestopisy
Po opětovném přejítí Bečvy přes lávku u loděnice jsme prošli pod opravenými městskými hradbami až na jejich konec, za nimi nakoukli do uličky vedoucí k Hornímu rynku, a poté už vkročili na nejvyšší bod svažitého náměstí T.G.Masaryka, které má půdorys čtverce.
Objekt magistrátu mu dodával na monumentálnosti, jenže tato novodobá několikapatrová „laminátová“ radnice je přítom monst…
1.8km
více »
Návštěva zámku v Přerově
Zámek
Je polovina března 2005, při pohledu přes okenní tabuli to vypadá na první Jarní den. Proto se ny výlet oblékáme jen nalehko, to jsme ale netušili, jak jsme venkovní počasí krutě podcenili. Ve vlaku z Otrokovic do Přerova je to půlhodina blaha v teple: Jana poslouchá z discmanu hudbu a já si čtu v knize o skalách. Pak nám pohled na pět komínů a vjezd přes vyhýbky na obrovské nádraží napovídá, že už jsme v…
1.8km
více »
Přerov
Zámek
Renesanční zámek s nápadnou válcovou věží se nachází v Přerově v Olomouckém kraji. Zámek je dvoupatrová trojkřídlá budova, zachoval se renesanční vstupní portál a renesanční okenní ostění, v jihovýchodním křídle…
1.8km
více »
Přerov - historické centrum, zámek, hradby
Městská část
Přerov leží v 22 km jihovýchodně od Olomouce na řece Bečvě, přibližně 210 m nad mořem. Město je důležitou dopravní křižovatkou. Je sídlem mnoha významných průmyslových podniků - Precheza, Přerovské strojírny, Meop…
1.8km
více »
Přerov – Horní náměstí, hradby a zámek (Horní Město)
Náměstí
Téměř padesátitisícové město Přerov, ležící na řece Bečvě v Olomouckém kraji, bývá mnohými vnímáno převážně jako město nevábné, nezajímavé, silně průmyslové a zcela neprůjezdné. Setkal jsem se i s názorem – a zřejmě nepříliš nadsazeným – že cesta z Prahy do Přerova trvá přibližně stejně dlouho, jako samotný následný průjezd městem. Přes úvodní konstatování však lze připustit, že i Přerov má turistům c…
1.8km
více »
Vyhlídková věž přerovského renesančního zámku
Zámek
Dominantou přerovského zámku, který stojí na místě původního gotického hradu, který měl v době svého vzniku strážní a obrannou funkci u brodu přes řeku Bečvu je zámecká věž s Vyhlídkou.
Současná zámecká věž byla za dobu své existence několikrát upravována, do dnešní podoby byla dostavěna v letech 1997 - 1998. Věž nabízí návštěvníkům vyhlídku na město Přerov a okolí z výšky 43 metrů.
K místu vyhlídky ve věži vede toč…
1.9km
více »