Loading...
Při procházce městem Napajedla jsme navštívili i místo, kde dříve stávaly léčebné lázně. V sousedství železniční stanice se nachází významný vývěr minerální vody - Napajedelská Slanica. Minerální voda volně vytéká do upravených venkovních prostor, je označená a má dost slanou chuť. Přitéká štolou ze svého prameniště a napájí i sousední sedmimetrovou studnu. Z té byla čerpána do lázeńského domu, který zde stával nad pramenem. Minerální voda Slanica je svým složením podobná luhačovickým pramenům. Před 40 lety v Napajedlích stávaly lázně, zřízeny byly roku 1669. Poskytovaly až 4000 koupelí ročně, ale jejich činnost byla ukončena koncem 90.let 20.století.
Ve zdejších lázních se saunou a bazénem se tato minerální voda využívala pro léčbu pohybového ústrojí, exémů, ženských nemocí, na žaludeční problémy a další nemoci. Provozu sloužila budova pozdějšího cukrovaru do roku 1872. Dole byly kabiny, v 1. poschodí se nacházel velký taneční sál, kde byly pořádány koncerty a zábavy, v lázních byla i lékárna. Napajedelské lázně byly proslulé, víděňské divadelní společnosti a jiné spolky zde pařádali divadelní představení. Lázně však nemohly být provozovány, přestože byly populární. V 19. století narušila minerální prameny stavba železniční stanice, a pak provoz lázní upadl, byla vybudována 2. železniční kolej a tím došlo k zazdění původní studny napájející provoz lázní, roku 1903 byl divoce vytékající pramen Slanice sveden do nové studny. V roce 1914 byla skolaudována nová lázeňská budova a brzy v ní i zahájen provoz. Roku 1919 byly lázně pronajaty a v roce 1925 si je odkoupili manžeké Kohnovi, kteří zde k původní budově přistavěli jednoposchoďové křídlo s restaurací a byty pro hosty. Lázně fungovaly do zániku socialismu v roce 1989, z důvodu nedostatku financí na potřebnou rekonstrukci koncem 20. století. Lázně stávaly na pravém břehu řeky Moravy.
Provoz lázní zanikl, ale zachráněn byl jeden pramen, nacházející se na západním okraji města. Vývěr alkalickomuriaticko - sirovodíkového minerálního pramene byl vyveden na povrch, a tak se dnes při toulkách městem Napajedla možno občerstvit minerální vodou Slanica. Nalézá se v nejzažší části štoly 48 metrů dlouhé řezané v pískovcích. Odtud je sváděn samospádem tři metry hluboké jímky, z ní je vyveden na povrch pro veřejný odběr ve spodní části budovy bývalých lázní. Před budovou již neexistujících lázní je studna o průměru 180 cm, 7 metrů hluboká, do které je sváděna voda ze štoly. Lázně v Napajedlích dnes již nenajdete, avšak minerální pramen Slanica můžete ochutnat pokud máte žízeń. Voda je směsí milionů let staré fosilní mořské vody a čerstvé vody, která spadla ve srážkách asi před 100 lety. Pro svůj sirovodíkový nádech s velmi silnou slanou chutí je považována za nejodpornější vodu pramene v ČR, ale někomu může i chutnat. V přízemí bývalého lázeňského domu jsou dnes stěny kolem pramene pěkně upraveny kachličkami s kamenem, voda vytéká z pochromované trubky, ale k jejímu ochutnání je třeba velká odvaha. Časem byly lázně Kohnovým navráceny, ale už ve špatném stavu a od té doby zde provozují údajně hospůdku, ale my jsme ji nenašli. Kdyby existovala soutěž chuti o neodpudivější vodu na území naší vlasti, zdejší voda Slanica by určitě získala titul MISS chuti. I tak je sem z města pěšky pěkná procházka.