Pivní týden — úterý je výjimka — Střítež nad Ludinou - pálíme slivovici
Ráno si můžeme přispat. Již při našem včerejším příjezdu do Přerova jsme se dozvěděli, že se můžeme jít dnes podívat, jak vzniká slivovice. Je to super. Už jsem pomáhala při přípravě ovoce – zakládání kvasu. Viděla jsem, co to v bečce dělá – jak to tam kvasí. Takže teď konečně uvidím i ten další – stejně důležitý postup. Je otázka, co je důležitější. Když bude špatný kvas, nemusí být ani co pálit. I to se prý občas stává.
Ve 12 hodin odjíždíme vlakem do Hranic, kde na nás čeká neteř Jitka a odváží nás do Pálenice a moštárny Pod Lípou ve Stříteži nad Ludinou, kde jsou na 13. hodinu objednaní. Jarek už tam čeká. Obsah beček ještě venku vyléváme do kádě. Tím naše práce končí. Většina lidí zde pak čeká, až se celý proces ukončí, je však možno se domluvit, odjet a přijet si pro hotovou slivovici.
Pak už jdeme dovnitř. V jedné velké místnosti jsou dvě zařízení na pálení a jeden člověk, který to obsluhuje. Shodli jsme se na tom, že je to palič (soustružník soustruží, obráběč obrábí, takže palič pálí). Všude voní slivovice. Palič vcucne náš kvas do kádě, která samozřejmě musí být po předcházejícím kvašení vyčištěna. Zde se to už samo ohřívá při teplotě do 90 °C. Tato teplota se po určitou dobu musí zachovat, během té doby se odpařuje alkohol, výpary se odvádí, ochlazují a již čistý alkohol teče do další již menší kádě. Během této doby se zjistí, jak kvalitní byl kvas. Pokud je málo vykvašený a měřič alkoholu naměří méně než 50 %, tak je jasné, že slivovice nebude kvalitní. Pokud je kvas překvašený a je samá voda nebo málo prokvašený, může být výsledek ještě horší. Vyjímečně se stanou případy, že se prý dál už nepokračuje a veškerá práce byla zbytečná.
Naše slivovice teto krok zvládla dobře a následuje druhé pálení v menší kádi. Postup je prakticky stejný. Opět se odpařuje alkohol, výpary se ochlazují a slivovice vytéká do připravené nádoby. Zpočátku vytéká hodně silná – podle kvality kvasu může mít až 80 % alkoholu. Množství alkoholu postupně klesá, jak je možno sledovat na malém alkoholměru, přes který slivovice protéká. Slivovice musí téct přes měřidla, aby náhodou stát nepřišel o daň z alkoholu. Tuto vytékající slivovici už je možno ochutnávat. Tady nastává důležitý okamžik, kdy je nutno sledovat, jak se obsah alkoholu snižuje. Zde se právě ovlivňuje konečná kvalita. Doporučuje se ukončit pálení na 30 – 40 %. Chuť i procenta palič poctivě sleduje. Pokud se pálení ukončí zbytečně dřív, přijde se třeba o nějaký litr kvalitní slivovice, pokud se zaváhá a okamžik ukončení se prošvihne, může mít slivovice ten tzv. ocásek.
Slivovice v nádobě se musí nejdříve řádně promíchat, aby se sjednotila tekutina s různými procenty alkoholu. Pak se část odebere do odměrného válce, kde se zjistí skutečné množství alkoholu. V závislosti na požadovaném síle slivovice a pomocí tabulek se dolije destilovaná voda, promíchá, samozřejmě ochutná a již se to slévá do připravených nádob. Na převoz se doporučuje nádoby plastové, ale doma je nutno to okamžitě přelít do skleněných lahví či demižonů. První čtyři týdny je nutno nechat lahve otevřené, aby ještě vyvětrala. Během té doby prý klesne obsah alkoholu ještě o 1 %. Je samozřejmě vhodné ji zakrýt látkou, která ji ochrání před prachem a hmyzem.
Pokud tento postup čte někdo, kdo to vše zná, tak doufám, že to moc nezkritizuje. Tomu se omlouvám. Jsem laik a laikem zůstanu, takže tomu odpovídá i tento popis. Moc se mi to však líbilo.
Ještě jsem zapomněla na jednu neméně důležitou činnost, kterou má palič na starosti. Musí se starat o žaludky čekajících, samozřejmě jen v momentu, kdy má chvilku času. Nabízí malé občerstvení, pivo, limo, kávu, zpravidla mívá i klobásy či něco k zakousnutí. My tam byli už vlastně na konci sezóny, takže klobásy došly. Musely nám stačit slané tyčinky, Otovi pivo, nám limonáda. Ale přežili jsme a odcházeli opět o něco chytřejší.
Jarek nás ještě hodil na nádraží a šel domů slévat slivovicí do skla. My jsme dojeli do Přerova, zašli si na oběd do Otovo oblíbené restaurace U Labutě, kde jsme si dali vyhlášená smažená kuřecí křidélka. Ota ochutnal Josefovský speciál (takže přece jen nějaké to pivo bylo), já si po delším váhání dala grog, protože na pivo jsem chuť neměla, ale nakonec ani na limonádu.
Ještě jsme si naplánovali výlet na další den – zajedeme do Prostějova, jehož centrum už trošku známe. Uvidíme, kam až mne noha nechá dojít. Trošku se to lepší. Nějaké plány mimo centrum máme, snad aspoň do nějakého prostějovského pivovaru zajdeme. Přece nebudeme sedět doma.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.609, 17.739)
Poslední aktualizace: 23.4.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Střítež nad Ludinou
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Pivní týden — úterý je výjimka — Střítež nad Ludinou - pálíme slivovici
Střítež nad Ludinou
Vesnice
Obec Střítež nad Ludinou leží severním směrem od města Hranice a v dlouhém údolí tvořeném říčkou Ludinou a jižními vrcholky Oderských vrchů. Střítež je poměrně Velkou obcí s 836 obyvateli. Střítež je protáhlá ob…
0.4km
více »
Střítež nad Ludinou - Muzeum minerálů
Muzeum
Malé Muzeum minerálů najdeme ve Stříteži nad Ludinou č.p. 123 na postranní uličce u potoka. Muzeum je přímo v domku majitele a sběratele pana Petra Čočka. Velkou část tvoří expozice rů…
0.5km
více »
Olšovec
Jezero
Zatopený starý břidlicový lom s Krásnou a čistou vodou. Vlétě bývá běžně viditelnost cca 5m. Lom je dostupný veřejnosti i ke koupání, ale v některé velmi teplé dny bývá velká návštevnost a tak kdo chce mít při k…
2.4km
více »
Zatopené lomy u Olšovce - Přední a Zadní skála
Důl, štola, šachta
Mám rád hrady, zámky, městské a vesnické památky, miluji přírodu živou i neživou (hlavně skály a vodopády), ale moje dušička bývá nesmírně potěšena také návštěvou romantického zatopeného lomu. U nás na Zlínsku s…
2.4km
více »
Za jedním zatopeným lomem a návštěva městečka Potštátu
Cestopisy
Páteční velmi příznivá předpověď počasí na víkend nám udělala převelikou radost a okamžitě jsme si na sobotu začali plánovat první letošní výlet : co takhle zajet do Branné v Jeseníkách a prozkoumat její nejbl…
2.5km
více »
Olšovec - zatopený lom
Důl, štola, šachta
Jste romantiky a máte rádi poněkud zvláštní a mnohdy tajemnou tvář opuštěných lomů? Pak tedy velmi dobře víte, že právě na těchto místech zde díky přírodě, dobývající pomalu zpět své území, vzniká pozoruhodný no…
2.5km
více »
Olšovec
Vesnice
Obec Olšovec se rozkládá severním od města Hranice a pod jižními vrcholky Oderských vrchů. Obcí prochází silnice vedoucí z městečka Poštát do města Hranice. Olšovec patří mezi větší obce regionu se 430 obyvateli…
2.7km
více »
Olšovec - drobné památky obce
Drobné památky
Cesta z Hranic k Potštátskému "skalnímu městu" vede přes úhledně upravenou obec Olšovec. Tato menší dědinka se může stát - zvláště v létě, místem samostatného výletu, neboť v jejím bezprostředním okolí nalez…
2.7km
více »
Partutovice - Maršálkův větrný mlýn
Mlýn
Celodřevěný větrný mlýn německého typu nad obcí Partutovice jsme navštívili během toulek v okolí Potštátu. Auto jsme nechali na polní cestě, vedoucí k mlýnu a zbývající kousíček jsme došli pěšky. Tento mlýn stojí asi 600 m východně od obce, na místě zvaném Grunderb. To, že byl mlýn postaven na dobrém místě jsme poznali na vlastní kůži , neboť vítr foukal docela dost. Od mlýna…
3km
více »
Partutovice
Vesnice
Obec Partutovice leží severním směrem od města Hranice a v oblasti Oderských vrchů. Partutovice jsou jednou z mnoha větších obcí přerovského okresu se 480 obyvateli. Obec je situovaná v pěkném kraji plném lesů …
3.3km
více »
Mlýn v Partutovicích
Mlýn
Celkovou rekonstrukcí za více než devadesát tisíc korun prošel jeden z nejzachovalejších větrných mlýnů v kraji - větřák v Partutovicích (okes Přerov). Mlýn byl postaven již v roce 1837 a díky rozsáhlým opravám, které financoval Referát kultury Okresního úřadu Přerov, se tak letos v létě mohl po osmnácti letech opět roztočit a dokonce i mlít.
V současné době je majitelem mlýnu Jan Kadler, který se ochotně podílel na…
3.3km
více »
Jindřichov
Vesnice
Obec Jindřichov se rozkládá v oblasti Oderských vrchů, severním směrem od města Hranice. Zástavba v obci je soustředěna podél silnice procházející touto obcí a v táhlém údolí, tvořeném říčkou Luhou. První zmínka…
3.5km
více »
Soudkova štola
Přírodní památka
Nízký Jeseník i jeho krajinné podcelky jsou velmi často tvořeny břidlicovitými horninami. Jedním z těchto podcelků je tzv. Potštátská vrchovina. Tvořená je z Velké části spodnokarbonskými břidlicemi a drobami hrad…
3.7km
více »
Boňkov - Soudkova štola
Důl, štola, šachta
Karbon, kulm, perm... tahle slova nejsou cizojazyčnými nadávkami, ale odbornými názvy z geologické minulosti Moravské brány a jejího kopcovitého okolí za období prvohor. Tehdy vznikala droba i břidlice, které by…
3.7km
více »
Zakládání Trampské osady - ( Retro 1984 )
Cestopisy
Od svých přátel Harryho a Aňos, kteří spolu začli chodit, jsem dostal zajímavé pozvání na "výlet" - zúčastnit se s nimi kdesi v Oderských vrších zakládání trampské Osady. Nabídka mne doce…
4.1km
více »
O Potštátském skalním městě
Skalní útvar
Úvodem bych si dovolil upozornit, že se o opravdické skalní město nejedná. V něm bychom se přece mohli procházet chodbami vedoucími na náměstíčka a přitom by se nám vysoko nad hlavami vypínala temena skalních st…
4.2km
více »
Puchart - sudetské dvojhradí
Zřícenina
Zajímavé útvary Potštátského skalního města je nemožno představit si bez romantické zříceniny hradu Puchartu. Několik set metrů před hospodou U tlustého Jana se nachází rozcestník a odtud k němu směřuje žlutá turistická trasa. Ruina je vzdálena sotva půl kilometru, ale chodník velmi strmě stoupající skalnatým terénem notně prověří naši fyzičku. Z vlastní zkušenosti můžu konst…
4.2km
více »
Kunzov
Letohrad
Zámek Kunzov se nachází na Přerovsku v Olomouckém kraji. Zámek nevelkých rozměrů je obehnán zdí s cimbuřím a kulatými věžemi. Impozantně působí vstupní brána s gotickým obloukem, střežená sedícími kamennými lvy …
4.6km
více »
Hranice na Moravě - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkačtečka in-karetvýdej in-karetČD Kurýrčekárna pro cestujícíúschovna zavazadelúscho…
5.1km
více »
Hranice - železniční viadukty
Most
První kamenný viadukt s cihlovým ostěním na tehdejší Severní dráze Ferdinadově byl vystaven v l. 1844-47 aby překonal výškové rozdíly v oblasti Rozvodí řek Odry (na severu) a Bečvy na jihu.…
5.3km
více »
Heltínov
Osada
Osada Heltínov je místní část obce Luboměř a leží jihovýchodním směrem od obce. Osada se rozkládá v západní části přírodního parku Oderské vrchy. Od okrajových částí osady se rozprostírají rozlehlé lesy. Severní…
6.7km
více »
Klokočí
Vesnice
Obec Klokočí se rozkládá západním směrem od města Hranice a pod jižními vrcholky Oderských vrchů. Klokočí je malá obec s 239 obyvateli, která leží stranou frekventovaných silnic. Obcí prochází zelená turistická …
6.9km
více »
Lipná
Vesnice
Krásné místo s názvem Lipná se nachází v okrese Přerov v obyčejném, ale přesto moc pěkném prostředí. Co se týče pamětihodností, je zde pozoruhodný Kostelík, který byl postaven jen ze dřeva. Je tomu sice už moc a m…
6.9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zbrašovské argonitové jeskyně
Jeskyně
Zbrašovské argonitové jeskyně se nachází v lázních Teplice nad Bečvou. Pokud jedete autem, zaparkujte na vyhrazeném parkovišti. Od tohoto parkoviště se vydejte po směrovkách. Je to pěkně značené. Jeskyně se nacház…
8.7km
více »
Hranická propast a Hůrka
Propast
Hranická propast je nejhlubší propastí u nás a díky rekordní hloubce vody 404 m je nejhlubší zatopenou propastí světa. Její tajemné jezero přitahuje pozornost řady badatelů. Tuto oblast najdeme u jihovýchodního okraje města Hranice na Moravě. Propast je součástí vápencového Hranického krasu a řadí se k jednomu z nejpozoruhodnějších krasových jevů v Evropě. Nedaleko od propasti jsou v řece Bečvě…
8.7km
více »
Lázně Teplice nad Bečvou
Lázně
HISTORIE : Základ k lázním položil tehdejší majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí, který nechal roku 1553 vybudovat kamennou nádrž ke koupání, do…
8.8km
více »
Odry
Město
Odry leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od města Ostravy. Město se rozkládá v údolí lemovaném ze severu Nízkým Jeseníkem a z jihu Oderskými Vrchy. Městem protéká řeka Odra. Jihovýchodním směrem od města j…
9.3km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Helfštýn
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
13km
více »
Lipník nad Bečvou
Město
Lipník nad Bečvou leží na Severní Moravě, východním směrem od Olomouce. Jak název města napovídá protéká jím řeka Bečva. Lipník se rozkládá pod jižními vrcholky kopců Oderských vrchů. Jihovýchodním směrem od města…
14.4km
více »