Loading...

Podél smaragdové Soči

Cestopisy

Probouzíme se časně do dalšího nádherného rána. Máme obrovské štěstí, protože takových dnů bývá prý v Alpách do roka velmi málo. Ranní hygienu vykonáme opět v ledové bystřině, posnídáme a připravujeme se k odjezdu. Dozvídáme se o soutěsce Mlinarica, o jednom divu Julských Alp, kam je ale bohužel zakázaný přístup. Kupujeme tedy alespoň pohlednice s téměř kýčovitými kompozicemi skal a vody, světla a stínu.

Na první křižovatce míjíme památník milovníka Alp Julia Kugyho. Tento rakouský básník a alpinista žil v letech 1858 - 1944. Před 1. světovou válkou jako první prošel a popsal Julské alpy, a kdyby nebyly pojmenovány již po Caesarovi, určitě by své jméno dostaly po něm.

Po pár stech metrech nás upoutá nové parkoviště, kde se rozhodneme zastavit a rozhlédnout se kolem. Šipka ukazuje směrem k soutěsce Mlinarica, cesta není zakázaná, pouze na vlastní nebezpečí. Riskneme to, určitě to bude stát za to. Přejdeme most přes Soču, která teče soubežně se silnicí. Tomaž nese Katku na zádech a celkem klidnou pohodlnou procházkou dojdeme k obrovské jeskyni s vodopádem a potokem, překlenutým houpajícím se mostem.

O několik pár set metrů za parkovištěm se nachází Alpinetum Juliana, alpská botanická zahrada založená v roce 1926 z podnětu nadšeného propagátora Julských Alp Julia Kugyho a zásluhou botanika Alberta Bois de Chesné. Kugy zde pro svět objevil květinku, která dostala latinský název Scabiosa Trenta. V zahradě jsou zastoupeny vzácné druhy hořců, zvonek Zoisův, Lilie Kranjská, lomikámen, netřesky, rozchodníky a alpská protěž. Zvlášť bohatá květena se nachází v lokalitách Dolina Triglavských jezer, náhorní plošina Velo polje, Črna prst, Blegoš, Ratekovec a Mangrtské sedlo.

Správním střediskem této oblasti je vesnička Trenta. Zvídavý turista může navštívit malé muzeum a informační centrum Informacijski center Triglavski narodni park. Nám se ani jedno nepodařilo, vše bylo momentálně zavřeno a vesnice se připravovala na návštěvu několika politiků (jednoho jsme už viděli). Obdivovali jsme alespoň typickou selskou architekturu na cestě do horské vesničky Soča, kterou jsme jenom projeli.

Zastavili jsme se až v alpském sportovním městečku Bovec, kde bylo podstatně rušněji než ve všech předcházejících obcích. Sbíhají se zde údolí Trenta a Koritnica a silnice od Kraňské hory a od hraničního přechodu Predel. V tomto místě se setkává alpský svět se středomořským. Spousta kanceláří nabízí ubytování a vyžití v nejrůznějších v zimě zimních, v létě letních sportech (horské túry, rafting, kanoe, kajaky, paragliding, horská kola, rybaření...). Ubytovat se lze v tříhvězdičkových hotelech, v soukromí, kempech. My jsme si dali chvilku pohov, v supermarketu si k svačině koupili vynikající italskou mortadelu s pistáciemi a v klidu a míru poseděli v parčíku před kostelem, stranou od rušné hlavní třídy.

Ihned za městečkem znovu zastavujeme a sledujeme počínání raftařů v kombinézách. U mostu přes Soču je výchozí bod pro sjíždění řeky. Po pár krocích jsme ještě mezi stromy zahlédli skalní stěnu s monumentálním vodopádem. Toto je největší vodopád ve Slovinsku, 106 metrů dlouhý. Asi si vůbec nedokážeme představit tu záplavu vody valící se do údolí při Jarním tání.

Přes několik malých vesniček jsme k poledni dospěli do Kobaridu. Městečko se nedávno proslavilo ve světě muzeem 1. světové války, otevřeným 20. 10. 1990 a oceněným jako Evropské muzeum roku 1993. Expozice jsou umístěny v prostorách bývalého Mašerova selského dvora z počátku 18. století.

Sbírka představuje klíčové operace na sočské frontě - dvanáctou sočskou bitvu od 24. 10 - 9. 11. 1917. Bojovalo zde 600 000 italských a rakouských vojáků, byla to největší horská bitva ve vojenských dějinách, první úspěšná blesková vojenská operace v dějinách válečnictví a nejúspěšnější útočná operace v první světové válce. Rakouským vojákům se podařilo zahnat Italy k řece Piávě. Připomínán je zde také Hemingway, tehdy americký válečný dopisovatel. Na frontě byl v nedaleké vesnici Plave těžce raněn, po válce napsal román Sbohem, armádo a povídku V jiné zemi, inspirovanou válečnými zážitky.

Sbírka je vystavena ve 12 místnostech. Vstupní hala představuje 1. světovou válku, zúčastněné státy a výzbroj vojáků. Dále můžeme sledovat historický přehled Kobaridu a okolí od nejstarších dob dodnes. Místnost s reliéfem krnského pohoří, symbolem nelidského utrpení, oživuje boje ve vysokohorských podmínkách. V Černé místnosti jsou vystaveny jako memento fotografie mrtvých a zohyzděných vojáků. Další prostory ukazují život vojáků mezi ofenzívami, na reliéfu Horního Posočí jsou naznačeny pozice jednotek 23. 10. 1917, den před důležitým útokem, dále jsou zdokumentovány 3 dny boje, kdy sdružené rakousko-německé jednotky zatlačily italské na Piávu. V rekonstrukci bunkru může návštěvník posedět s vojákem píšícím dopis domů.

V muzeu je vystaveno více než 500 fotografií, 50 vojenských map a originálních dokumentů velitelů jednotek (generála Cadorne, generála Krause, nadporučíka Rommla), přes 1000 ukázek zbraní, nářadí, uniforem, medailí a upomínkových předmětů.

Mě zaujala nejvíc místnost, která vzpomíná na národní buditele. V Posočí působil kaplan, zakladatel kobaridské čítárny, básník Simon Gregorčič, jež věnoval své básně také řece Soči: „Krasna si, bistra hči planin,/ brhka v prirodni si lepoti..."

V okolí Kobaridu, hlavně vysoko v horách, se dodnes nacházejí pozůstatky velkých bitev 1. světové války, kromě bunkrů a skladišť stále ještě také munice. V nedaleké Kostnici je pohřbeno 7014 italských vojáků, vede odtud obnovená vojenská cesta sledující polohu třetí italské obranné linie.

Za Kobaridem už bohužel začínáme pomalu Alpy opouštět. Projíždíme ještě administrativním centrem Horního Posočí Tolminem. Setkávají se zde dvě řeky , mírnější Soča a divoká Tolminka. K tomuto městečku se váže legenda o pobytu florentského básníka Danta Alighieri (1265 - 1321) . Po něm je pojmenována jeskyně Dantejeva jama. Tolminské muzeum má bohatou archeologickou sbírku.

V Tolminu se cesty rozdělují. Jedna vede podél Soči k pobřeží a druhá na Lublaň. Svěží Alpy nás přestaly už chránit před letním parnem, začínáme se pěkně potit. Naši hostitelé se rozhodli naposledy zastavit, tentokrát na koupání. Své místo jsme našli pod mostem, podle kterého dostala vesnice své jméno - Most na Soči (italsky Santa Lucia). Je to nejníže položené místo v této oblasti, pouhých 179 metrů nad mořem). Řeka Idrijca, v jejímž divokém proudu se pokoušíme svlažit svá utrmácená těla, se kousek dál vlévá do Soči, která se nedaleko rozlévá v jezero, vyzývající k projížďkám na loďkách.

Poslední aktualizace: 9.10.2009
Podél smaragdové Soči na mapě
Autor: planika
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Podél smaragdové Soči

Slovinsko – údolí řeky Soča, Bohinjské a Bledské jezero, Kamnišsko - Savinjské Alpy
Slovinsko – údolí řeky Soča, Bohinjské a Bledské jezero, Kamnišsko - Savinjské Alpy
Tipy na výlet
 Cesta autem z Prahy do Bovce, kde začíná naše letošní …
3.6km
více »
Ochutnávka Alpe Adria Trail (AAT)  Korutany – Itálie – Slovinsko
Ochutnávka Alpe Adria Trail (AAT) Korutany – Itálie – Slovinsko
Tipy na výlet
 Jedeme autem na pomezí Rakouska, Slovinska a Itálie. C…
3.8km
více »
Slovinsko - Bovec - Kanin
Slovinsko - Bovec - Kanin
Cestopisy
     Kdo miluje Hory, tak semnou bude určitě souhlasit , že Slovinské Alpy…
3.8km
více »
Julské Alpy – Bovec (Slovinsko)
Julské Alpy – Bovec (Slovinsko)
Tipy na výlet
 Cestu do Slovinska můžete uskutečnit letecky, přímou…
3.8km
více »
Canyoning na Sušci
Canyoning na Sušci
Zábava, atrakce
CANYONING jsme šli po potoku Sušci. Nejprve jsme absolovali asi půl…
3.8km
více »
Bovec - kostel Panny Marie v poli  (Cerkev Device Marije v polju)
Bovec - kostel Panny Marie v poli (Cerkev Device Marije v polju)
Kostel
Na okraji slovinského podhorského městečka Bovec, ve kterém žije …
4.1km
více »
Slovinsko - Triglavská jezera,  výstup na Mangart a Mojstrovku
Slovinsko - Triglavská jezera, výstup na Mangart a Mojstrovku
Cestopisy
Slovinsko - Triglavský národní park + moře Itálie – Bibione 29. 7. 2019 –…
4.3km
více »
Soča - slovinská perla na nafukovačkách
Soča - slovinská perla na nafukovačkách
Cestopisy
Výpravu do Slovinska jsme naplánovali v termínu 4.5. -…
5.3km
více »
Julské Alpy
Julské Alpy
Cestopisy
   Triglavski Narodni Park ve Slovinsku byl naším turistickým cílem koncem letošních prázdnin. Konkrétně jsme zamířili do Bovce k…
5.4km
více »
Vršič - Ruská kaple (Ruska kapela)
Vršič - Ruská kaple (Ruska kapela)
Kaple
Ruská pravoslavná kaple se dvěma věžemi byla postavena na paměť utrpení…
5.7km
více »
Slovinsko - Julské Alpy (3): Dolina Krnica a sedlo Prevala v masívu Kanin
Slovinsko - Julské Alpy (3): Dolina Krnica a sedlo Prevala v masívu Kanin
Pohoří
Julské Alpy (3): Dolina Krnica a sedlo Prevala v masívu Kanin (07…
5.7km
více »
Bovec - pevnost Kluže  (Trdnjava Bovške Kluže)
Bovec - pevnost Kluže (Trdnjava Bovške Kluže)
Pevnost, opevnění
Klužská pevnost bývá nejčastěji označována jako nejvýznamnější pa…
7.7km
více »
Apartmnán Ivančič - skvělé ubytování v Julských Alpách
Apartmnán Ivančič - skvělé ubytování v Julských Alpách
Rekreační oblast
Nejlepší ubytování v jakém jsme do teď bydleli. Jsme turisté vyrá…
9.5km
více »
Kobarid  (Julské Alpy) SLOVINSKO
Kobarid (Julské Alpy) SLOVINSKO
Rady a tipy
KOBARID – Julské Alpy  - Slovinsko Průsmyky Julských Alp…
9.8km
více »
Slovinsko - den č.3 (Napoleonův most, Sacrario dei Caduti di Caporetto, Tolminský hrad, Tolminská soutěska, Most na Soči, Predjama, Ankaran)
Slovinsko - den č.3 (Napoleonův most, Sacrario dei Caduti di Caporetto, Tolminský hrad, Tolminská soutěska, Most na Soči, Predjama, Ankaran)
Cestopisy
Den začínáme v Kobaridu pohledem z Napoleonova mostu na krásně modrou řeku Soču, která nás provází i nadále a přejíždíme ke kostelu Sacrario dei Caduti di Caporetto, což je…
9.8km
více »
Krasij vrch
Krasij vrch
Trasy
Krasij vrchse nachází mezi Bovcem a Kobaridem na horském hřebenu…
10.1km
více »
Vodopád Kozjak (Slap Kozjak)
Vodopád Kozjak (Slap Kozjak)
Trasy
Slap Veliký Kozjak je největší a také neznámější z vodopádů na po…
10.2km
více »
Slovinsko - Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami
Slovinsko - Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami
Pohoří
Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami (07/2014) Julské Alpy…
10.3km
více »
Údolí Lepena
Údolí Lepena
Cestopisy
Údolí Lepena Kde ho najdeme? Ve Slovinsku, kousek za hranicemi s Rakouskem. Jméno získalo podle jím protékající říčky Lepenjica…
10.3km
více »
Matajur
Matajur
Tipy na výlet
Matajur je kopec asi 1650m vysoký. Leží přímo na slovinsko-italské hranici…
11.6km
více »
Jezero Lago del Predil
Jezero Lago del Predil
Jezero
Krásné horské jezero Lago del Predil najdeme v italské provincii Udine a v…
11.9km
více »
Cave del Pedril - pevnost Batteria di Sella Predil
Cave del Pedril - pevnost Batteria di Sella Predil
Pevnost, opevnění
Pevnost Bateria Sella Predil, postavená v letech 1897 až 1899 a n…
12.1km
více »
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 2 (Passo Predil, pod Mangartem, Kluže)
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 2 (Passo Predil, pod Mangartem, Kluže)
Cestopisy
Jak už to bývá zvykem, ráno vstávám brzy a zřejmě jako první. Alespoň je…
12.2km
více »
údolí Soči
údolí Soči
Údolí
Řeka Soča je určitě nejkrásnější řekou Slovinska. Její zeleno-modré vody…
12.4km
více »
SOČA
SOČA
Řeka
Raftování na Soči Tato řeka patří mezi nejkrásnější řeky ve Slovinsku (národní park Triglav) v Julských Alpách. Pramení nedaleko…
12.4km
více »
městečko Bovec
městečko Bovec
Městečko
Horské Městečko Bovec leží v blízkosti řeka Soči. Na náměstí najdete všechno, co k životu potřebujete-banku, směnárnu, supermarket…
12.4km
více »
Log pod Mangartom – pevnost Predil  (Trdnjava Predel, Obere Pass-Sperre)
Log pod Mangartom – pevnost Predil (Trdnjava Predel, Obere Pass-Sperre)
Zřícenina
Nejrůznějších obranných pevností rakouské monarchie najdeme v…
12.7km
více »
Planina Kuhinja-Krn-Planina Kuhinja
Planina Kuhinja-Krn-Planina Kuhinja
Trasa
Nad údolím řeky Soče ční do úctyhodných 2244m.n.m. Krn. Dosáhnout…
14.7km
více »
Julské alpy
Julské alpy
Pohoří
Júlské alpy patria k najkrajším a zároveň najteplejším pohorím Európy. Au…
18.5km
více »
TRIGLAV -  2865 m.n.m.
TRIGLAV - 2865 m.n.m.
Cestopisy
Triglav, nejvyšší vrchol Julských Alp. Svou výškou ničím vyjímečný, výstu…
25.8km
více »
zavřít reklamu