Loading...
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Pevnost Bateria Sella Predil, postavená v letech 1897 až 1899 a nacházející se těsně pod přechodovým italsko – slovinským sedlem Passo del Predil, je neobyčejně zajímavou fortifikační stavbou, zasazenou do čarokrásných kulis vrcholků Julských Alp. A ve srovnání se svými stejně starými sestřičkami v širokém dalekém okolí zůstala pevností takřka skvěle zachovaným komplexem. Pevnost byla až do roku 1915 součástí ozbrojené obranné linie rakousko-uherské monarchie a z dnešního pohledu bylo její umístění naprosto geniální. Návštěvníci pevnosti se totiž – stejně jako kdysi její obránci – nacházejí přímo nad hladinou jezera Predil. Vzhledem k původu této pevnosti by ovšem asi bylo vhodnější používat původní německé označení Batterie Predilsattel.
Ještě v předvečer zahájení I. světové války byla pevnost ve zcela nepoškozeném stavu, připravena k boji pod vedením rakouských vojevůdců. Pevnost Predilsattel byla propojena nejen s kolegyní u jezera Lago di Predil, ale hlavně s dvěma jeskyněmi v hoře, vybavenými děly, které její funkci víceméně převzaly. Tento systém vydržel funkční až do zahájení rakouské ofenzívy v roce 1917.
Pevnost v sedle Predil je dnes sice už svým způsobem také pouhou zříceninou, ale je volně přístupná a nabízí úžasné výhledy na čarokrásné přírodní scenerie, zejména pak stejnojmenné jezero a nad ním se tyčící horské velikány. Některé části pevnosti Batterie Predilsattel sice musely být z bezpečnostních důvodů zazděny, ale i v současnosti zde můžeme navštívit vstupní nádvoří, část střeleckého Ochozu i některé interiérové prostory.
Jedná se zejména o dvojpodlažní pozice střelců, vstupní prostory, průchozí chodbu, místnost pro důstojníky, kuchyni, strážní prostory a ošetřovny. Nechyběly zde ale ani potravinové sklady, přízemní ubikace pro 21 mužů, schodiště do podzemního bunkru s prostorou pro 26 lidí, místnost telegrafisty a tři další menší místnosti pro celkem 16 mužů. Další 4 muži byli ubytování v prostorách, kde se nacházely sklady munice. Ta byla – spolu s dalšími potravinami – skladována také v suterénu, kam byly umístěny rovněž zásobní nádrž na vodu, čistírna odpadních vod a septik. Přívod vody byl zajištěn prostřednictvím 153 metrů dlouhého potrubí, které bylo připojeno ke zdroji, nacházejícímu se na louce v sedle Predil.
Dnes už zde sice zůstaly jen prázdné místnosti se střílnami, ale původně byla pevnost – kromě krátkých i dlouhých palných zbraní - vybavena třemi 120 mm kulomety a dvěma 8 mm kulomety. Pro většinu turistů je však asi nejvítanější zprávou skutečnost, že je pevnost velmi dobře přístupná, nachází se přímo u silnice a dá se zde zaparkovat. Návštěva fortifikační stavby Baterie Sella Predil, nacházející se na italské straně hranice se Slovinskem, určitě stojí za to a jen málokdy zde budete sami.
A jen tak pro zajímavost: název sedla Predil vychází ze slovinského výrazu pro přechod a cesta přes něj byla používána již v roce 1326.