Loading...

Polabím do Drážďan a zpět, retro 2006 pt. 2

Cestopisy

Tedy došlo k přerušení vyprávění.

Samozřejmě spacáky jsou poněkud provlhlé, protože ač jsme se v zastávkových přístřešcích choulili sebevíc, vody teklo tolik, že některá se dostala i do našich přechodných příbytků. Aktuální den je pondělí, většinu dne chceme strávit cestou do Drážďan, abychom zítra mohli navštívit Zwinger. Ráno je sice zataženo, ale naštěstí neprší, tak rychle na cestu do bývalé NDR. Nakonec Schmilkou budu projíždět asi potřetí v životě, takže bych to tu měl trochu znát. V okolních kopcích nad řekou jsou mohutná sklaní města, které jsme aspoň zčásti chtěli navštívit, bohužel déšť nám narušil harmonogram. V městečku Königstein pod známým hradem přečkáváme kratší přeháňku, tentokrát však zdá se poslední. Vlastně je to poněkud paradoxní, mimoděk v prvních kilometrech zčásti kopírujeme cestu, kterou jsem kdysi absolvoval při stopu do Skandinávie. V částech bývalého východního Německa to šlo dosti pomalu, dokud nás nějaká dobrotivá paní nenaložila do Trabanta a nedovezla k bývalé hranici obou Němecek. Samotnému Königsteinu dominuje gigantický hrad, přesněji pevnost. Není bez zajímavosti, že počátky hradu jsou spojeny s českými králi, přesněji s Václavem I., který je uveden coby jeden z držitelů na listině z r. 1233. Hrad byl tehdy skutčně český a logicky střežil vstup do Čech labským kaňonem. Hrad užíval i Karel IV., od 15. století hrad držely saské rody. S postupujícími změnami hrad pozbýval obranný charakter a sloužil jako vězení. Tomuto účelu sloužil až do poválečného období, za 2. světové války francouzští váleční zajatci, po válce jako lazaret Rudé armády. Pak dokonce jako pasťák (pro neznalé, ústav pro převýchovu mládeže, hlavně té, která nenaplňovala představu o socialistické společnosti). Po roce 1955 je na hradě vojenský skanzen, muzeum a další atrakce.

Další cestu si poněkud krátíme přes kopečky, ale nemůžeme vynechat Pirnu se skvostným gotickorenesančním kostelem Panny Marie. Základy kostela jsou raně gotické. Mohutnost stavby dokládá tehdejší bohatství města. Nicméně na počátku 16. století musel být kostel rozšířen o boční lodě. Unikátní je zdejší kamenný polychromovaný renesanční oltář, či zdobený strop se síťovým kroužených a hvězdicových kleneb. Polychromovaný oltář je vytvořen z pískovce a je vytvořen podle platných luteránských pravidel. Varhany mají přes 4000 píšťal a kostel je díky akustice hojně využíván jako koncertní sál. Samozřejmě nemůžeme vynechat i letmý pohled na půvabnou radnici.

Vlastně nenápadně tovří Pirna jen malý předstupeň před metropolitní aglomerací Drážďan, kam dojíždíme před čtvrtou hodinou.

V Drážďanech jsem kdysi už byl, ještě tedy v NDR, dnes je město přece jen výstavnější, momentálně největším lákadlem je tehdy čerstvě (2005) otevřený znovuvybudovaný luteránský kostel Frauenkirche, centrální stavba s mohutnou kupolí, obnovený po sjednocení Němecek. Byli jsme tu tuším v r. 81, tehdy byla ještě řada staveb vybombardovaných za 2. svět. války ponechána jako memento v troskách, dnes jich již tolik nezůstává. Tehdy v časech NDR se myslím zrovna obnovovala slavná Semperova Opera. Tentokrát spíš zevrubně okoukneme ty památky, které doufám stihneme zítra (i v Německu bývá v pondělí zavřeno). Povětšinou tedy vnějškově (a je i tak na co se koukat). Do Frauenkirche to šlo, pak nádvoří královského paláce, Augustusstrasse s triumfálním průvodem Wettinů vyvedený v nekonečné mozaice aj. Ač byly jak známo Drážďany masivně bombardovány na konci války, velká obnova byla započata již v bývalé NDR a po sjednocení přitekla spousta peněz ze západu, takže dnes už příliš ruina v hlavním městě spolkové země Sasko nezbývá.

 

7.8.–8.8.2006, Dresden–Radeberg–Dresden

Večer přejíždíme řeku, abychom si našli nocleh někde na okraji města. Ono to nějakou dobu trvá, zhruba severně od Labe je takový větší lesní celek, relativně kopcovitý a slušný nocleh nabídne až poněkud skrytá zastávka busu u Radebergu. Konečně neprší. Ráno je o to veselejší, do města to máme z vršku, takže na prohlídku galerie přijedeme jistě mezi prvními. Kola necháváme pěkně na nádvoří Zwingeru, samozřejmě zamknutá, ale v Německu (i v tom východním) se tak nekrade. V obrazárně trávíme cca 3 hodiny, je to tak akorát, výjimečným bonusem je výstava asi 22 obrazů Cranachů (staršího i mladšího). V galerii se sice nesmí fotit, ale od boku něco zkusím, smazat se to dá vždycky, Marek to zkouší po mě, ale on měl tehdy myslím ještě klasiku, škoda filmu...). Není bez zajímavosti, že palácový komplex už vlastně při své výstavbě byl určen k výstavním účelům.

Samozřejmě díky postranním pavilonům a kolonádám k různým dvorský slavnostem apod.

Po obrazárně ještě dvorní katolický kostel Nejsvětější Trojice. Je to dnes kostel katedrální, největší kostel Saska. Ačkoliv v Německu se silně prosadila reformace, museli mít panovníci k dispozici i katolický svatostánek, který nechal postavit v l. 1739–1755 Fridrich August II. Opět se projdeme po nádvoří Zwingru a můžeme pomalu zpět.

Foto: Bobkart

Tentokrát se snažíme držet úplně toku Labe, po vzoru dalších řek i zde Němci staví cyklostezky závratným tempem, ne tak pomalu jak u nás. Stezka tedy není úplně všude, ale v současné době samozřejmě už hotová je. Nezbytnou energii čerpáme v komplexu multikina Schiller, konkrétně v Lidlu. Nezbytná je zastávky u Modrého zázraku (Blaues Wunder), což je velkolepý železný most přes Labe. Další cesta je povětšinou po levém břehu, takže zámecký komplex u Pillnitzu vidíme přes řeku.

Foto: Bobkart

Další lahváče poslouží v Heidenau i Pirně, a poslední v Königsteinu. Konečně se zvedly mraky, tak alespoň z cesty můžeme obdivovat skalní města nad Labským údolím. Určitě by za to stála třeba skalní pevnost Bastei, nebo některá ze stolových hor... Snad někdy příště. V lázních Schandau (Bad) už musíme na pravý břeh Labe, protože to co nás čeká dál je na této straně řeky, jsem tady skoro za tmy. Ve Schmilce se nesmíme zapomenout podívat na zdejší raritu, což je městský výtah na sklaní masiv nad městečkem. Úkol dne, přesunout se zpět k hranici jsme tedy splnili, pro jistotu nocujeme u odpočívadla s přístřeškem – co kdyby. Vlastně jsem si místo vyzkoušeli už předešlý den, když jsem čekali na přerušení srážek. Řeka stoupla minimálně o metr a viditelně se přiblížila i k blízké cyklostezce.

Pt. 1


Pt. 3

Poslední aktualizace: 15.8.2022
Polabím do Drážďan a zpět, retro 2006 pt. 2 na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Polabím do Drážďan a zpět, retro 2006 pt. 2

Historické město Drážďany
Historické město Drážďany
Město
Město Drážďany (německy Dresden) se nachází blízko České republiky i…
0.3km
více »
Drážďany
Drážďany
Tipy na výlet
Vlakem - podle toho odkud jste. ČD mají různé programy příhraničních…
0.3km
více »
Vinařská oblast v Sasku
Vinařská oblast v Sasku
Tipy na výlet
V údolí Labe se kultivuje vinná réva už více než 800 let. V bezprostřední …
0.3km
více »
Drážďany-barokní perla na Labi
Drážďany-barokní perla na Labi
Město
Hlaní město Saska se nachází v údolí Labe a donenedávna bylo celé okolí na seznamu Unesco. Po zahájení stavby mostu přes Labe bylo ze…
0.3km
více »
Zwinger
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zwinger
Muzeum
Původně název zwinger označuje termín související s pevnostním st…
0.4km
více »
Vítejte ve vánoční říši divů – v Sasku
Vítejte ve vánoční říši divů – v Sasku
Tipy a novinky
 Ne nadarmo se říká, že doba Vánoc je v Sasku pátým ročním období…
0.4km
více »
Vánoční trhy, advent - Drážďany 2014
Vánoční trhy, advent - Drážďany 2014
Tipy a novinky
Vánoční trhy v Drážďanech letos oslaví už 580. výročí. Slavnostní…
0.5km
více »
Vánoční trhy, advent - Drážďany 2023
Vánoční trhy, advent - Drážďany 2023
Tipy a novinky
Drážďanský Striezelmarkt je nejstarší doložený vánoční trh v Něme…
0.5km
více »
Na popelčin zámek Moritzburg a adventní trhy v Drážďanech
Na popelčin zámek Moritzburg a adventní trhy v Drážďanech
Tipy na výlet
Na Popelčin zámek Moritzburg a adventní trhy v Drážďanech  3.12.2016   …
0.5km
více »
Drážďany a Saské Polabí: Zažijte pokaždé něco nového!
Drážďany a Saské Polabí: Zažijte pokaždé něco nového!
Tipy a novinky
Právě začala krásná adventní doba, která tradičně láká mnoho návš…
0.5km
více »
Za orchidejemi do Drážďan 2.část – Drážďany - město
Za orchidejemi do Drážďan 2.část – Drážďany - město
Cestopisy
Zvoní, nebo spíš pípá budík... Je ráno 5:30, 28.3.2015 a dnes jedeme do…
0.5km
více »
Výlet do Drážďan s TURISTIKA PRO ŽIVOT
Výlet do Drážďan s TURISTIKA PRO ŽIVOT
Tipy a novinky
Máme pro vás tip na výlet do Drážďan, díky kterému můžete získat do soutě…
0.5km
více »
Drážďany - rodinná dovolená i romantika ve dvou
Drážďany - rodinná dovolená i romantika ve dvou
Tipy a novinky
Hlavní zemské město Saska je oblíbeným cílem turistů …
0.5km
více »
Do Drážďan na nákupy? Vlakem je to nejlepší!
Do Drážďan na nákupy? Vlakem je to nejlepší!
Tipy a novinky
Do saské metropole je nejlepší přijet na nákupy vlakem. Z České r…
0.5km
více »
Drážďany – jezdecký pomník krále Jana I.  (Dresden – König Johann Denkmal)
Drážďany – jezdecký pomník krále Jana I. (Dresden – König Johann Denkmal)
Pomník
Pomník s bronzovou jezdeckou sochou krále Jana I. Saského vytvořil…
0.6km
více »
Drážďany - budova Saské státní opery (Dresden – Semperoper)
Drážďany - budova Saské státní opery (Dresden – Semperoper)
Dům, budova
Semperova opera je považována za jedno z nejkrásnějších divadel sv…
0.6km
více »
Drážďany (Dresden) - zámecká věž Hausmannsturm
Drážďany (Dresden) - zámecká věž Hausmannsturm
Rozhledna
Věže hradů, zámků a kostelů se již dávno staly velmi oblíbenými - …
0.6km
více »
Drážďany – Velké zámecké nádvoří  (Dresden - Große Schlosshof)
Drážďany – Velké zámecké nádvoří (Dresden - Große Schlosshof)
Zámek
Drážďanská zámecká rezidence je jistě jednou z nejvýznamnějších a …
0.6km
více »
Drážďany – Mattielliho sochy na katedrále  (Dresden - Mattielli-Statuen der Hofkirche)
Drážďany – Mattielliho sochy na katedrále (Dresden - Mattielli-Statuen der Hofkirche)
Socha
Drážďanská katedrála je nejen jednou z nejznámějších památek i dominant…
0.6km
více »
Drážďany – katedrála Nejsvětější Trojice  (Dresden - Hofkirche der heiligsten Dreifaltigkeit)
Drážďany – katedrála Nejsvětější Trojice (Dresden - Hofkirche der heiligsten Dreifaltigkeit)
Chrám
Drážďanská svatotrojiční katedrála je sice jednou z dominant i…
0.6km
více »
Katedrála Nejsvětější trojice v Drážďanech
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Katedrála Nejsvětější trojice v Drážďanech
Kostel
Katedrála Nejsvětější trojice (Kathedrale Ss. Trinitatis) se někdy též nazývá Hofkirche (dvorní kostel) Katedrála se nachází na Schl…
0.6km
více »
Drážďany - vánoční trhy
Drážďany - vánoční trhy
Výletní místo
Vánoční trhy v Drážďanech patří mezi nejnavštěvovanější vánoční trhy. Trhy…
0.6km
více »
Drážďany – Brána vévody Jiřího Bradatého (Dresden – Georgentor / Georgenbau)
Drážďany – Brána vévody Jiřího Bradatého (Dresden – Georgentor / Georgenbau)
Zámeček
Drážďanská Georgenbau je stavbou, která představuje více než 800…
0.7km
více »
Drážďany - Knížecí průvod  (Dresden – Fürstenzug)
Drážďany - Knížecí průvod (Dresden – Fürstenzug)
Zajímavost
Průvod knížat, občas nazývaný také Procesí princů, patří mezi…
0.7km
více »
Na návštěvě v Drážďanech.
Na návštěvě v Drážďanech.
Tipy na výlet
S mým kamarádem Honzou jsme vyrazili navštívit německé město Drážďany. Už…
0.8km
více »
Drážďany - Kreuzkirche
Drážďany - Kreuzkirche
Kostel
Kostel Kreuzkirche stojí na místě kostela sv. Mikuláše, postaveného ve třináctém století. Dnešní Kreuzkirche v pozdně barokním a raně…
0.9km
více »
Drážďany - Brühlská Terasa
Drážďany - Brühlská Terasa
Ostatní
Brühlská Terasa se rozkládá 500 m podél řeky Labe přímo v…
1km
více »
Drážďany po letech
Drážďany po letech
Tipy na výlet
Po více než třiceti letech jsem s rodinou navštívila Drážďany. Jedním z d…
1.2km
více »
Drážďany - Frauenkirche
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Drážďany - Frauenkirche
Chrám
Frauenkirche ("Kostel naší paní") je luteránský barokní kostel v centru Drážďan tyčící se na náměstí Neumarkt v samém srdci města…
1.4km
více »
zavřít reklamu