Loading...
V sousedství zámeckého parku v Lešné u Zlína jsme navštívili halu Yucatán s královstvím středoamerického tropického deštného pralesa. Pěstováno je zde 170 druhů rostlin a žije zde okolo 20 druhů zvířat. V tropické hale objevíte pradávnou civilizaci Mayů, která na ostrově Yucatán žije od 8. století našeho letopočtu. Zárověń poznáte skutečnou atmosféru, pestrost a bohatost tropického lesa. Mayové jsou původní obyvatelé jižního Mexika a severní části Střední Ameriky. Největší část současné mayské populace žije v mexických státech Cameche, Quintana ROO, Tabasco, Chiapas, na poloostrově Yucatán, dál žijí Mayové ve Střední Americe ve státech Belize, Guatemala a v západních provinciích Hondurasu a Salvadoru.
Do tropické haly v Lešné vstoupíte mayskou svatyní - replikou chrámu jeptišek z města Chickén Itzá. Kamenné reliéfy zde představují Mayskou civilizaci, také nástěnné malby, hieroglifické písmo, obětní oltář nebo hrobku mayského krále. Tropická hala je v ZOO Lešná domovem pro více jak dvacet druhů zvířat Střední Ameriky. Podrobné informace se dozvíte v zabudované videoprojekci a na vzdělávacích tabulkách - informujících o mayském umění, náboženství, kultuře a rituálech. V interiéru haly je skupltura mayského boha Slunce. K obyvatelům tropické haly patří i pestrobarevné žabky, ropuchy kururu, v teráriu najdete bazilišky zelené, dráceny krokodýlové. Ve velkých akvarijních nádržích bydlí trucuchy skvrnité, želvy, piraně a sladkovodní ryby. V severní části haly stojí terárium s několika druhy žabek pralesníček. Od roku 2012 žije v hale v samostatním vnitřním prostoru vydra obrovská a má i velký venkovní bazén s výběhem. Rostliny zde tvoří džungli, pochází přímo ze Střední Ameriky, prostředí doplňují umělé stromy a vodopády. Celý prostor tropické haly uvidíte z výšky, když po dřevěných schůdkách vystoupáte na visutou lávku umístěnou v prostoru mezi korunami stromů a tropických rostlin. Od roku 2019 v halé žijí i noví obyvatelé - nový druh ještěra Tuju pruhovaný připomínající varana. Sídlí zde i krokodýli kubánští, suchozemské želvy, leguán zelený, Trnucha Leopoldova celá černá s bílými puntíky. Po interiéru velkého proskleného pavilonu se projdete po vyznačených kamenitých cestičkách zvlhčených vodou.
V přízemí haly upotají Heliovnice bambusů, authurie, stromy ananasů, papaje melounovité, kakaovníky, fíkovníky, palmy, bambusy, atd. V trpické hale se seznámíte také s dalšími obyvyteli středoamerického deštného pralesa. Z jednoho stromu na druhý zde přeskakují malé opice - Chvostan bělolící, 30 - 40 centimetrový, Tamarín tmavobřehý, Kosman zakrslý má 16 cm., Lenochod dvouprstý. Z ptáků zde žije Tukan bělolící, pták z čeledi tukavovitých, dorůstá až 48 cm.,Sluvatec nádherný až 48 centimetrový, Ostnák jihoamerický žijící ve stojatých vodách se tu v tropické hale prochází mezi návštěvníky po chodníčcích, dále je zde Vlhovec žlutohřebý a rudobřehý, Momot černolící.
Po prohlídce haly Yucatán se podíváte do ostatních expozic v zámeckém parku rozdělených do jednotlivých světadílů. Postupně projdete expozicemi - Afrikou, Asií, Austrálií, amerikou, JV oblastí Amazonie, zahradou Mexika, zahradou Japonska, zahradou středomořské andalusie. Zvířata se v ZOO Lešná vyrovnávají bez problémů. Většinu expozic doplńují jezírka, potůčky, tůńky, ve kterých se můžou příjemně osvěžit nebo se koupat. V mnoha pavilonech jsou nastaveny klimatizační systémy, které se regulují podle teplot, takže sem můžete klidně na prohlídku i přes zimu.