Ze Zlína až do daleké Etiopie ... ( ZOO Lešná )
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Ne, nezveme vás na výlet na daleký černý kontinent - ( kde bychom na to my a možná většina z vás vzali, že ?!? ) - ale do ZOo Lešná, ve kterém byla v sobotu 21.9.2012 veřejnosti slavnostně otevřena 2.část expozice ETIOPIE.
S manželkou se na ni jedeme podívat až o den později, kdy nám krásné nedělní ráno slibuje užít si aspoň na 1 den pohodu babího léta. Protože jsme v ZOo Lešná přinejmenším 2 roky nebyli, oba se moc těšíme na všechno nové, co nás tam očekává ...
Za čím jedeme?
Prvním překvapením je výše vstupného, které činí u dospělého jedince už celých 130 kč ! ( Teď trochu předbíhám, ale po prohlídce zdejší čím dál krásnější ZOO nezbývá než konstatovat, že za to všechno, co tu člověk všechno vidí, je to přiměřené. Kde jinde u nás se za tak směšný obnos na jednom jediném místě můžete projít územím všech kontinentů a vidět četné zástupce jejich fauny, flóry a další zajímavosti ?? A nová zvířátka chtějí také papat ...)
Prohlídku začínáme na začátku zámeckého parku s krásnými stromy, kde se u ohradní zdi ukrývá několik nízkých voliér se zoborožci a sovami. Pak přicházíme k exotické stavbě německého romantizmu - Zámku Lešná, na jehož stavbě si zřejmě její zakladatel a majitel panství - František Josef Seilern splnil koncem 19.století všechny své klukovské sny. Tato nádherná stavba, která tady na východě Moravy tak trošičku konkuruje Hradu Bouzovu, se po založení ZOO stala její neodmyslitelnou pohádkovou kulisou a také tak trochu jejím poznávacím logem. Řekněte mi, kde jinde u nás je při návštěvě zoologické zahrady umožněna také prohlídka nádherných zámeckých interiérů ?
Před zámkem nás z hladiny rybníčka vítá štěbetání plameňáků a Veselé káchání různých druhů kachen.Jen o kousíček dál stojí řada venkovních výběhů pavilonu opic. První výběh se stal domovem největšího žijícího papouška na světě - ara hyacintového. Tento do krásné modři zbarvený pták dosahuje délky až 1 m a zdejší párek je naprosto nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný ! Pravidlo, že protiklady se přitahují, platí zřejmě i v papouščí říši : zatímco 1 z ptáků je tichý, ten druhý je "ukecaný" jako lidový bavič, ani na chvilku ten svůj nádherný zobák nezavře a když ho slušně pozdravím : "Nazdar, ptáku", tak mi odpoví tak hlasitým "Zdar !", že z toho jdeme málem do vývrtky ...
Pavilon primátů obývají i posmutnělé gorily, hned vedle ale mají 2 bazény a vodní sjezdovku veselí tučňáci. Pak si obcházíme vstupní průčelí zámku, okolo několika restaurací a stánků s občerstvením přicházíme k 2. vchodu do ZOO. Před ním -( a nejen tady ) - nové sochy zvířat ze dřeva. Pak už následuje výběh žiraf se zebrami a pštrosy, k vidění je i párek nosorožců. Odtud se sestupuje svahem do zbrusu nových expozic Etiopie. Překvapivě působivé domorodé stavby působí naprosto věrohodně - však je taky na zakázku vyrobily šikovné domorodé ruce příslušníků kmene Konso. V jejich interérech najdeme spoustu etnografických předmětů, jedna chýše pak slouží dokonce jako originální WC a najdeme tu i KEFA BAR, kde můžete ochutnat pravou etiopskou kávu. Součástí expozice jsou samozřejmě i výběhy se zvířaty - viděli jsme zde např. pár hyen skvrnitých a přežvýkavce zebu.
Pak už následují expozice jedna za druhou : obdivujeme trojici indických slonic, procházíme si voliéru s ptáky, na dálku zahlédneme spánkem znaveného vládce zvířecí říše - lva a kolem výběhu s antilopami přicházíme k rybníku s vodními ptáky. Rozhádaní plameňáci zde mají dokonce stavbu, v jejímž interiéru mají svůj vlastní bazén - křiku se z tama ale ozývá víc jak z městských lázní ! Okolo hodně neposedných a zajímavě zbarvených pand červených se vracíme do svahu. Procházíme další ptačí voliérou a výběhy s tygry a medvědy - nejsou vidět, někde spí - nahoře na louce se pod horizontem procházejí velbloudi.
Další brankou vcházíme na území kontinentu Austrálie. Prohlídku výběhu s klokany podbarvuje domorodá hudba původních obyvatel, zajímavostí je kromě klokanů též nervní husa, která útočí hned za brankou na návštěvníky a snaží se je štípnout. ( Možná je ale jen dobrovolným strážcem zdejší ZOO a chce po nás ukázat vstupenky, aby je mohla proštípnout - kdo ví ? )
Poté se kousek vracíme k přemístěným pelikánům, kteří nám jdou zdálky naproti a když si navzájem vyměníme zdvořilostní pozdrav, jdeme obdivovat kousek australské buše, přenesené k nám na Valašsko : stojí tu charakteristické čerpadlo, využívající sílu větru, soustava dřevěných koryt a vodního kola, periodicky roztáčeného po načerpání určitého množství vody. Součástí expozice na originální červené půdě je i dřevěný bazének, kde si můžete na vlastní ruce vyzkoušet rýžování zlata !
Za velkým areálem s občerstvením nás čekají krásy Amazonie : rybník s vodními ptáky,další průchozí voliéru obývají hlavně jihoameričtí papoušci. Jeden pár zlatočervených arů tu předvádí při svém milostném laškování tak krkolomné pozice, až to vypadá, jako by si předtím listovali v Kámasůtře ...
Stoupáme do prudkého svahu s výběhy lam a emu, cestou si můžeme prohlédnout i hezké kaktusy. Pak už se nad námi tyčí prosklená Tropická hala. Před její prohlídkou se ale ještě projdeme kolem ptačích voliér v jejím sousedství. Zbrusu nová je kolekce vyder obřích hned před návštěvou tropického pralesa.
Poté se jdeme "ochladit" do expozice s lachtany a vracíme se obloukem přes park k zámku. Na panelu se starými fotografiemi můžeme vidět jeho barokního předchůdce - žádný architektonický zázrak to tedy rozhodně nebyl ! Prohlídku zámku už dneska bohužel nestihneme - jede nám zrovna spoj MHD do Zlína a tak se pro dnešek s překrásnou ZOo Lešná loučíme ...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Hodně pozdní oběd jsme absolvovali až ve Zlíně. Přímo v ZOO je ale množství restaurací a stánků s občersvením ( a taky WC), rozložených po celém jejím areálu ...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Opět jsme byli nesmírně překvapeni tím, jak se Lešná neustále rozrůstá stále novými a zajímavými expozicemi. Však se také svojí návštěvností probojovala mezi naše přední čtyři ZOO u nás a svojí malebností možná ještě některou z nich předstihuje !
( Nám trvala prohlídka zoologické zahrady bez zámku více jak 4 hodiny.)
Ostatní informace
Cena vstupného pro dospělou osobu v roce 2012 činí 130 kč. Prohlídka překrásných interiérů zámku není v ceně, platí se zvlášť, ale stojí jen pouhých - v dnešní době neuvěřitelných - 50 korun !!