Štípa (Zlín) - hrobka rodu Seilernů
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Jednou z významných památek ve Štípě (místní část města Zlín) je také hrobka hraběcího rodu Seilernů, která stojí na "novém" hřbitově.
Nový hřbitov ve Štípě byl založen na konci 19. století v souvislosti s budováním hrobky pro místo posledního odpočinku členů rodu Seilernů. Ti byli od roku 1807 pochováváni ve starém kostelíku v obci.
Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele, resp. kaple sv. Jana Nepomuckého (takto benedikována 26. listopadu 1905) je hřbitovní kaplí a zároveň hrobkou hrabat Seilern-Aspang. Kaple se začala stavět někdy na přelomu 19. a 20. stol. Přesné datum se doposud nepodařilo ustanovit. Stavbu zadal hrabě František Josef Seilern. Plány vyhotovil Viktor Siedek z Vídně, napajedelský rodák, stavitel a vrchní stavební rada. Stavba pak trvala pravděpodobně od r. 1900 do r. 1905, kdy byla kaple posvěcena.
Kaple je stavbou centrální. Centrálu tvoří v půdorysu nerovnostranný osmiúhelník. K němu je z východu připojen presbytář, ze severu a jihu pak připojeny kaple. Ze západu je k centrále připojena předsíň lodi. Kaple je takto půdorysně uspořádána přísně ve tvaru kříže.
V bočních kaplích jsou uloženy tumby. V pravé kapli jedna, v levé kapli dvě. Tumby jsou mramorové, nahoře zdobené plastikou věnce. Uprostřed věnce je uložen erb rodu Seilern-Aspang. Z přední části je na každé tumbě umístěna deska se jménem, titulem, datem narození a úmrtí předků zakladatele kaple. Ze zmínek ve farní kronice víme, že 20. června 1907 byly v kostelní kryptě vyzvednuty ostatky předků rod. Seilernů a byly přeneseny do krypty nové rodinné hřbitovní kaple. Mluví se zde však o tělesných ostatcích asi deseti osob, které byly od r. 1784 uloženy po převozu z Vídně do krypty v novém štípském kostele. Spojitost s třemi tumbami, které jsou v kapli, zde zjevně žádná není.
Na první pohled zvnějšku upoutá ústupkový portál kaple. Je jedním z architektonických prvků, které evokují románský sloh stavby. V tympanonu je pak plasticky vyobrazena vlevo orlice s korunou a vpravo dvouocasý lev s korunou. Tyto dvě figury jsou otočeny hlavami od sebe a nesou rodinný erb rodu Seilern-Aspang; na erbu umístěna koruna.
Vlastníkem objektu je v současné době Statutární město Zlín, které prostřednictvím spol. s. r. o. Pohřebnictví Zlín zapůjčilo kapli Starokatolické církvi v ČR. Po padesáti letech, kdy kaple nebyla rodině Seilernů ani veřejnosti přístupná, nyní slouží jako místo bohoslužby, modlitby a vzpomínky.
Nově benedikována byla kaple 14. října 2000 biskupem Starokatolické církve v ČR Dušanem Hejbalem jako Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele (Kaple Kristova Vzkříšení), neboť ve starokatolické církvi je zvykem kostel zasvěcovat Kristu; N. B. v roce 2000 nebylo ještě známo předchozí zasvěcení sv. Janu Nepomuckému. Jelikož se kaple nachází uprostřed hřbitova a v její kryptě jsou uložena těla zesnulých, vyjadřuje nové zasvěcení tohoto místa bohoslužby a odpočinku zemřelých také ducha křesťanské naděje na vzkříšení mrtvých.
Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 18. 2. 2014):
Obec Štípa, která je městskou částí Zlína, je známá především krásným poutním kostelem, stojícím na nyní zrekonstruvaném Mariánském náměstí. Kromě barokního chrámu s přilehlým klášterem se ale tady může zájemce "střetnout" ještě s dalšími zajímavými historickými památkami. Jednou z nich je hrobka (kaple) rodu Seilernů na místním hřbitově. Tady je nutno uvést, že se jedná o tzv.štípský hřbitov "nový." Byl zároveň s hrobkou, sloužící k důstojnějšímu uložení pozůstatků pánů z nového zámku na Lešné (a majitelů lukovského panství), budován těsně před koncem 19.století a svému účelu začal sloužit od roku 1905. Tak jako blízký romantický zámek, obklopený známou zoologickou zahradou, je i hrobka vystavěna v romantickém historizujícím slohu a je velmi hezkou ozdobou štípského žalova. I když tato stavba původně sloužila jen k uložení tělesných pozůstatků zesnulých hrabat rodu Seilernů, nalezla v dnešní době i mnohem "živější" využití: při naší návštěvě jsme tu byli svědky krásného svatebního obřadu...