Uherské Hradiště a jeho zajímavosti
Dněšní výlet do Uh. Hradiště jsme věnovali návštěvě některých kulturních památek a zajímavostí města. Malebné královské město bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1257. Region je - proslulý svým folklórem, výborným vínem, bohatě zdobenými kroji, cimbálovou muzikou, řadou lidových tradic, které trvají dodnes. V průběhu století došlo k dlouhému historickému vývoji. 9O. léta 19. století přinesla postavení řady významných budov, průmyslových podniků. Do města vedly ve středověku 3 brány, z toho dvě ležely na Královské cestě z Uher. Do dnešní doby se dochovaly zbytky třetí brány, má název Matyášova brána, vidíme ji v Uh. Hradišti v parku naproti vlakovému nádraží spolu se zbytky hradeb, které jsou i v jiných částech města.
Městská památková zóna zahrnuje dvě velká náměstí, které spojuje Prostřední ulice. Kolem obou náměstí stojí historické Měšťanské domy. Naši procházku začínáme kousek od křižovatky. Nejdříve procházíme Kolem kina Mír, pak se zastavíme u kina Hvězda, kde každoročně probíhá jedna z největších akcí Uh. Hradiště - Letní filmová škola, která tradičně přiláká svými filmy pozornost mnoha návštěvníků všech generací.
CHodníčkem procházíme do Smetanových sadů, které jsou oblíbenou relaxační zónou. V krásně upraveném parku na místě bývalé Střelnice stojí Slovácké muzeum, vzniklo v roce 1914, pak bylo rekonstruováno. Prohlédli jsme si v něm ukázky způsobu života s lidovými tradicemi - ve stálé národopisné expozici. Návštěvníci se zde seznámí kromě celé národopisné oblasti Slovácka, také s jeho etnografií a archeologií.
Kousek dál je možnost prohlédnout si Slováckou búdu, která byla postavena jako ukázka lidového obydlí v době konání výstavy Slovácka 1937. Pak byla stavba rekonstruována - vyzdobena malbami. Dnes ji využívají folklórní soubory ke svým zkouškám. Odtud se vracíme Kolem kina Mír ke křižovatce. Městská kina patří ke kulturnímu dění ve městě.
Na protější straně přes cestu stojí hotel Šarovec s restaurací. Přejdeme křižovatku a pokračujeme k Palackému náměstí, kde po pravé straně nelze přehlédnout budovu Střední umělecko průmyslové školy, kousek dál budova soudu.
Po levé straně zaujme hotel Grand, kousek před nám stojí kaple sv. Šebestiana. Další kulturní památkou tohoto náměstí je Justiční palác s bývalou věznicí - je jednou z významných novorenesančních staveb. Pak procházáme k centru města - Masarykovu náměstí Kolem sítě obchodů, kavárniček, Atria, kde v pasáži je několik dalších obchodů.
Významnou stavbou je zde Hotel Slunce, barokní lékárna u Zlaté koruny, která je v provozu od 17. století. Se svou vnější a vnitřná výzdobou - patří k nejkrásnějším budovám ve městě. JV stranu náměstí doplńuje barokní kašna z dekfíny z 1. poloviny 18. století, na protější straně vidíme po levé straně je Nová radnice s modrou fasádou z 19. století, založená pro potřeby spořitelny a městského úřadu, je v ní i reprezentační obřadní síň s výzdobou slavného zdejšího malíře J. Úprky.Hned naproti je budoba Reduty - dnes slouží ke kulturním akcím, je součástí staveb jezuitského komlexu budov vznikajících v 17. století.
Hned vedle je Barokní kostel sv. F. Xaverského = dominanta Masarykova náměstí - centra kulturního a společenského života města. Těsně navazuje budova bývalého Domu služeb - dnes v něm můžeme navštávit galerii. Vracíme se náměstím k Prostřední ulici, projdme jí, asi v polovině stojí Stará radnice - v přízemí jsou obchody v 1. patře je výstavní galerie, také v těchto prostorách můžeme navštívit restauraci. Radnice s nakloněnou věží - jedna z nejhodnotnějších architektonických památek města ze 14. století. Jádro radnice je pozdně gotické, vznikla spojením původních dvou měšťanských domů v roce 1296.
Slovácké muzeum a Galerie Slováckého divadla jsou dva hlavní zdroje poznání historických a etnografických proměn města v regionu, kde jejich výstavní síně nabízí své expozice s výtvarným uměním, které možno vidět i v dalších soukromých galeriích ve městě, např. Galerie Portal, Art, Zeman, J.Úprky, V. Hrocha, atd. Ocitáme se na Mariánském náměstí, kde nás zaujaja prodejní a výstavní Galerie s Divadelní kavárnou, kromě obrazů umělců žijících v ČR zde vidíme i plastiky, grafiky, kresbu, skolo a keramiku.
Dominantou tohoto náměstí je uprostřed se čnící Morový sloup - vytvořený v 1. polovině 18. století jako výraz díků za odvrácení morové epidemie v roce 1715 - patří k církevním památkám.
Barokní kašna z 18. století dotváří prostor Mariánského náměstí, u kterého projdeme do Otakarovy ulice, kde by si milovníci umění neměli nechat ujít návštěvu Baroní budoby Galerie Slováckého muzea - stojící na okraji historického města - v bývalé císařské Zbrojnici. Shlédli jsme zde výstavu - Stálá expozice Umění - JV Moravy. Před galerií po levé straně vidíme část zbytků hradeb opevnění někdejšího královského města. z 15. století.
Odtud odbočíme první uličkou vlevo Kolem vinotéky k hlavní silnici, kde na levé straně přes silnici vidíme v budově bývalé tělocvičny - restauraci Koruna, vedle Slovácké divadlo, které se řadí svou popularitou mezi nejvýznamější domácí profesionální scény, dál spatříme obchod Krásná jizba s pracemi lidové tvořivosti ze slámy, keramiky, batiované látky, atd.
Dál tam stojí Novorenesanční budova Gymnázia založená v 19. století jako 1. české Gymnázium na Slovácku - je památkou s velkým architektonickým a kulturním historickým významem.
Vracíme se uličkou zpět k Mariánskému náměstí, na jeho západní straně stojí Františkánský kláštěr z roku 15. a 16. století s přilehlým kostelem Znovuzrození Panny Marie - řadí se k významným památkám svou vzácnou výzdobou z 18. století. Na tomto náměstí stojí i zajímavé sochy - sv. Floriana, sloup se sochou Panny Marie.
Odtud pokračujeme směrem k autobusovému nádraží, u kterého se zastavíme před budovou Krajské knihovny upravené z původní židovské synagogy s prvky novorománského slohu u roku 1875, s její růžovou barvou ji nelze přehlídnout. Pak procházíme postranními uličkami, projdeme si ještě park u vlakového nádraží, kde stojí dominanta Obchodní akademie - původně Střední ekonomická škola. Vedle vidíme zbytky hradeb s Matyášovou bránou, staré stromy, zajímavé sochy. Tento Javorský park je oblíbenou relaxační lokalitou ve městě.
Kousek dál si zaslouží svou pozornost i vlakové nádraží, které v roce 2O11 zvítězilo v soutěži o nejkrásnější nádraží v ČR. Město má i několik městských částí, ve kterých je spousta zajímavostí. Např. v městské čísti Mařatice, kam se dá dojít z města pěšky je kromě církevních památek soubor vinných sklepů a vinařských domů, nejstarší z 18. století. V Galerii slováckých vín prezentuje svá vína - 15 nejlepších vinařů Slovácka, naleznete ji v historickém sklepení bývalé jezuitské koleje v centru Uh. Hradiště. Možno ochutnat 150 druhů vín.
Východně na návrší Rovina stojí 50 m vysoký telekomunikační stožár z roku 2003 s Ochozem rozhledny 24 metrů. Po zdolání 125 schodů budou návštěvníci odměněni váhledem na okolní panorama KRAJINY širokého okolí, východní část lemuje pohoří Bílé Karpaty, západně je vidět pohoří CHřiby se známou siluetou hradu Buchlova. Ze severní srany tvoří panorama Napajedelská brána, Hostýnské vrchy s Vizovickou pahorkatinou. Uh. Hradiště je historické město na levém břehu řeky Moravy u Dolnomoravského úvalu - je srdcem Moravského Slovácka, jeho společenským a kulturním centrem = právem nazýváno Památným centrem Slovácka.