Výlety okolo Plzně: 4. Starý Plzenec – hradiště Hůrka, rotunda sv. Petra a Pavla a okolní lesy
Když jsme jeli před pár dny do Šťáhlavic, zahlédla jsem v kopci nad Starým Plzencem sluncem nádherně nasvícenou rotundu. V jarní zeleni to bylo ještě hezčí než kdy dřív. To mi bylo jasné, že právě rotunda bude cílem naší příští koronavirové vycházky. V týdnu by tam moc lidí být nemělo.
Na rotundu se nejčastěji chodí z Malostranského náměstí. My jsme tentokrát zvolili jinou – trochu pohodlnější cestu. Sjeli jsme k Úslavě a auto jsme zaparkovali v Podhradní ulici. Oficiální parkoviště tam není. Volného místa tam bylo však docela dost, je otázka, zda byla pouze soukromá. Ale nikdo nám nevynadal.
Tady musím trochu odbočit. Kdo se zajímá o trampské písně, určitě zná Jardu Samsona Lenka. Od r 1980 hraje se skupinou Hop Trop. R. 1993 založil i skupinu Samson a jeho parta. R. 2008 spolu s partou kamarádů založil Samson rádio, které hraje folkovou a country muziku. Proč o něm píšu? Právě tady v Podhradní ulici má svůj domeček, kde žije a tráví svůj volný čas. I tentokrát byl pravděpodobně doma, jak o tom svědčilo auto zaparkované před domem.
Podhradní ulicí jsme mírně stoupali po Staroplzenecké NS. Ta začíná na Masarykově náměstí a spojuje Radyni s rotundou, ale i s celou řadou zajímavých míst. Na 10 km má 10 zastavení. My jsme takhle prošli jen její malou část. Dokonce by se nechalo ještě popojet autem i dál. I tam by se nechalo zaparkovat. Cesta však už vede příjemně lesem, je škoda tam autem jezdit. Na rozcestí V Doubcích NS odbočuje vlevo vzhůru. Určitě to tu však stojí za zastavení a pokochání se. Je odtud moc hezky vidět na Radyni.
Během prudšího stoupání je vlevo mohylové pohřebiště. Je označeno na mapě, bohužel žádná cedulka vás o tom dál neinformuje. Není tu ani zastavení NS. Bylo zde objeveno uhruba 44 mohyl ze střední doby bronzové, tj. z doby 1.600 - 1.300 př.n.l.. Při průzkumech r. 1883 bylo zjištěno, že se jednalo o hroby chudé, kde byly jen urny s popelem, jinde byly i bronzové šperky, nástroje (sekery, nože) a zbraně (meče, dýky), ale dokonce i zlaté pásky a smotky ze zlatých drátků. Dnes už tam v podstatě nic vidět není.
K rotundě vedou dvě naučné stezky. Ta naše odbočila vlevo jako první, my však pokračovali skutečně jen o kousek dál – na okraj lesa, kde je místo s nádherným výhledem severním a východním směrem a přístřešek. Tudy vede další NS stezka Stará Plzeň a kupci, která byla otevřena r. 2013. Je věnována historii Starého Plzence a okolí, a to z doby skutečně dávno minulé.
Na zdejším kopci, zvaném Hůrka, bylo nejdéle v 10. století raně středověké hradiště, které bylo původně pojmenováno Plzeň. Mělo funkci správního centra, dokonce se zde razily i mince. Existovalo až do první poloviny 14. století. R. 1295 však byla nedaleko na soutoku řek Mže a Radbuzy založena Nová Plzeň. Právě toto období NS přibližuje současné generaci.
Zde na zastavení této NS je možnost zahrát si středověkou hru Ovčín, je zde hrací pole i návod.
Až tady jsme odbočili vlevo po této naučné stezce. Obě se po chvilce setkaly. Na hřebenu Hůrky stály dva kostely. Kostel sv. Kříže stál v předhradí a byl součástí purkrabského dvorce. Byl založen ve 12. století, byl větší, ale zanikl dříve. Zde byla nalezena kostra dětské oběti a odsouzence. Kostel sv. Vavřince pocházel z 11. století. Zde byly nalezeny zbytky dlaždic, které jsou stejné jako dlaždice v kostele sv. Vavřince v Praze na Vyšehradě. Ještě v 16. století se využíval – to byl pravděpodobně naposledy přestavěn. Ještě v 18. století ho Černínové udržovali. Když mu r. 1818 vichřice vzala střechu, již nebyl obnoven. Materiál si lidé rozebrali na stavbu svých domů. Skutečné základy jsou zakonzervovány, na povrchu je jen jejich kopie.
K rotundě sv. Petra a Pavla se cesta již mírně svažuje a před námi se otevírá úžasný pohled na Starý Plzenec s Radyní. Mne však přitahuje rotunda, založená patrně koncem 11. století. Je to jediná dochovaná stavba přemyslovského hradu Plzeň a jedna z nejstarších dochovaných církevních památek u nás. Ne veškeré zdivo je však původní, i když půdorys je zachován. Vstupní portál je už renesanční. R. 1785 měla být zbourána. Naštěstí k tomu nedošlo a využívala se jako sklad střelného prachu. V 19. století ji koupila obec Starý Plzenec. V rámci milénia - r. 1975 byla zrekonstruována. V současné době se v ní konají i svatební obřady. Vyjímečně je otevřená i pro veřejnost. I nám se dokonce podařilo se dovnitř při jedné takové akci podívat, a jen jsme žasli, jak je to uvnitř nádherné, kolik je tam např. i původních dlaždic. Jen jsem bohužel fotky z té doby nenašla. Chybička se vloudila, fotky se ztratily. Mrzí mne to moc.
Pokračovali jsme z kopce do Starého Plzence, ale hned pod kopcem jsme odbočili vpravo po žluté a vlastně i po NS, kde jsme četli další zajímavé informace o historii. Museli jsme se i usmát, když v lese ze dřeva vyrobené srnky měly také roušky.
Došli jsme zpátky na rozcestí, kde byla hezky opravená boží muka z r. 1853. NS se vracela zpátky na vrch Hůrku, žlutá odbočovala vlevo. Času jsme měli dost, jdeme vlevo. Shodli jsme se na tom, jak se najednou změnil i charakter lesa. Je tu hezky a klídek. Když z cesty odbočovala neznačená široká cesta vpravo, vydali jsme se po ní zpátky. Na silnici jsme došli u autobusové zastávky Tymákov hájovna, neznačená cesta odbočovala hned vpravo mezi poli. Došli jsme zpátky k božím mukám a pokračovali vlevo po NS Stará Plzeň a kupci. Zdejší zastávka je věnována starověkému cestování, proto na další cestě jsou v zemi zabetonované otisky, podle kterých mají děcka poznat, co vše zde jezdilo, příp. chodilo. Je tam např. šlápota člověka, stopa vola, otisk kola.
To už jsme u altánu s vyhlídkou a po nám známé cestě se vracíme zpět k autu. Tento téměř 9 km dlouhý výlet zase vyšel. Počasí ideální, lidí málo a krajina, ta je zde nádherná. Co víc si přát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.705, 13.481)
Poslední aktualizace: 26.4.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Starý Plzenec
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Výlety okolo Plzně: 4. Starý Plzenec – hradiště Hůrka, rotunda sv. Petra a Pavla a okolní lesy
BOHEMIA SEKT Návštěvnické Centrum
Vinařský cíl
V historických sklepech ve Starém Plzenci můžete objevit taje výroby šumivých vín. Již od 40. let minulého století zde vznikají sekty, které se staly přímo legendou.
Během prohlídky se…
0.3km
více »
BOHEMIA SEKT zve k prohlídce vinařství i ochutnávce bublinek
Tipy a novinky
Sklenka dobře vychlazeného sektu nechybí při oslavách narozenin, složených zkoušek a vydařených projektů, při silvestrovské půlnoci, při setkání rodiny či přátel a ani u romantických…
0.3km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
BOHEMIA SEKT CENTRUM - Prohlídky s degustacemi
Dům, budova
Navštivte nás ve Starém Plzenci a poodhalte, kde a jak vzniká nejoblíbenější český sekt. Vezmeme vás přímo do výroby a společně i několik našich vín ochutnáme. Těšíme se na vás!
Ve Starém…
0.3km
více »
Na čerstvě odkalený sekt do BOHEMIA SEKT Návštěvnického Centra
Tipy a novinky
BOHEMIA SEKT Návštěvnické Centrum ve Starém Plzenci nabízí řadu zážitků. Vedle prohlídek, během nichž poodkryjete tajemství nejoblíbenějších českých bublinek, jsou to degustace, které na…
0.3km
více »
Starý Plzenec – Rotunda sv. Petra a Pavla
Rotunda
Město Starý Plzenec s přibližně pěti tisíci obyvateli se sice nachází v okrese Plzeň – město, ale součástí krajského města se zatím nestalo. Starý Plzenec leží na řece Úslavě asi devět kilometrů jihovýchodně od ce…
0.5km
více »
Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci
Rotunda
Podle některých údajů je Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České Republiky. Vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou v místech, kde býval …
0.6km
více »
Procházka po naučné stezce „kolem Starého Plzence“
Chodník, naučná stezka
Kdo jede po silnici č. 180 jihovýchodním směrem od Plzně, nemůže po devíti kilometrech minout Starý Plzenec. Město s necelými pěti tisíci obyvateli se nachází v okrese Plzeň-město v Plzeňském kraji a leží na řece …
0.6km
více »
Starý Plzenec
Město
Starý Plzenec leží v Západních Čechách, nedaleko jihovýchodního okraje města Plzeň. Město se rozkládá na levém břehu řeky Úslavy a na okraji přírodního parku Konratický potok. Město je obklopeno lesy. Jihovýchod…
0.7km
více »
Starý Plzenec – kostel Narození Panny Marie
Kostel
Do starého Plzence ležícího asi devět kilometrů od Plzně se většinou lidé přijedou podívat na slavnou rotundu sv. Petra a Pavla. Ve městě s necelými 5 tisíci obyvateli se však nachází i další zajímavá místa.
N…
0.8km
více »
Vycházka Starým Plzencem.
Tipy na výlet
Vlak se rozjíždí směrem k Plzni, když se rozhlížíme, na poloprázdném plzeneckém nádraží, kde začít. Zřejmě bude vhodné podívat se trochu do minulosti. Osídlení místa se dá jistě počítat na tisíce let. Již v 8. s…
1.4km
více »
Socha sv. Blažeje u Starého Plzence
Socha
Starý Plzenec najdeme zhruba 9 kilometrů jihovýchodně od centra dnešní Plzně. Býval předchůdcem dnešní Plzně.První zmínky o něm jsou z roku 976 a 992. V roce 992 se tady na své cestě zastavil sv. Vojtěch. Na kopci Hůrka, na ostrohu obtékaném řekou Úslavou, vzniklo raně středověké hradiště. Stalo se přemyslovským mocenským centrem zdejší oblasti. Pod hradištěm bylo tržiště a při…
1.5km
více »
Mariánský sloup ve Starém Plzenci.
Socha
Najdeme jej na Masarykově náměstí, nedaleko kostela sv. Jana Křtitele. Sloup byl postaven v době baroka, v roce 1721. Na vrcholu je Immaculata (Neposkvrněná) a na čtyřech rozích sochy světců. Jedná se o sv. Ludmilu, sv. Barboru, sv. Václava a sv. Josefa. Immaculata je zpodobení prostovlasé P. Marie. Má ruce zkřížené na prsou a stojí buď na půlměsíci nebo zeměkouli. Tu obtáčí…
1.8km
více »
Přírodní památka Andrejšky
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Dálnici D5 Exitu 73 (Praha - Rozvadov) /Exitu 76 (Rozvadov - Praha). Odtud směřujeme na Starý Plzenec. Ve Starém Plzenci se držíme na hlavní silnici a před železničním mostem odbočíme druhou - vzdálenější odbočkou doprava. Po 300 mětrech je křižovatka a my pojedeme úhlopříčně doprava ("rovně") a následně pojedeme stále přímim směrem, až dorazíme k…
2km
více »
Andrejšky - Starý Plzenec
Tipy na výlet
Do Starého Plzence jezdí vlaky každou hodinu z Plzně směrem do Českých Budějovic a jezdí sem i městská hromadná Doprava. Krásný skalní útvar ke kterému se lze dostat pohodovou lesní pěšinou, nebo trošku náročnější a delší tůrou vedoucí přes Radyni.Kdo nemá dost, může pokračovat po turistickém značení až na ostrou hůrku (osamostatněná skála použivaná pro cvičné lezení), která…
2km
více »
Výšlap na Radyni
Tipy na výlet
Vyjdeme si hezkou krajinou kolem Šťáhlav z nádraží ČD nebo přímo z městečka. Pokud půjdeme z nádraží, pak po červené turistické značce. Pokud půjdeme z centra, pak ulicí Na Parníku a s ČTZ se spojíme asi po 500 me…
2.2km
více »
Hrad Radyně a přírodní památka Andrejšky.
Tipy na výlet
Vlak z Horažďovic předměstí do Plzně ukrajuje jeden kilometr za druhým. Od Nepomuku jede údolím řeky Úslavy a postupně míjí jedno hezké místo za druhým. Návrší se zříceninou Vlčtejna se…
2.3km
více »
Hrad Radyně
Hrad
Hrad Radyně .....postaven v letech 1356–1361 zřejmě podle plánu Michala Parléře a podle svého stavitele, krále Karla IV. byl pojmenován Karlskrone. Tento název se však příliš neujal a hrad byl nazýván podle stejn…
2.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Radyně
Zřícenina
Výrazná zřícenina královského Hradu Radyně je významnou dominantou Plzeňského kraje. Radyně je otevřena v dubnu a květnu o víkendech a svátcích, v červnu až srpnu kromě pondělí a v září a říjnu o víkendech a svátcích. Na Radyni je k vidění výstava erbů a znaků všech majitelů hradu, která je umístěna ve zbrojnici tzv. Hrubé věže. Tmavá silueta Radyně byla v minulosti spojována…
2.4km
více »
Zhruba 10 km dlouhá okružní trasa: Plzeň-Černice - zřícenina hradu Radyně - NS Skalní stezka
Cestopisy
Nejdřív musím říct, že v Plzni žiji strašně a strašně let a celá ta léta jsem si myslela, že kopec Radyně se zříceninou stejnojmenného hradu je v Plzni. Až poslední dny jsem zjistila, že to není v katastru Plzně, …
2.4km
více »
Hrad Radyně
Tipy na výlet
Naše Společná cesta začíná na exitu 73 dálnice D5.Odtud směřujeme na Nepomuk/Písek. Projedeme obec Losinou a na první křižovatce za obcí odbočíme vlevo (Starý Plzenec). Od této křižovatky jedeme "rovně" při…
2.4km
více »
Lom u Letkova
Jezero
Asi 10 km od centra Plzně a kousíček od obce Letkov se v areálu firmy Betonárna Plzeň-Letkov nachází menší zatopený lom. Celý objekt je obehnán vysokým plotem s žiletkovým drátem. Lom není veřejnosti přístupný.…
2.7km
více »
Ostrá Hůrka
Tipy na výlet
Naše cesta začíná na exitu 73 dálnice D5, odkud jedeme směrem na Starý Plzenec. Asi 650 metrů za posledním kruhovým objezdem (z Plzně hned za dálničním mostem, ze směru od Rozvadova je to jediný kruhový objezd kterým projedeme) po pravé straně je omezená možnost parkování na louce. Ostrá hůrka je kousek ve směru na Plzeň na druhé straně silnice od tohoto „parkoviště“. Vede k…
2.8km
více »
Ostrá hůrka neboli plzeňský Matterhorn
Skalní útvar
Při cestě z Plzně do Starého Plzence, ale také při jízdě po dálničním okruhu kolem města, si může člověk všimnout zajímavého skalního útvaru. Osamělá buližníková skála vyčnívá nad okolní terén a říká si tak o pozo…
2.9km
více »
Podzimní výlet ze Šťáhlav na Kozel.
Tipy na výlet
Vystupujeme na šťáhlavském nádraží a díváme se jak koncová světla vlaku mizí v mlze. Náš dnešní výlet za podzimní krásou v zámeckém parku na Kozlu vezme asi za své. Tak si alespoň prohlédneme Šťáhlavy a dál se uvi…
4.4km
více »
Kozel
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
4.7km
více »
Zámek Kozel
Tipy na výlet
Zámek Kozel se nachází u Šťáhlavic, 2,5 km od Štáhlav, 5 km od Starého Plzence, 15 km od Plzně.
Dostupnost:
Vlakem - zastávka ve Šťáhlavech (http://jizdnirady.turistika.cz/)
Autobusem - zastávka ve Šťáhlavicích (www.idos.cz)
Autem - parkoviště přímo u areálu zámku
Cyklisté si mohou najít trasu na www.cyklotrasy.cz Kozel je lovecký zámeček, jehož název pochází z doby, kdy…
4.9km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Plzeňský pivovar
Muzeum
Právě v Plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou.
Dnes je pivovar živým a dynamickým místem, …
8.4km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
DinoPark Plzeň
ZOO
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
11km
více »
ZOO Plzeň
ZOO
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
11km
více »