Z Litic do Potštejna
Litice nad Orlicí jsou poměrně dobře dostupné z Prahy, rychlíkem do Hradce a po přestupu spěšným vlakem přímo do Litic. Cesta trvá asi 4 hodiny. Nádraží v Liticích, tak, jak je položeno v lesích, by bylo poměrně malebné, nebýt blízkého lomu a přilehlých kamenických provozů. Od nádraží se dáme přes most, a za ním po asfaltové silničce doleva. Podcházíme betonový most, na kterém rozeznáváme kolejnice úzkorozchodné drážky sloužící lomu. Asi po půl kilometru na rozcestí opouštíme silničku s provozem hlavně nákladních aut s lomovým kamenem, přejdeme můstek a po místní komunikaci procházíme vesnicí. U restaurace je odbočka k zřícenině hradu. Asi po 10ti minutovém výstupu procházíme branou a dále stoupáme předhradím až k hlavní věži, za níž je umístěna pokladna. Vstupné je 60 Kč a nad 5 osob je k dispozici průvodce, jinak si můžete prostory zbytků hradu prohlédnout sami. Jedná se hlavně o věž s pěkným rozhledem a několik místností s výstavami o historii hradu, nebo dětských kreseb. Hrad založili ve 13 století Draslavicové a dali mu název dle svého sídla u Plzně.
Z hradu se vracíme zpět na červenou značku, procházíme zbytkem vsi, přes malou křižovatku s odrostlým stromem a lavičkou uprostřed a po překonání můstku se dostáváme na lesní cestu. Tato cesta kopíruje Divokou Orlici. Cesta je mírně zvlněná, po asi 2 km nastává prudší stoupání a následně vycházíme z lesa a následně polní cestou přicházíme do místní části Brná. Po dalším krátkém polním úseku přicházíme k železničnímu přejezdu před stanicí v Potštejně. Po dalších asi 200 metrech přicházíme k hlavní silnici a k rozcestí. Tady pokud chceme navštívit zříceninu hradu, musíme odbočit vlevo na modrou značku, po hlavní silnici a po dalších asi 150 metrech vpravo cestou vzhůru. Podle tabulek zjišťujeme, že hrad býval velmi rozsáhlý, první brána byla daleko před nynější zříceninou. Procházíme ještě místem, kde bývala druhá brána, posléze se dostáváme čtvrtou bránou na nádvoří zříceniny, kde je pokladna a občerstvení. Ještě před tím si všímáme za bývalou třetí hradní branou rekonstrukce „díry“ která je místní studnou. Dnes už je část zasypána, ale dle pověsti do ní kdysi spustili kachnu a ta vyplavala v až Orlici.
Prohlídkový okruh trvá 45 min, stojí 60 Kč pro dospělého. Z hradu se vracíme zpět do obce po stejné cestě, jako jsme vystoupali nahoru. Dá se jít prý různými cestami, ale je pravda, že přímo z obce, není cesta k hradu nějak zvlášť dobře značená, vyjma turistické značky, ke které ale samozřejmě potřebujete mapu, nebo alespoň najít v obci rozcestí. Rozdíl ve zpátečním sestupu je pouze ten, že od rozcestí u hlavní silnice, pokračujeme asi 500 m do centra obce s kostelem a zámkem. Zámek nabízí prohlídkové okruhy, jednak historické místnosti zámku, jednak výstava strašidel Bubákov a výstava pohádkových postav Pohádkov. Zámek z roku 1749 byl po 2. Světové válce dlouho devastován jako školící středisko ROH, teprve od roku 2004 byl rekonstruován postupně do dnešní podoby. Vstupné je od 30 do 150 Kč dle výstavy nebo prohlídkového okruhu. K zámku patří taky zámecký park v anglickém stylu, kde si lze po túře odpočinout.
K nádraží nás pak zavede z centra obce zelená značka, která končí po cca 400 metrech u nádražní budovy. Odtud nám jede spěšný vlak do Hradce, případně s přestupem až do Prahy.
Celá trasa není náročná, pokud budete chtít navštívit zámek i oba hrady, pak je náročnější pro peněženku, zvlášť jde-li celá rodina. Příjemnou cestu.